Новини / Ринок землі     05 листопада 2019 12:09

Ринок землі: чи є ще що продавати селянам? Тіньові схеми привласнення паїв ВІДЕО

Поки політики дискутують щодо запровадження ринку землі, сільгоспугіддя в Україні активно продаються. Хто і за якими схемами купує сільськогосподарські землі на нелегальному ринку?

Сюжет про це вийшов у черговому випуску програма «Гроші».

Програма представляє ексклюзивні схеми і факти щодо дії тіньового ринку землі в Україні.

Протизаконні схеми

Пенсіонер Георгій, який пропрацював у колгоспі 28 років і отримав земельний пай 3 га, розповів, що спершу віддавав землю в обробіток місцевому фермеру. В якості орендної плати отримував зерно, інколи – гроші («500 гривень давали»). А у 2008 році до нього звернулася невідома жінка на ім’я Альона, яка запропонувала, попри діючий мораторій, продати їй паї.

Читайте: Як фермеру отримати допомогу в разі незаконних дій чиновників

Георгій не зовсім розумів, що саме відбувається, але погодився: йому потрібні були гроші, щоб провести газ. Спершу Георгію дали 38 тис. грн, потім ще доплачували. Загалом за 3 га селянину заплатили 40 тис. грн – за таку суму він фактично віддав свої документи на землю.

«Я не зрозумів, як продав, але продав», – каже селянин.

Незнайома Георгію, але добре відома в сусідньому селі Олена Драгомирова була екс-управляючою агрохолдингу «ТАКО». Вона однією з перших почала купувати мораторну землю в цьому районі й таким чином придбала немало гектарів у селян. Про формальний продаж земельних ділянок із власниками домовлялися на словах. Селянин отримував гроші, агрохолдинг – право на користування землею.

За такою брутальною схемою землі продавалися впродовж 10 років.

Напівлегальні схеми

Сьогодні агрокомпанії шукають напівлегальні схеми привласнення паїв. За однією з них спершу селянин укладає з фермером законний договір емфітевзису, передаючи йому право на користування землею упродовж 50 років. А через якийсь час власника паю везуть до нотаріуса, щоб той заповів свій чорнозем після смерті фермерові. Після цієї операції в людини забирають усі документи на землю, і це вже незаконно.

Тобто селян фактично просять передати землі у спадок агрокомпанії. За такою схемою в Яцьках, що на Київщині, пів села переписало свої землі на агрофірму «Світанок». Як стверджують мешканці, за пай 3 га давали 10 тис. грн. За словами сільського голови, 750 га чорнозему в селі вже перейшло у власність компанії.

«Фактично нема чого продавати, воно вже все продано», – каже голова сільської ради.

Наслідки

В Україні сьогодні налічується 7 млн власників земельних паїв. Скільки з них уже віддали свої угіддя за такими схемами, невідомо. Оскільки цей ринок нелегальний, ніякої статистики в Україні немає, як і немає кримінальних розслідувань.

Але насправді більшість схем, через які здійснюється псевдокупівля землі, є дуже хиткими і сумнівними, насамперед, для самого фермера. Це тому, що і заповіт, і довіреність у будь-який момент можна скасувати. Тож ті, хто сьогодні займаються незаконним скуповуванням земель, користуючись довірою селян, можуть самі виявитися ошуканими своїми ж схемами. Особливо в разі, якщо ринок землі буде відкрито.

Landlord раніше повідомляв про те, що заради захоплення бізнесу в Україні знищують цілі родини фермерів, і при цьому злочинцям вдається уникнути покарання. Як працюють рейдери і хто їх покриває?

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також