Обсяги зовнішньої торгівлі молокопродуктами України у січні 2024 року склали $36,9 млн, що на 13,2% менше ніж у грудні минулого року. Водночас це на 21,8% вище, ніж у січні 2023 року, як повідомила Спілка молочних підприємств України.
Експорт молокопродуктів у перший місяць цього року скоротився до $12,6 млн (-6,8% порівняно з груднем та -14% порівняно з аналогічним періодом минулого року).
«Обсяги експорту молокопродуктів у січні 2024-го були найнижчими із березня 2022 року, першого повного місяця повномасштабного російського вторгнення в Україну. Це стало наслідком впливу низки факторів, ключовим серед яких є втрата вітчизняною молочною продукцією цінової конкурентоспроможності через суттєве здорожчання молока-сировини в останні місяці 2023 року, а також через блокування експорту з України агропродовольчої, зокрема молочної, продукції», — пояснюють у спілці.
Внаслідок цього, вартість імпорту молочних продуктів до України вже четвертий місяць поспіль перевищує вартість їх експорту. Обсяги імпорту молочних продуктів у січні 2024 року склали $24,3 млн, що на 16,2% менше, ніж у грудні 2023 року, але майже удвічі більше, ніж у січні попереднього року.
Негативний баланс торгівлі молочними продуктами у січні 2024 року становив $11,7 млн, що значно менше, ніж у грудні 2023 року ($15,2 млн), але значно вище, ніж у січні попереднього року ($1 млн).
Очікується, що ціни на «молочку» будуть лише зростати
Ганна Лавренюк, генеральна директорка Асоціації виробників молока, висловила думку, що зараз немає причин для значного зниження цін на молочні продукти, і тому можна очікувати їхнього зростання у межах інфляції протягом 2024 року. Це стверджується у заяві асоціації.
За її словами, ціни можуть підвищуватися на кисломолочні продукти (кефір, йогурт, сметана, кисломолочний сир), а також на тверді та напівтверді сири.
“Вартість молочних продуктів на поличках вітчизняних магазинів у 2023 році в порівнянні з 2022 роком зросла на 7-10% (що є в межах інфляції), найбільше подорожчало вершкове масло — на 40%. Одна із причин подорожчання — суттєвий дефіцит молока-сировини, внаслідок чого середньорічна закупівельна ціна на молокосировину піднялася на 14% проти 2022-го р. За два роки воєнних дій галузь тваринництва зазнала збитків майже на 3 млрд дол. (зруйновні МФТ, знищена с/г техніка та тварини й т.п), що суттєво підірвало потенціал галузі. Підвищення цін на виробничі ресурси (паливо-мастильні матеріали, добрива, електроенергію, ветпрепарати, насіння, засоби захисту рослин, с/г техніку і комплектуючі й т.д.) значно збільшило собівартість молока-сировини”, – сказала Лавренюк.
Попри таку складну ситуацію, у 2023 році молочні ферми завдяки збільшенню надоїв змогли повернутися до рівня постачання молока-сировини на перероблювання , який був до війни. Однак, на жаль, цей ріст не компенсував зменшення виробництва в присадибному секторі, що призвело до значного дефіциту. З урахуванням цієї ситуації ціни на молоко та молочні продукти можуть продовжувати зростати протягом 2024 року.
“Крок зростання очікується в межах інфляції і складе до 10%”, – сказала вона.
Зменшення цін навряд чи відбудеться
Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що в грудні 2023 року ціни на молоко-сировину в Україні досягли поточних середньоєвропейських рівнів, що спостерігалося на українському ринку у 2020-2021 роках. Він вказує, що чинна закупівельна ціна відповідає балансу попиту і пропозиції сирого молока, що склалося на внутрішньому ринку. Зараз пропозиція молока-сировини в Україні майже рівна попиту молокопереробних підприємств.
Зниження цін на молоко-сировину в Україні стримує зростання виробничих витрат молочно-товарних ферм в умовах війни з Росією. Наприклад, на собівартість виробництва молока впливає підвищення цін на паливо та електроенергію.
Отже, у 2024 році значне зниження цін на українське молоко-сировину малоймовірне, за винятком несподіваних форс-мажорних обставин або недоречних рішень, які можуть кардинально змінити кон’юнктуру ринку, передбачає експерт.
Нагадаємо, приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.
Виробники свіжих молочних продуктів зазнали впливу зростання цін на молочну сировину, внаслідок чого почали плавно підвищувати ціни на свою продукцію.
В Україні протягом січня-листопада 2023 року було вироблено 6,8 мільйона тонн сирого молока, що на 5,8% менше порівняно з аналогічним періодом попереднього року.
Експорт молочних продуктів з України у вартісній оцінці знизився в 2023 році майже на 30% в порівнянні з 2022 роком, тоді як імпорт збільшився більш як на 15%. Через це торік негативне сальдо експорту-імпорту склало – $77.2 млн, тоді як у попередньому 2022 році показник був позитивним – $28.2 млн.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!