Новини / Рослинництво     25 лютого 2019 10:13

Торгові війни та зростання потужностей Латинської Америки – тенденції світового ринку сої

Зміна глобальних торговельних потоків і структури світового ринку сої стали головними тенденціями в розвитку світового ринку сої 2019-го. Серед причин таких кардинальних змін – конфлікт Китаю та США та збільшення потужностей виробництва сої в Латинській Америці.

Про це йдеться в новому звіті голландського банку ABN Amro, повідомляє «All about feed».

Торік у квітні Китай оголосив про підвищення тарифів на сою зі США. Це стало відповіддю на підвищення мит на китайські сталь та алюміній, які ввели напередодні Сполучені Штати. У результаті –  торговельний конфлікт між США і Китаєм ще більше загострився. Це призвело до зниження ціни на сою на Чиказькій фондовій біржі до найнижчого рівня за останні 10 років. Згодом торгівля соєю між США і Китаєм практично припинилася.

Загалом 2018-го обсяги експорту сої зі США скоротилися більше, ніж на 30%. Однак, Китай – імпортозалежний від сої. Країна є найбільшим споживачем цієї культури в світі. На Китай припадає близько 30% світового попиту на сою та біля 65% загального експорту.

ЧитайтеЕкспорт соєвої олії та ріпаку з України побив рекорди

Тому Китай почав нарощувати купівлю латиноамериканської сої. Її виробництво в Бразилії збільшилося на понад 170% з 2001 року. Це стало можливим завдяки гнучкій політиці уряду щодо використання землі та відносно дешевих сільськогосподарських угідь. В Аргентині за цей же період виробництво сої зросло на 86%. Сьогодні Бразилія та Аргентина сумарно вирощують сої більше, ніж США. Водночас з переорієнтацією імпорту Китай нарощує власне виробництво сої. Тож у майбутньому потужним країнам-виробникам сої доведеться знову шукати нові ринки збуту.

Натомість США переорієнтувала свій збут на ринки Європи. У перші 27 тижнів маркетингового року 2018/2019 імпорт сої зі США до Європи збільшився на 112% в річному обчисленні. Як наслідок – імпорт сої з Бразилії, яка була найбільшим постачальником сої до ЄС після США, знизився на 25%. Та ще більше через зміну торговельних шляхів постраждали інші країни – Канада, Україна та Парагвай. Закупки Європою сої з цих країн скоротилися до 80%. 2019-го тенденція посилення присутності американської сої на ринку ЄС продовжиться.

Як раніше повідомляв Landlord, народний депутат Максим Поляков вніс у парламент законопроект, в якому пропонує повністю скасувати 63-й пункт Податкового кодексу про припинення оподаткування експортерів сої і ріпаку. Та відповідно – відновити відшкодування ПДВ фермерам.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також