Новини / Ринок землі     10 квітня 2019 16:22

Ринок землі в Україні: пропонується 4 варіанти реформи

Хоча законопроект про обіг сільгоспземель і досі не зареєстрований у Парламенті, комітет ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин розробив 4 варіанти земельної реформи, які сьогодні мав представити на Земельному форумі.

Про це повідомляє Лига.Бизнес.

Загальні положення 

  • Купувати землю можуть громадяни України, фермерські господарства, компанії, засновані українцями. (Держава та ОТГ – під питанням.)
  • Іноземці не можуть купувати землю в Україні.( Якщо іноземець купує частку в українській компанії, та протягом року зобов’язана продати всі ділянки сільгосппризначення, які їй належать.)
  • Протягом року з моменту введення в дію закону про ринок землі право викупу заставних сільгоспземель матимуть банки, які тримають цю заставу.
  • Ціна приватної землі буде визначатися виходячи з її нормативної грошової оцінки. Пріоритетне право на купівлю земель матимуть орендарі земельних ділянок, члени сімей власників землі, власники і користувачі суміжних з об’єктом продажу земель, а також фермерські господарства, розташовані на території громади, де продається земля.
  • Перепродати ділянку можна не раніше, ніж через два роки з моменту її купівлі.
  • Змінити цільове призначення землі власник зможе не раніше, ніж через 5 років з моменту купівлі ділянки.

Читайте: Захист бджільництва зрушено з мертвої точки: активно готуються зміни в законодавстві

Далі народні депутати пропонують 4 різних варіанти земельної реформи в Україні.

Регульований ринок

Введення ринку землі в три етапи.

На першому етапі (триватиме 3 роки) діятимуть обмеження для купівлю землі. Для фізичних та юридичних осіб норми відрізнятимуться.

Для фермерів – не юросіб: ліміт 20 га. Обговорюється також збільшення кількості земель у власності фізосіб до 500 га після 5 років фермерства та 2000 га – після 10 років роботи в агросекторі.

Для фермерів – юросіб: ліміт 200 га.

На другому етапі (4–7 років з моменту введення в дію закону) – до 500 га для юридичних осіб, які не менше 75% прибутку отримують від агровиробництва і працюють у сфері не менше 3 років. Після 7 років роботи – до 20 000 га.

Важлива деталь: одна людина може зареєструвати на себе тільки одне фермерське господарство. А землі, що перебувають у власності держави і комунальній власності, можуть бути продані тільки на земельних аукціонах.

Контрольований ринок

Одночасне відкриття ринку для фізичних та юридичних осіб, які засновані виключно українцями. Ліміт на купівлю – не більше 200 га.

Дозволяється купувати як приватні, так і державні та комунальні землі, але! ветується право перепродажу частки статутного капіталу компанії-власника землі.

Поетапний контрольований ринок

Введення ринку землі у два етапи.

Перший етап (триватиме 3 роки) передбачає обмеження: для фермерів-фізосіб 20 га, для фермерів-юросіб – 200 га, для компаній, що працюють в агросекторі понад 3 роки і мають не менше 75% виручки від агровиробництва – до 500 га.

Другий етап (з 4-го року дії закону) передбачає обмеження 20 000 га для сільгосппідприємств-юросіб.

Ліберальний ринок

Громадянам України дозволяється бути засновниками необмеженої кількості фермерських господарств. Максимальна площа земель обмежується тільки антимонопольним законодавством.

Проте наразі обговорюється варіант введення ліміту на кількість земель для фізосіб.

Landlord раніше повідомляв про те, що змінилося у земельному законодавстві: 8 головних нововведень.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також