Трейдинг

На експорт шести видів агропродукції до ЄС діятимуть нові правила – Висоцький

З 5 червня запрацюють оновлені правила безмитної та безквотної торгівлі агропродукцією з ЄС, що діятимуть рік. На деякі агропродукти встановлені квоти з розрахунку середнього показника врожаю за другу половину 2021 року та 2022-2023 роки.

Про це зазначив виконувач обов’язків Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час виступу на конференції GRAIN UKRAINE.

Це стосується шести видів продукції: цукру, яєць, м’яса птиці, кукурудзи, крупи, меду.

На експорт цукру до ЄС квота на рівні 262 тис. тонн вже вичерпалась.

«З 1 червня Урядом запроваджено нульову квоту на цукор, яка діятиме до кінця року. Але українські агровиробники продовжують експортувати цукор в країни Африки, Близький Схід, Великобританію», – зауважив Тарас Висоцький.

Загалом, за його словами, виробництва цукру для внутрішнього споживання достатньо.

Він наголосив, що ЄС – найбільший торговельний партнер України. В 2023 році близько 60% агропродукції було експортовано до країн ЄС.

Виконувач обов’язків Міністра також розповів, що невдовзі вступлять в силу закони, які забезпечуватимуть механізми прозорого і безперешкодного експорту.

«Нові законодавчі зміни передбачають встановлення мінімальних цін на експорт зернових та олійних культур, горіхів і меду. Також у ДАР буде запущена система простежуваності щодо виробленої продукції. Міністерство агрополітики розробляє алгоритм впровадження змін, які будуть опубліковані для громадського обговорення», – підкреслив Тарас Висоцький.

Нагадаємо, приблизно половина зернових культур в Україні експортується через неофіційні канали, уникаючи сплати податків.

Протягом січня-листопада 2023 року Україна імпортувала товарів на суму $57,2 млрд та експортувала на $32,8 млрд, згідно із повідомленням Державної митної служби України.

Швидке зменшення обсягів експорту пшениці свідчить про те, що запаси зерна для експорту майже вичерпані. Згідно з даними аналітиків з Spike Brokers, які поширили інформацію у своєму Telegram-каналі, ціни на харчову та кормову пшеницю зросли через обмежену кількість пропозицій на ринку.

В рамках ініціативи “Grain from Ukraine” Україна вже експортувала понад 200 тисяч тонн продуктів харчування. Зокрема, було відправлено сім суден, які доставили близько 195 тисяч тонн зерна та 7,6 тисячі тонн борошна до таких країн, як Сомалі, Ефіопія, Кенія, Ємен та Нігерія, за інформацією від Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Обсяг експорту зернових і зернобобових культур з України у поточному аграрному сезоні 2023/24, згідно з останніми даними Державної митної служби, опублікованими Міністерством аграрної політики та продовольства, склав 38,6 мільйона тонн на 17 квітня. Це на 3% або 1 мільйон тонн менше, ніж у попередньому сезоні.

Україна абсолютний лідер у структурі імпорту зернових до Європи з початку 2023/24 МР.

Департамент сільського господарства США оновив світовий прогноз балансу основних сільськогосподарських культур на 2023/24 маркетинговий рік, інформує пресслужба УКАБ.

Продажі української пшениці на зовнішніх ринках продовжують показувати стійке зростання. З початку лютого було укладено угоди на постачання понад 2 мільйонів тонн цієї культури, що може встановити новий рекорд обсягів в цьому сезоні.

Щоб забезпечити постачання агропродукції в рамках гуманітарної програми Grain from Ukraine, з українських портів планують відправляти до 10 суден щомісяця. Це дасть можливість до кінця весни 2023 року забезпечити зерном щонайменше 5 млн людей.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку