Новини / Фінанси     16 грудня 2023 16:26

У наступному році банки очікують на трансформацію агрокредитування


Банки готуються до реструктуризації кредитів, збільшення частки банківського фінансування у бюджеті посівної і це ще не все.

Про це розповіла керівниця агробізнесу Банку Кредит Дніпро Олександра Єгорцева у щорічному рейтингу “25 провідних банків України”.

“У 2022-му банки рефінансували позичальників на один-два сезони для можливості поновлення ними операційної діяльності. І з кінця 2023 року мали би початися платежі для зниження боргу за такими кредитами, проте не всі клієнти зможуть у повному обсязі виконати взяті на себе зобов’язання. Тому одним із завдань 2024 року стане якісне проведення другого етапу реструктуризацій”, – пояснила керівниця напряму.

Другим трендом стане подальший перерозподіл ринку кредитування агровиробників між державними банками та приватними банками з українським капіталом: вони будуть відвойовувати частку ринку в банків з іноземним капіталом, які в умовах війни не будуть робити ставку на збільшення свого портфеля.

За словами Олександри Єгорцевої, третім трендом стане подальше зростання боргового навантаження агровиробників та збільшення частки банківського фінансування у структурі бюджету посівної.

Читайте також: Під час повномасштабної війни за програмою “Доступні кредити 5-7-9%” було видано кредитів на 161 мільярд

Очікується подальша зміна структури посівних площ на користь нішевих культур і культур, що мають переробку в Україні.

“У нас є клієнти, які починають сіяти коріандр та гречку, збільшують посівні площі проса, вирощують часник у Харківській області. Це дуже рентабельні напрями”, – уточнила Олександра Єгорцева.

Крім того, збільшуватимуться інвестиції в переробку агропродукції, зокрема в проєкти розвитку тваринництва, яке в умовах низьких цін та логістичних проблем дає змогу рівномірно розподіляти грошові потоки й давати синергію з рослинництвом.

Нагадаємо, з початку 2023 року 65,2 млрд грн банківських кредитів на розвиток отримали 12,3 тис. агрогосподарств. Серед них 9,6 тис. агропідприємств на 37,5 млрд грн профінансували за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9”.

Новини за темою:  Гривня поступово зміцнюється: НБУ оприлюднив офіційний курс на 29 квітня

Нагадаємо, на наступний рік уряд закладає понад 5 млрд грн на гранти в переробній галузі з усіх джерел, їх зможуть отримати близько 1000 підприємств.

Уряд вніс зміни до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Нововведення розширюють можливості для використання грантових коштів, зменшують кількість документів, які необхідно надати банку для підтвердження витрат, до того ж скасовуються граничні суми надання грантів протягом одного періоду подання заяв.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також