Новини / Трейдинг     03 лютого 2024 16:10

В Україні почали штрафувати недобросовісних агроекспортерів – Висоцький


В Україні з 1 лютого набули чинності нові правила експорту агропродукції до деяких країн Європейського Союзу, згідно з якими за їх порушення експортерів позбавлятимуть права верифікації.

Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Він нагадав, що в Україні 10 листопада 2023 року було впроваджено оновлену процедуру експорту зернових, олійних культур і продуктів їх переробки для забезпечення гарантованого експорту прозорими та доброчесними компаніями.

“Процедура верифікації – це внесення до переліку верифікованих компаній тих, хто є платником ПДВ. Це обов’язкова умова. Тих, хто з початку повномасштабного вторгнення успішно експортував продукцію й повертав валютну виручку, визнають добропорядними (експортерами –ред.)”, – сказав заступник міністра і додав, що ця внутрішня українська процедура орієнтована на максимальне забезпечення валютної виручки в країну.

Висоцький уточнив, що для підприємств важливо бути в списку верифікованих експортерів, оскільки це дає змогу без додаткових процедур, без отримання ліцензії експортувати зернові й олійні культури та продукти їх переробки.

Якщо підприємство не перебуває в переліку сертифікованих, то воно має подати окремий пакет документів для отримання ліцензії та пройти ще більш деталізовану процедуру вивчення, аналізу й підтвердження доброчесності та права на експорт, пояснив заступник міністра.

Читайте також: Фермерів позбавлятимуть верифікації на пів року за порушення правил експорту до деяких країн ЄС

За його інформацією, з 10 листопада до списку верифікованих агроекспортерів Міністерство аграрної політики та продовольства внесло близько 2,5 тис. суб’єктів підприємницької діяльності, які пройшли перевірку й мають право експортувати без обмежень.

Висоцький також наголосив, що 2023 року Україна запропонувала узгоджувати з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією ліцензування експорту українських пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику.

“Дійсно, просто так туди експортувати не можна (чотири сільгоспкультури – ред.). Якщо підприємство хоче туди експортувати, й одна з цих п’яти держав підтверджує, що вони мають потребу й готовність цей продукт імпортувати, тоді видається ліцензія на конкретну партію. (…) Отримавши заявку, ми запитуємо ці країни: “Вам ця продукція потрібна?” Якщо є підтвердження, тоді видається ліцензія. Якщо країни не підтверджують (готовність прийняти партію українського зерна – ред.), то вона йде виключно транзитом”, – розповів заступник міністра.

За його словами, у разі порушення правил експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії підприємство виключають зі списку верифікованих експортерів, і воно може подати заявку на внесення до списку лише через шість місяців. До цього моменту підприємству доведеться на кожну партію готувати пакет документів, отримувати ліцензію й підтверджувати свою доброчесність.

Висоцький повідомив, що це положення набуло чинності з 1 лютого, і закликав усіх експортерів не порушувати правил, які є корисними для всіх учасників ринку.

Нагадаємо, Єврокомісія планує торговельні заходи щодо України після того, як Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина у спільному листі до ЄК зажадали введення імпортних мит на українське зерно через нібито недобросовісну конкуренцію.

Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини подали спільний лист до Єврокомісії, в якому висловили вимогу про введення імпортних мит на українське зерно.

Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також