Новини / Аналітика     17 березня 2024 11:57

Туреччина стала рекордсменом з експорту кави

За підсумками 2023 року з Туреччини експортували 8 тис. 652 тонни кави на суму $57,5 млн, тоді як у 2019 році цей показник не перевищував $19,3 млн

Туреччина встановила рекорд із кількості країн, до яких постачає каву. Її клієнтами стали аж 146 країн світу. За минулі п’ять років постачання продукції за кордон збільшилося приблизно втричі. Водночас країна не вирощує, а лише є переробником кави, і робить лише певний вид кави – дрібного помелу, так звану турецьку каву, зазначили в Управління статистики Туреччини (TÜİK), передає glavcom.

За підсумками 2023 року з Туреччини експортували 8 тис. 652 тонни кави на суму $57,5 млн, тоді як у 2019 році цей показник не перевищував $19,3 млн.

Найбільший попит на каву з Туреччини виявляють у Сирії, куди минулого року поставлено продукції на $10,5 млн. У трійці лідерів також Білорусь ($8,5 млн) та країна-агресор Росія ($6,5 млн).

Поряд із самою кавою, експортери приділяють увагу поставкам турки з міді, чашок та іншого приладдя, яке вважається важливою складовою традиції приготування кави по-турецьки.

Раніше стало відомо, що ізраїльський виробник кави Strauss, піддавшись суспільній критиці, вирішив тимчасово відмовитися від розміщення слова “турецька” на кавових пачках. На упаковках з новим дизайном красується прапор Ізраїлю та патріотичні гасла: “Покоління перемоги”, “Разом сильніше” та інші. Марка кави фактично “не пов’язана з Туреччиною” і дуже популярна вже протягом багатьох десятків років. Попри це, відмова від всього “турецького” на упаковці була тепло зустрінута користувачами в мережі.

У світі стрімко почала дорожчати кава. Ціна на арабіку вже зросла на 20%, а на світових біржах ціни сягнули рекордного показника за останні сім років. В Україні кава теж здорожчала, пише УНІАН.

Провідний науковий співробітник Інституту аграрної економіки Богдан Духницький зазначає, що в Україні ціни на запашні зерна почали зростати ще від початку 2022 року.

Основною причиною такої тенденції є зростання цін на каву на світових ринках через несприятливі погодні умови та низький врожай у провідних країнах-виробниках цієї культури. Це, перш за все, Бразилія, Колумбія, В’єтнам та Індонезія. Оскільки наша країна цілком залежить від імпортних поставок цього продукту, глобальні тенденції прямо впливають на український продовольчий ринок, – пояснив він.

Регіональна директорка компанії, що здійснює маркетингові дослідження, 4Service Group Вікторія Скорбота зазначає, що на ринок кави також вплинув глобальний збій у ланцюжках постачання, а саме – нестача контейнерів для транспортування зерен. Тому що виробники та обсмажувальники – компанії, які переробляють кавові зерна в придатний для споживання продукт – часто розташовані в різних країнах.

Новини за темою:  МХП у 2024 році збільшив прибуток до $144 млн попри падіння доходів від рослинної олії

Крім цього, за її словами, в країнах-експортерах були свої глобальні внутрішні проблеми, які так чи інакше відобразились на ситуації з кавою.

Зокрема, Ефіопія перебувала на порозі громадянської війни, а у В’єтнамі зростала кількість хворих на ковід, – зазначила Скорбота.

Для кавового ринку України додатковим болючим ударом стала повномасштабна війна, внаслідок якої порушились логістичні ланцюжки та, зрештою, зросла вартість доставки.

Читайте також: Кава або чай: який напій принесе найбільше користі для здоров’я

Аналітики зазначають, що під час повномасштабного вторгнення відбувся різкий стрибок цін, в результаті якого середня вартість чашки еспресо в країні зросла від 20 до 28 гривень лише протягом 2022 року.

Найдорожче філіжанка кави стане на Одещині (36 грн), Донеччині (35 грн) та Харківщині (32 грн). Натомість найнижчі ціни на базовий кавовий напій в Україні на Хмельниччині (21 грн), Сумщині (23 грн), Житомирщині та Вінниччині – по 24 гривні відповідно, – підрахували дослідники.

Зростає й вартість усіх кавових брендів на полицях вітчизняних супермаркетів.

В Інституті аграрної економіки вважають, що загалом, станом на зараз, ситуація на українському ринку кави не є критичною.

“Кава належить до продуктів, які витримують тривале транспортування й зберігання, тому може накопичуватись, наприклад, на складах. Разом з тим перелік країн, де вона вирощується, доволі обмежений, тому будь-які збої системи “виробництво-доставка” різко змінюють весь ринок”, – зазначає експерт Духницький.

З його слів, наразі дорогоцінні кавові зерна торгуються у світі за найвищими цінами за останнє десятиліття. І це ще далеко не межа.

Нагадаємо, станом на грудень 2023 року найвища ціна еспресо в Україні — на Одещині (36 грн). На другому місці — Донеччина (35 грн). На третьому — Харківщина (32 грн).

Новини за темою:  Україна і США готові до запуску Інвестиційного фонду відбудови: стартовий капітал — $25 мільйонів

Кава є дуже популярним у всьому світі напоєм, який містить кофеїн, який є стимулятором центральної нервової системи. Наразі вчені вивчають зв’язок кави з різними патологіями нервової системи: у новому дослідженні зіставили кількість випитої кави з ймовірністю зменшення об’єму мозку, ризиком розвитку інсульту та деменції.

Оскільки орні площі скорочуються вдвічі, шість із 10 видів знаходяться під загрозою зникнення, а врожайність падає, а ціни зростають, кава опинилася в головоломці зміни клімату. Простіше кажучи, нашій ранковій чашці загрожує зникнення, і не тому, що ви її випили, а більше тому, що її буде недостатньо, щоб випити. Рішення необхідні, особливо тому, що до середини століття ми вимагатимемо втричі більше кави. Ізраїльський стартап Pluri запустив виробництво кави із клітин.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також