Новини    30 січня 2025 13:31

Ринок праці під час війни: які професії затребувані та як держава допомагає внутрішньо переміщеним особам


Під час воєнного стану Україна продовжує підтримувати ринок праці, сприяючи працевлаштуванню громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО). За даними “Єдиного порталу вакансій”, наразі доступно 215 тисяч вакансій, а держава активно реалізує програми компенсацій, тимчасової зайнятості та професійного навчання для допомоги безробітним та ВПО.

Про це у коментарі РБК-Україна розповіли у Державній службі зайнятості (ДСЗ).

Умови воєнного стану значно вплинули на ринок праці України, однак структура попиту на працівників залишається відносно стабільною порівняно з довоєнним періодом. Найбільший попит зберігається на представників сфери торгівлі, обслуговування, кваліфікованих робітників та спеціалістів різних галузей.

За даними “Єдиного порталу вакансій”, станом на 2024 рік в Україні доступно 215 тисяч вакансій. Найбільш затребуваними є такі професії:

  • Сфера торгівлі та послуг: продавці (17 тисяч вакансій), адміністратори (6 тисяч), кухарі (5 тисяч), бариста (2 тисячі), офіціанти (майже 2 тисячі), торгові представники (понад 2 тисячі), охоронники (майже 2 тисячі), пекарі (майже 2 тисячі).
  • Кваліфіковані робітники: водії (10 тисяч), слюсарі (5 тисяч), швачки (2 тисячі), електромонтери (майже 2 тисячі).
  • Фахівці та професіонали: бухгалтери (7 тисяч), інженери (6 тисяч), лікарі (4 тисячі), фармацевти (3 тисячі), медичні сестри (понад 1 тисяча), економісти (1 тисяча), вчителі (понад 1 тисяча).
  • Некваліфіковані робітники: вантажники (4 тисячі), прибиральники (3 тисячі), підсобні робітники (понад 1 тисяча).

Однак найбільший дефіцит робочої сили спостерігається серед кваліфікованих спеціалістів. Особливо не вистачає електромонтерів, слюсарів-сантехніків, токарів, електрозварювальників та машиністів екскаваторів. Також відчувається нестача лікарів, зокрема сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів.

Рівень безробіття та вплив війни

У 2024 році послугами Державної служби зайнятості скористалися 594 тисячі шукачів роботи, з яких 388 тисяч мали статус безробітного. Завдяки програмам працевлаштування 330 тисяч українців отримали роботу, з них 250 тисяч — постійну.

Новини за темою:  OKKO Group розширила земельний банк до 50 тисяч гектарів і готується до запуску двох заводів

Внутрішня міграція значно вплинула на рівень безробіття в регіонах. За офіційними даними, у 2024 році 104,9 тисячі внутрішньо переміщених осіб (ВПО) звернулися до центрів зайнятості. Найбільше ВПО було зареєстровано в Харківській, Дніпропетровській, Донецькій, Полтавській та Запорізькій областях.

За сприяння служби зайнятості 41,9 тисячі внутрішньо переміщених осіб отримали нову роботу. Держава також компенсує витрати роботодавців на працевлаштування таких працівників.

Освіта та перекваліфікація

З 2022 року служба зайнятості реалізує програму компенсації витрат на оплату праці роботодавцям, які під час воєнного стану працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб. Компенсація виплачується протягом трьох місяців, а для ВПО з інвалідністю — шести місяців. Її розмір відповідає мінімальній заробітній платі, яка у 2024 році становить 8 000 грн. Цього року таку підтримку отримали понад 15 тисяч працевлаштованих переселенців.

Крім того, для тимчасового працевлаштування безробітних служба зайнятості організовує громадські та суспільно корисні роботи. У 2024 році до громадських та інших тимчасових робіт залучили 2,1 тисячі ВПО, а ще 23,7 тисячі осіб були направлені на суспільно корисні роботи.

Служба зайнятості також забезпечує професійне навчання безробітних — як на замовлення роботодавців, так і для започаткування власної справи. Навчання проводиться у закладах освіти різних форм власності та Центрах професійно-технічної освіти ДСЗ (ЦПТО ДСЗ).

Це заклади, які готують фахівців за 98 ліцензованими робітничими професіями та 400 освітніми програмами. На сьогодні в Україні працює 8 таких центрів у Львові, Одесі, Сумах, Дніпрі, Рівному, Івано-Франківську, Полтаві та Харкові. Для зареєстрованих безробітних навчання безкоштовне. Після успішного завершення випускники отримують державний документ про кваліфікацію. У 2024 році професійне навчання пройшли 6,4 тисячі переселенців.

Окрім цього, ВПО можуть отримати ваучер на навчання, що дає змогу безкоштовно підвищити кваліфікацію або опанувати нову професію. Ваучери видаються за затвердженим Мінекономіки списком із 155 професій і спеціальностей. Вони можуть бути використані для перепідготовки за робітничими професіями, здобуття ступеня магістра на основі раніше отриманих кваліфікацій або підвищення рівня освіти.

Новини за темою:  60 ділянок на продаж: Україна готує масштабні аукціони для видобутку критичних корисних копалин

Підтримка малого бізнесу

Для покращення конкурентоспроможності безробітних та ВПО активно діють державні програми професійного навчання. Протягом 2024 року 6,4 тисячі внутрішніх переселенців пройшли навчання за кошти держави. Також видано 4,8 тисячі ваучерів на безоплатне навчання, найбільше — за напрямами медицини, психології, освіти, кулінарії та водіння.

Держава також підтримує розвиток малого бізнесу через програму мікрогрантів “Власна справа”. За нею ВПО можуть отримати від 50 до 500 тисяч гривень на створення або розвиток бізнесу. З 2022 року 1,8 тисячі внутрішньо переміщених осіб стали учасниками цієї програми.

Таким чином, попри складні умови воєнного часу, Україна продовжує підтримувати ринок праці, надаючи можливості для працевлаштування та професійного розвитку громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...