
Українські експортери за 37-й тиждень роботи зернового коридору (10-16 квітня) через морські порти Одеської області експортували 702,3 тис. т агропромислової продукції, що на 7% більше відвантажень цим каналом тиждень тому.
Про це повідомляє асоціація “Український клуб аграрного бізнесу”.
Зазначається, що кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила лише 14 одиниць, що на 2 судна менше показника попереднього тижня. Фактично збільшення відвантажень вдалося досягти шляхом збільшення тоннажності суден.
“Ситуація з роботою зернового коридору продовжує погіршуватися. У вівторок, 11 квітня 2023 року, інспекція суден російською стороною була призупинена, такі ж дії знову повторилися в понеділок, 17 квітня 2023 року. Робота зернового коридору знаходиться під загрозою зриву”, — констатують експерти.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Найбільші обсяги експорту протягом 37-го тижня роботи зернового коридору становили: кукурудза (56% експорту за цей період); пшениця (18%); макуха соняшникова (14%).
Українська продукція попрямувала до країн Азії (Китай, Бангладеш, Індія та інші), Європи (Іспанія, Португалія та Італія) та Африки (Єгипет).
Всього з початку роботи зернового коридору з 1 серпня 2022 року по 16 квітня 2023 року вдалося експортувати 28,1 млн т продукції АПК.
Нагадаємо, росія направила до Спільного координаційного комітету Чорноморської зернової ініціативи офіційний лист, у якому попереджає, що реєстрація суден триватиме лише до 18 травня 2023 року.
Міністр закордонних справ Сергій Лавров зустрінеться з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем у Нью-Йорку наступного тижня, щоб обговорити продовження угоди після 18 травня.
Чому росіяни не хочуть продовження зернової угоди
Нагадаємо, 17 квітня Росія знову заблокувала перевірку суден у рамках зернової угоди. В уряді зазначають, що “зернова ініціатива” під загрозою зупинки, оскільки Росія намагається втрутитися у роботу українських портів та експортерів. 19 квітня роботу коридору відновили.
Перед тим 11 квітня, представники Росії, ООН та Туреччини не проводили інспекції суден з українським зерном, які вони мають виконувати у рамках зернової угоди.
Раніше заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.
Думки експертів про те, навіщо росія блокує зерновий коридор і чому вона робить це саме тепер, читайте у нашому матеріалі: Роботу зернового коридору знову відновили: чому росія блокує інспекцію суден.
Валерія Пепеля