Новини / Ринок землі     15 червня 2024 16:16

Уряд передав до Земельного банку понад 100 тисяч гектарів землі ФДМУ


Кабмін передав 2764 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею понад 104 тисяч гектарів у користування ДП “Фонд аграрних інвестицій”.

Про це повідомляє пресслужба Фонду державного майна.

Зазначається, що ФДМУ завершив підготовку до запуску проєкту “Земельний банк”. Після передачі  у користування ДП “Фонд аграрних інвестицій” понад 104 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення, наступний крок — корпоратизація Фонду та старт перших онлайн-аукціонів з оренди.

“Завдяки рішенню Уряду, ФДМУ готовий розпочати фінальну стадію — корпоратизацію та проведення перших земельних торгів”, — зазначив голова ФДМУ Віталій Коваль.

Після перетворення ДП “Фонд аграрних інвестицій” у товариство з обмеженою відповідальністю зі 100% державною часткою, новостворена компанія зможе виконувати функції оператора земельних торгів.

“Земельний банк” має відкрити для аграріїв можливість орендувати держземлі через онлайн-аукціони на платформі Прозорро.Продажі. Самі аукціони стартують вже на початку липня 2024 року.

Переможці аукціонів матимуть можливість укласти договори оренди державних земель строком до 14 років для однорічних насаджень або до 25 років для багаторічних. Стартова ціна лотів становитиме 12% від нормативної грошової оцінки землі.

Додається, що ФДМУ розраховує, що відкриття ринку оренди держземель через “Земельний банк” вже на першому етапі принесе до бюджету додатково 1 млрд грн, а при залученні всіх земель ця сума може зрости до понад 8 млрд грн.

Чому створення Земельного банку – це важливо?

Держава володіє майже 700 тис. га сільськогосподарських земель, які роками не приносили жодних коштів для бюджету та громадян. Понад 30 років ці землі або не використовувались, або здавались в оренду за сірими схемами.

Однак завдяки запуску Земельного банку потенційні надходження до бюджету становитимуть до 7 млрд грн/рік.

Читайте також: Ціна землі в Україні стрімко зростає попри війну

Новини за темою:  Земля в Україні може подвоїтися у ціні до 2030 року: які умови для цього потрібні

В аукціонах зможе взяти участь будь-який резидент України, як-от вимушено переміщена особа, фермер, ветеран війни, приватний підприємець або навіть аграрна компанія.

Український експерт ринку землі Євген Носальський розповів, що вже у 2024 році вартість гектара землі зросте на 50-75%. Він зазначив, що з моменту відкриття ринку сільськогосподарських земель вартість зросла в 4 рази. Це призвело до появи сервісних компаній, які залучають інвестиції громадян у землю.

Водночас українська земля вважається найдешевшою в Європі.

Ринок землі сильно сприятиме відновленню економіки після війни. У людей з’явилась  можливість продавати та купувати землю, запускати власне господарство, інвестувати в розвиток.

Верховна Рада ухвалила зміни до Бюджетного кодексу, які регулюють розподіл 12% від нормативної грошової оцінки землі, що будуть стартовою ціною на аукціонах із передання державних сільгоспземель в оренду.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також