Новини / Аналітика     05 лютого 2018 16:01

Своє для своїх


Агрофірма «Сади України» існує з 1989 року. Головний напрям її діяльності — вирощування, доробка та реа­лізація насіння гібридного соняшника, кукурудзи, сої, гороху та пшениці. Чотирнадцять представництв компанії постачають продукцію майже в усі регіони України, а також в Сербію, Казахстан та інші країни. Гордість компанії — завод по доробці насіння, оснащений обладнанням данської фірми CIMBRA HEILD GmbH.

Компанія провадить політику доступних цін на своє насіння. Сьогодні воно у півтора раза дешевше, ніж пропонують іноземні компанії.

СОНЯШНИК

Щорічно насінням соняшника від «Садів України» засівається близько 700 000 га, або не менше 8–10% усіх земель, відведених під цю культуру в країні. Особливо популярна продукція фірми на Сході, Півдні та в Центрі України, що є традиційно соняшниковими регіонами. Але в зв’язку з глобальними змінами клімату сприятливі умови для вирощування соняшника створюються вже й на Заході країни, де останні роки постійно збільшуються посіви олійних.

АФ «Сади України» веде постійну роботу з селекції нових гібридів та вдосконалення вже популярних у споживачів. Агрофірма пропонує посівний матеріал для будь‑якої природно‑кліматичної зони землеробства. У східних та південних областях України найбільш популярні врожайні гібриди соняшника власної селекції «Садів України»: Бомбардієр, Гранада, Гольфстрім. Ці гібриди стійкі до сьомої раси вовчка, рослини‑паразита, що поширена саме в названих регіонах. Їх компанія створила та зареєструвала протягом трьох минулих років. Сьогодні вона працює над виведенням гібридів, що будуть стійкими до восьмої раси вовчка.

Повсюдний високий попит також мають сорти та гібриди, які «Сади України» селекціонувала спільно з Інститутом рільництва та овочівництва міста Нові Сад (Сербія): Конгрес, Драган, Титанік, Анастасія ОР, Костянтин ОР, Латитуда ОР. За словами засновника та голови наглядової ради АФ «Сади України» Олексія Зайцева, саме Латитуда ОР, Костянтин ОР, Анастасія ОР та Рімі 2 сьогодні є найбільш врожайними та затребуваними гібридами серед українських аграріїв. Зокрема, урожайність гібридів Костянтин ОР і Анастасія ОР сягає 42–44 ц/га. Задля досягнення максимально ефективного результату фахівці «Садів України» рекомендують сіяти в господарствах три‑чотири гібриди. Тоді реально можна розраховувати на високий результат, стверджує Зайцев.

КУКУРУДЗА

Ще декілька років тому здавалося нездійсненним бажання досягти врожайності кукурудзи в Україні на рівні так званого кукурудзяного поясу Сполучених Штатів Америки. Там вона сягає 100 ц/га, тоді як в середньому по Україні становить 50–60 ц/га. Пояснення цієї різниці очевидне: у кукурудзяному поясі середньорічна норма опадів не буває меншою 850 мм, тоді як в Україні — 400–500 мм.

Втім у «Садах України» до здійснення цього бажання близько п’яти років йшли цілеспрямовано і послідовно. І рекорд було встановлено: гібрид НС‑5051 (спільної селекції) на зрошувальній ділянці показав врожайність 199,5 ц/га. Сприяли цьому потенціал посівного матеріалу, але перш за все, вважає Зайцев, зрошення. «Саме ця технологія, особливо в таких посушливих регіонах, як Схід та Південь України, повністю себе виправдовує», — каже він.

Із 4000 га землі, яку обробляє компанія, зрошують сьогодні 1000 га, і більшість з цієї тисячі зайнята саме кукурудзою. Разом із рекордним НС‑5051 у лінійці «Садів України» позитивно зарекомендував себе відносно ранній гібрид НС‑2622, який навіть в умовах невеликої кількості опадів дає стабільно високий результат, а також гібриди з середнім ФАО — НС‑3023, НС‑2016, НС‑300. Для них теж характерна висока посухостійкість та інтенсивна віддача вологи, а потенціал урожайності перевищує 150 ц/га.

СЕРВІС

Серед багатьох виробників насіннєвого матеріалу «Сади України» відрізняє високий рівень сервісу. Зокрема, покупцям насіння компанія пропонує технологію його вирощування та супровід протягом усього періоду визрівання. Також в компанії вже декілька років діє програма кредитування аграріїв.

Наприклад, один із найпопулярніших у споживачів гібрид Рімі 2 «Сади України» рекомендує вирощувати за технологією Clearfield. Зокрема, вона передбачає використання гербіциду Євро‑Лайтінг. Ця технологія гарантує хімічне знищення вовчка, пригнічує зростання багаторічних бур’янів та в підсумку дозволяє збільшити врожайність та рентабельність соняшника. В агрофірми розроблені набори сортів, гібридів та технологій їх вирощування, які рекомендуються для висаджування в різних кліматичних та ландшафтних зонах. У компанії очікують, що попит на гібриди так званої хімічної групи (які рекомендовано вирощувати за технологіями Clearfield та Sumo) буде постійно зростати.

Консультації покупцям не обмежуються тільки етапом продажу насіння. Фахівці компанії за необхідності регулярно виїжджають до клієнтів на поля, оглядають посіви і дають агрономам конкретні та своєчасні рекомендації. Керівництво «Садів України» впевнене, що високоякісне насіння в поєднанні з ефективними агротехнологіями — шлях до якісно нового рівня сільського господарства.

Одну з цих технологій — зрошення — компанія рекомендує наполегливіше за інші, особливо у східних та південних областях України. Виробництво зерна на зрошувальних землях, запевняють фахівці агрофірми, підвищує якість зерна та вдвічі збільшує врожайність. У дієвості цього методу «Сади України» переконалися на власному досвіді: угіддя компанії розташовані в одному з найбільш посушливих районів Харківщини, Кегичівському. Компанія рекомендує приєднатися до державної програми з розвитку зрошувального землеробства, що дозволяє мінімізувати інвестиції у зрошення: 50% видатків фінансує підприємство, 50 — держава.

ЗАГРОЗИ

На посівних площах багатьох культур до 80–90% гібридів кукурудзи і соняшника мають іноземне походження. Це вкрай недалекоглядно та може призвести до того, що Україна в критичній ситуації залишиться без насіннєвого матеріалу. На імпорт насіннєвого матеріалу до України немає жодних обмежень, тоді як на експорт насіння у країни ЄС діє квота 1–2%. Така політика, вважають у «Садах України», веде до стагнації вітчизняного насінництва та заміщення української продукції іноземною, разом з тим розвиток галузі обмежує відсутність державної підтримки вітчизняних сільгоспвиробників, невиправдано високий податковий тягар на аграрному секторі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!