Новини / Рослинництво     11 грудня 2020 12:50

У 2020 році імпорт насіння культур в Україну істотно знизився

На динаміку імпорту насіння зернових та олійних культур вплинули карантинні обмеження, а також розвиток вітчизняної селекції та виробництво насіння на території України

За січень-вересень 2020 року Україна імпортувала 20,9 тис тонн насіння зернових та 20 тис тонн насіння олійних культур на загальну суму $338,6 млн. І хоча ці показники більш ніж у 20 разів перевищують обсяги вітчизняного експорту насіннєвого матеріалу у $16,5 млн, але вони все на 27,8% менше обсягів імпорту 2019 року. Про це повідомили у Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки».

Тенденція до зростання імпорту насіннєвого матеріалу, яка спостерігалася в Україні з 2015 року і зберігалася до минулого року, стала результатом різкого підвищення попиту через збільшення його споживання холдинговими компаніями та великими й середніми товаровиробниками.

Натомість карантинні та логістичні обмеження, пов’язані з пандемією СОVID-19, у 2020 році дали поштовх розвитку вітчизняного насінництва та іноземних селекційних компаній в межах країни. При цьому слід взяти до уваги, що чимало іноземних насіннєвих компаній вже побудували свої заводи на території України та для локалізації власного виробництва на території нашої держави здійснюють продаж насіння вітчизняним товаровиробникам, навіть не завозячи його із-за кордону.

У 2020 році левову частку (90%) в імпорті до України насіння зернових культур склала кукурудза – 18,7 тис тонн. Насіннєвої пшениці закупили за кордоном 1,1 тис тонн, ячменю – 0,4 тис тонн, жита – 0,5 тис тонн та сорго – 0,2 тис тонн. В імпорті насіння олійних культур на соняшник припадає 80% – його поставки склали 15,8 тис тонн. Також закупили 3,6 тис тонн насіння ріпака та 0,6 тис тонн – сої.

ЧитайтеАркадій Лунгул: Найвищу ефективність забезпечують стартові РКД

У вартісному вимірі насіння соняшнику займає більше половини (53 %) вітчизняного імпорту – $172 млн. Понад чверть (26,5 %) від загальної суми закупівель насіннєвого матеріалу – $89,6 млн – витрачено на придбання посівних одиниць кукурудзи.

Крім того, зберігається тенденція до зростання імпорту насіння цукрових буряків. За січень-вересень 2020 року Україна закупила 589 тонн насіння цукрового буряку на $17,8 млн. Також збільшуються закупівлі насіння нішових культур, зокрема, сорго, льону та гірчиці.

При цьому, зростання вартості імпорту відбувається значною мірою і за рахунок збільшення цін на імпортоване насіння, які традиційно в кілька разів вищі, ніж на вітчизняне насіння, переконані в Інституті аграрної економіки.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що введення державної підтримки програм агрострахування відкладено до 2022 року.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також