АналітикаНовини

Українські виробники збільшили експорт агропродовольства на мільярди доларів

Цьогоріч Україна у першому півріччі експортувала агропродовольства на 11,8 млрд дол., що на 17% перевищило закордонні продажі за аналогічний період 2022 року, повідомили в Українській асоціації аграрного експорту.

Так, вартість експорту м’яса і субпродуктів становила 439 млн дол. – на 4% менше, ніж за перші шість місяців минулого року. Традиційно найбільші доходи в цій групі приносить м’ясо птиці – 392 млн дол (на 10% менше).

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Тоді як продажі за кордон молокопродуктів виявились на 8% більшими, ніж торік, досягнувши 95 млн дол. Ключовими експортними позиціями залишаються сухе та згущене молоко – 37 млн дол. (менше на 5%), масло і молочні пасти – 25 млн дол. (більше на 8%), сири — близько 19 млн дол. (більше на 61%).

Окрім цього, позитивні зміни відбуваються стосовно закордонних продажів яєць, яких експортовано майже 26 тис. тонн на суму 35 млн дол. – ці цифри не набагато менші, ніж за весь 2022 рік. Одначе, експортна ціна для постачальників поки що знизилась – 1 тис. 352 дол/тонн або 35 тис. 152 дол/контейнер 26 тонн.

Як пояснили експерти ринку, скорочення доходів від експорту меду на 17% до 60 млн дол. пов’язане не зі зниженням його кількісних обсягів, які практично не змінились (25 тис. тонн), а з неприпинним зменшенням середньої ціни цього українського продукту на світовому ринку — до 2 тис. 442 дол/тонн.

У цьому році вартість продажів за рубежем плодово-ягідної продукції на третину менша, ніж у 2022 році, і становить 95 млн дол. Левова частка доходів експортерів продукції садівництва формується коштом заморожених ягід і фруктів (50 млн дол.), волоських горіхів (33 млн дол.), зерняткових культур (9 млн дол.).

Продукти з доданою вартістю в цілому продемонстрували позитивну динаміку, спостерігається зростання стосовно молокопродуктів, яєць, пшеничного борошна і макаронів, всіх видів кондитерської продукції. На торішньому рівні перебуває експорт м’ясних продуктів і меду, нестабільна ситуація продовжується з овочевою групою, знижується валютна виручка за плодово-ягідну продукцію. Невтішним сигналом є невпинне зниження експортних цін на мед, яйця, заморожені фрукти українського виробництва.

В Асоціації зауважили, що ринок Євросоюзу є основним при збуті яєць, меду, плодів і ягід, пшеничного борошна, виробів з тіста. Однак ризик заборони постачань до ЄС низки продуктів з України, зокрема, фруктів, змусив спеціалізованих експортерів потрохи переорієнтовуватися на інші країни Європи та Близький Схід, а частка Євросоюзу тут скоротилась з понад 80% до 63% у 2023 році.

Нагадаємо, впродовж 2022-2023 маркетингового року, в умовах обмежених логістичних можливостей, “Астарта” експортувала 833 тисячі тонн продукції. Експортна географія компанії налічує понад 40 країн світу.

Збір цьогорічних зернових у ГК “Прометей” розпочали з озимого ячменю. Площі з цією культурою розташовані переважно в Баштанському районі Миколаївської області.

У Чернівецькій області ТОВ “Мрія Фармінг Буковина” першим розпочало жнива ранніх сільськогосподарських культур, інформує пресслужба Чернівецької ОВА.

Українські експортери отримали додаткові знижки на транзитні перевезення олії через Молдову.

Експорт товарів із Хмельницької області за п’ять місяців цього року становив $370,8 млн, що на 23,4% більше, ніж за січень-травень минулого року.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку