Новини    16 квітня 2025 19:09

Україна на межі посухи: кліматична криза загрожує зерновому сезону та експорту


Європа входить у сезон активної вегетації з рекордно низьким рівнем опадів — і Україна опинилася серед найбільш уразливих. Через тривалу відсутність дощів та підвищену температуру аграрії можуть втратити значну частину врожаю, що поставить під загрозу стабільність внутрішнього ринку та обсяги експорту зерна.

Про це пише POLITICO.

Україна та Польща — серед країн, які найсильніше постраждали від масштабної посухи, що охопила значну частину Європи. Про це повідомляє видання POLITICO з посиланням на дані Європейської обсерваторії посухи (E.D.O.).

Організація вже перевела території України, Польщі, Греції, Балкан, Швеції, Ірландії, Німеччини та інші регіони до помаранчевої зони “попередження”. Тим часом південно-східне узбережжя Іспанії перебуває на червоному рівні небезпеки через критичну нестачу вологи.

За словами головного дослідника обсерваторії Андреа Тореті, дефіцит опадів у комбінації з найтеплішим березнем в історії Європи — ознака серйозного кліматичного порушення, яке вже впливає на сільське господарство.

«Ситуація, яку ми спостерігаємо, викликає серйозне занепокоєння, особливо для Центральної та Східної Європи. Дефіцит опадів накопичується останні 60–80 днів і прискорюється», — заявив Тореті.

За його словами, нинішні погодні умови нагадують ситуацію 2018 року, коли Європа зазнала наймасштабнішої посухи за десятиліття. І хоча остаточні наслідки ще залежать від кількості опадів у найближчі тижні, кліматичні прогнози залишаються невтішними.

«Якщо дощі не підуть найближчим часом, ми можемо зіткнутися із серйозними наслідками для аграрного сектору», — підкреслив вчений.

Потенційна загроза глобальному ринку зерна

Серед найбільш уразливих країн — Україна, яка разом із Польщею входить до переліку лідерів з експорту аграрної продукції у світі. Агрокліматичні умови тут напряму впливають на глобальні ціни на зерно, попереджають експерти.

«Потенційно слабкий зерновий сезон через інтенсивну посуху може мати значний вплив на глобальний ринок зерна», — наголосив аграрний дослідник Клас Нендель.

Він також назвав поточний рік “роком посухи” для регіону, який традиційно вважається житницею Європи.

Новини за темою:  МХП Косюка стає мажоритарним власником іспанської Uvesa: угода на 225€ за акцію

Людський фактор та зміни клімату

Науковці вчергове акцентують на антропогенних змінах клімату — наслідках діяльності людини, що викликає зростання температур і нерегулярність опадів. Саме ці фактори визнано основними причинами активізації посух у Європі.

«Зміни клімату, викликані діяльністю людини, у майбутньому спричинятимуть ще більш серйозні та часті посухи», — йдеться у висновках E.D.O.

Нагадаємо, Україна вже не вперше стикається з погодними викликами. У 2020 році значні регіони країни також постраждали від дефіциту вологи, що спричинило зниження врожайності та збитки для фермерів. Цьогоріч ситуація може повторитися — але в ще гіршому масштабі, зважаючи на відсутність снігового покриву взимку, надмірно теплу весну та негативні прогнози метеорологів.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...