У 2024 році очікується зростання експорту товарів та послуг з України на 9%. Позитивні зрушення за цим напрямком почали відбуватися в останні місяці 2023 року. Цьому сприяли відкриття альтернативного морського коридору, запуск механізму страхування суден від воєнних ризиків та налагодження річкової логістики на Дунаї, заявила міністерка економіки Юлія Свириденко, інформує пресслужба Міністерства.
Логістика і далі є ключем для українського експорту. З усіма проблемами і викликами Україна експортувала 99,8 млн тонн товарів. Це на 112 тис. тонн більше, ніж у 2022 році. Водночас вартість експорту була на 18,7% меншою, ніж роком раніше — $35,8 млрд. Це один з найнижчих показників за останнє десятиліття. Він став результатом тих викликів, з якими Україна стикнулася минулого року — блокування кордонів, зернові суперечки та російський саботаж зернової угоди. Але завдяки своєчасним і правильним рішенням, нам вдалося зберегти експортні можливості та продовжити торгівлю на міжнародних ринках. Хоча втрати досить відчутні, — пояснила Свириденко.
Міністерка також додала, що уряд працює над тим, щоб посилити експортну логістику системами ППО та пошуком нових шляхів вивезення товарів і послуг. Бо тільки так можна забезпечити гнучкість та маневреність у разі нових викликів, щоб зберегти позитивні тенденції.
За прогнозом Мінекономіки, за нинішніх умов у наступні роки експорт зростатиме. На 9% у 2024, 19,4% у 2025 та 20,6% у 2026 році. Глобальна ж мета — повернути обсяги вивезення українських товарів та послуг на рівень 2021 року.
Нагадаємо, приблизно половина зернових культур в Україні експортується через неофіційні канали, уникаючи сплати податків.
Протягом січня-листопада 2023 року Україна імпортувала товарів на суму $57,2 млрд та експортувала на $32,8 млрд, згідно із повідомленням Державної митної служби України.
Станом на 15 грудня 2023 року обсяг експорту зернових та зернобобових культур з України в сезоні 2023/24 склав приблизно 15,3 млн тонн. Це на 4,7 млн тонн, або 23% менше порівняно з аналогічним періодом минулого сезону.
Ціни на українську пшеницю залишаються стабільними через знижену ділову активність на глобальному ринку протягом новорічного періоду з 25 грудня до 5 січня.
У 2023 році Україна вивезла 67,5 мільйонів тонн аграрної продукції, перевищивши минулорічний обсяг на 15%. Проте доходи від цього експорту впали на 8% порівняно з попереднім роком, досягнувши $21,9 мільярда
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!