Новини / День у полі     28 жовтня 2019 13:02

Технології передусім або рекордні показники урожайності за умов посухи

Цього року на полях господарства «Колос» у квітні - вересні випало заледве 30 мм опадів. Проте навіть за сильної посухи підприємство міцно тримається на ногах – передусім завдяки потужним інвестиціям у технічне оснащення, напрацьованій технології вирощування та інноваціям.

За рахунок чого, попри посушливі кліматичні умови, господарство періодично встановлює не лише регіональні, а й загальноукраїнські рекорди врожайності, розповів у проекті Landlord «Історії успіху» директор ТОВ «Колос» Юрій Яловчук.

Юрій Яловчук не перший рік працює на землі, тому він не має ілюзій щодо раптового поліпшення погодних умов та зростання кількості опадів. 2019 рік – для господарства не виняток, а черговий посушливий сезон.

«Цей рік видався особливо жорстким. Незважаючи на мізерну кількість опадів, ми збирали не менш ніж 30 ц/га соняшника, 50 ц/га озимої пшениці, 40 ц/га озимого ріпаку, по 70–80 ц/га кукурудзи. А чотири роки тому, коли трохи поталанило з водою та завдяки використанню препаратів BASF ми зібрали рекордний врожай ріпаку – 63 ц/га. Покажіть мені хоча б одне таке підприємство. Навіть на півночі, де вологи вистачає, зібрали менше. Вони проти нас слабаки», – сміється господар.

Але цього року, як зізнається пан Юрій, слабаком вже став і він сам – зараз стан такий, що навіть урожай соняшника у 20 ц/га буде вважатися гарним. Тим не менш, навіть за сильної цьогорічної посухи господарство міцно тримається на ногах.

Читайте: Міцна підтримка: як господарство Колос сприяє розвитку сільських територій

Чинники, що сприяють успіху господарства «Колос»:

  • потужні інвестиції в технічне оснащення (усі вільні кошти вкладають у технологічні процеси);
  • напрацьовані технології вирощування;
  • інноваційні технології.

Зміни клімату змусили відмовитися від плуга

«Ми вже років 15 не оремо – лише глибоке рихлення. Зміни клімату змусили відмовитися від плуга. Так само, як і від розкидання міндобрив – все даємо на глибину. Озимий ріпак та частково пшеницю висіваємо за технологією Pro-Till (різновид Strip-Till)», – розповідає Юрій Яловчук.

Від зауважень, що є багато господарств, що вважають найбільш перспективною для України глибоку оранку, а не системи нульового обробітку ґрунту, пан Яловчук «відмахується».

«Вони просто не розуміють – треба придбати техніку, яка не валкує пожнивні залишки, а рівномірно розпорошує їх по всій площині поля. Тоді і Strip-Till легко застосовувати, вся волога залишиться у ґрунті. І не треба економити на препаратах, щоб шкідники під соломою не плодилися. Просто треба не лінуватися і вкладати кошти у технології», – каже він.

Юрій Вікторович завдав чимало клопоту інженерам відомих світових виробників ґрунтообробних та посівних агрегатів. Так, згідно з його побажаннями змінили конструкцію одного з агрегатів, аби забезпечити можливість вносити добрива на глибину до 20 см під час обробітку ґрунту. Ще більше наморочилися із сівалкою, реалізувавши унікальне технічне рішення – внесення припосівних добрив у два горизонти.

Технології внесення добрив

Основні правила внесення припосівних добрив, за визначенням Юрія Яловчука:

  • по-перше, добрива слід не розкидати, а саме вносити – точно туди, де розвиватиметься коренева система рослин;
  • по-друге, неправильно давати живлення при сівбі біля насінини. Корінь повинен іти вглиб, тому добрива повинні закладатися глибше.

Пан Яловчук є одним із найвідоміших апологетів універсальних агрегатів, спроможних провадити смуговий висів широкого спектру культур просто у стерню із одночасним внесенням добрив. Це дає змогу заощаджувати декілька десятків літрів пального на кожному гектарі, отримуючи при цьому високі врожаї, особливо озимого ріпаку.

 «Усі вільні кошти ми вкладаємо у технологічні процеси. Коли порівняли ріпак, посіяний із застосуванням гарної техніки та препаратів, із контрольними ділянками, то отримали різницю в 15 ц. На цьому не можна економити, тим паче що клімат вимагає найвищої продуктивності та якості виконання агротехнічних операцій. Приємно, що сусіди дивляться, як працюють технології, що ми застосовуємо, та згодом починають робити так і у себе», – відзначає Юрій Яловчук.

Нагадаємо, що в проекті «Історії успіху» Юрій Яловчук розповів про становлення господарства «Колос», принципи роботи та розкрив секрети рекордної врожайності ріпаку.

Читайте також