Новини    15 червня 2018 09:09

Садівники Польщі та Сербії скаржаться на виробників малини України та Боснії


LANDLORD вже писав про те, що польські садівники просять обмежити імпорт дешевої малини з України та підозрюють «заморозчиків» країни в змові. Тепер сербські садівники-виробники малини перекрили основні автостради країни. Про це пише сайт east-fruit.com.

«Однією з основних причин такого розвитку подій є різка експансія України на світовий ринок  малини. І, незважаючи на те, що якість української продукції, найчастіше, залишає бажати кращого, вплив України на світові ціни не можна недооцінювати», – йдеться у повідомленні.

За інформацією сайту, українська малина не одна винна в бідах польских та сербських садівників.

«Експансія Боснії і Герцеговини на світовий ринок малини залишилася непоміченою. При цьому обсяги експорту з цієї країни в 2017 році практично подвоїлися, і вона впевнено обігнала за цим показником Україну. Якщо в 2016 році Україна експортувала обсяги малини порівнювані з Боснією і Герцеговиною, то вже в 2017 році експорт з Боснії та Герцеговини перевищив експорт з України більш ніж в півтора рази – на 68%», – пише east-fruit.

Тому, проблеми Сербії, багато в чому викликані не змовою заморозчиків, а різким зростанням виробництва і заморозки малини в сусідній з Сербією країні. І цю проблему неможливо буде вирішити адміністративними заходами і встановленням мінімальної закупівельної ціни на державному рівні, тому що ціни в $ 1,8 доларів за кілограм в світі більше не існує. Польським і сербським виробникам доведеться рано чи пізно змиритися з новою ринковою реальністю і приймати рішення або про підвищення ефективності виробництва, або про вихід з даного бізнесу.

На сьогоднішній день в Україні, де ще навіть не почалася масове збирання ягід, закупівельні ціни переробників вже впали до $ 0.75 за кілограм. Оскільки в країні переважає вирощування малини ремонтантних сортів, збір якої почнеться тільки в серпні, залишається тільки гадати, якими будуть ціни в сезон масового збирання. Тим більше, що деякі заморозчики  все ще мають на складах торішню продукцію, яку вони намагаються продати вже за будь-яку ціну і навіть всередині країни, але попиту на неї як і раніше немає.

П’ять років тому, Боснія і Герцеговина з Україною експортували на двох близько 5 тис. тонн малини, або менше 1% світового ринку, при цьому, майже весь обсяг, припадав саме на Боснію і Герцеговину. У минулому році обидві країни експортували вже майже 40 тис. тонн, що становить близько 6% світової торгівлі і практично відповідає обсягу експорту четвертого найбільшого світового експортера, яким є Чилі.

Світовий попит на малину росте, але темпи його зростання не такі високі, як темпи зростання виробництва в Україні та Боснії і Герцеговині, які мають переваги географічного розташування поблизу великих ринків збуту ЄС і порівняно невисоких витрат на робочу силу.

А що ж відбувається в Сербії та Польщі? У цих країнах, в останні 5-7 років, спостерігається збільшення добробуту населення, що призводить до зростання середніх заробітних плат. Збирання малини, що є основною статтею витрат при виробництві цих ягід, обходиться все дорожче. При цьому виробники і переробники також хочуть заробляти більше, проте зростання добробуту решти населення, не поширюється на фермерів, які вирощують малину. На додаток до цих проблем, польським садівникам стало ще складніше залучати працівників з України, які традиційно прибирали основну частину польської малини. Багато з цих працівників заклали плантації на батьківщині і тепер конкурують з колишніми господарями, а інші поїхали, завдяки безвізовому режиму, в країни ЄС-15, де платять більше за годину некваліфікованої роботи.

Однак все не так сумно, як здається на перший погляд. На думку аналітиків EastFruit, низькі ціни на малину будуть стимулювати світове споживання цих ягід, що дозволить, в довгостроковій перспективі, очікувати підвищення середніх цін. Крім того, виробництво в Україні та Боснії і Герцеговині вже в 2019 році стабілізується, тому що низькі ціни на малину торкнуться і найменш ефективних виробників в цих країнах, і багато хто з них відмовляться від даного бізнесу. В 2019 ж році варто очікувати зниження виробництва малини також в Сербії та Польщі, а в Чилі фермери вже почали скорочувати обсяги виробництва. Ці всі фактори будуть позитивно впливати на малиновий ринок в 2019 році. А 2018, швидше за все, буде занадто важким для всіх учасників цього бізнесу, крім тих, хто має стійкі позиції на ринку і потужні бренди.

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...