Новини / Думки     22 січня 2018 10:52

Оптимальний розмір


Побудувавши власний елеватор, фермер диверсифікує ризики та збільшить вартість свого бізнесу.

Чужий елеватор — це суттєві витрати на послуги та ризик отримати зерно гіршої якості. Власний, але замалий елеватор створює господарю додаткові клопоти, змушує продавати частину зерна за невигідною ціною. Завеликий елеватор — невиправдані інвестиції. Із елеватором оптимального розміру фермер вже за три-чотири роки може виручати близько $100 на кожній тонні зернових.

Аби розрахувати розмір силосів, який буде економічно вигідний для господарства, власник має чітко сформулювати завдання, які вирішує його бізнес, і для чого йому потрібен елеватор. Перш за все фермер має визначитися, яким чином і скільки він хоче заробляти. Адже на елеваторі можна зберігати лише свій продукт, економлячи кошти на оренді зерносховища, а можна надавати комплекс послуг іншим сільгоспвиробникам. Другий момент, який потрібно проаналізувати, — обсяг і потенційна врожайність землі, яку обробляє фермер, оскільки існує певна економічна доцільність, що залежить від місткості елеватора.

Якщо господар потенційно планує зберігати лише своє збіжжя, можна прорахувати оптимальний розмір елеватора на прикладі господарства у Хмельницькій області, яке обробляє 1000 га. Середня врожайність у регіоні становить 10 т/га зерна пшениці, кукурудзи, отже, за сезон фермер збирає близько 10 000 т врожаю. На таку потужність елеватора варто орієнтуватися. Якщо ж фермеру не вистачає оборотних коштів і половину врожаю він продає, то розмір елеватора може бути й удвічі меншим.

Плануючи елеватор для переробного комплексу — млин, маслозавод, комбікормовий завод тощо, власник бізнесу має зважати на обсяг сировини. Оскільки ціна на неї протягом року коливається, вигідніше закупити необхідний обсяг зерна тоді, коли воно коштує найдешевше.

На період збору врожаю середня вартість пшениці або кукурудзи досягає $160–180, а середнє коливання вартості цих зернових в період літо-зима становить близько 15%. Зберігаючи зернові чотири сезони поспіль і продавши їх по піковій вартості, фермер зможе виручити близько $100 на тонні. Оскільки середня ринкова ціна будівництва фермерського елеватора становить близько $100 на тонну зберігання, то за три-п’ять років фактично елеватор окупиться. І це якщо не брати до уваги додатковий заробіток, який може бути на наданні послуг з очищення, осушування і відвантаження на залізницю.

Розрахувати оптимальний розмір елеватора, на якому господар планує отримувати додатковий заробіток, складніше. Крім вищезазначених аспектів врахувати потрібно ще й низку інших. Перш за все — попит на послуги з очищення, сушіння та зберігання в регіоні, де планується збудувати елеватор. Також потрібно дізнатися про кількість і потужність елеваторних комплексів, які розташовані неподалік, їх завантаженість і потенціал потужностей для надання послуг у сезон збору врожаю.

Якщо ніша не зайнята, фермера може зацікавити надання не окремих послуг, а їх комплексу: від доставки зерна з поля і його дообробки — до зберігання та збуту. Чимало елеваторів успішно працюють за такими схемами. Найдорожче коштує сушка зернових. Наприклад, у компанії «Прометей» вартість знімання одного тонно-процента вологи становить 44 грн з ПДВ. Середня вологість, з якої прибирають фермери кукурудзу в тій же Хмельницькій, Вінницькій або Тернопільській області, — 24%, а прохідна — 14%. На сушці 1 т зерна можна заробити 440 грн, або за сьогоднішнім курсом $16,5. Маржинальність цієї послуги у елеваторів дуже висока.

І все ж поспішати не варто. Перед прийняттям остаточного рішення бізнесмен повинен проаналізувати ситуацію на ринку з вартістю зернових: які коливання відбуваються і на які культури, яка різниця вартості зернових у період збирання і взимку, які культури вирощуються у розташованих поруч господарствах. Зважити потрібно й на логістичну складову майбутнього комплексу: чи зручні під’їзди до майданчика, на якому планується будівництво елеватора, чи є місця на випадок черги вантажівок.

Незалежно від того, яке призначення матиме елеватор, його оптимальний розмір залежатиме також від полікультурності, іншими словами — кількості силосів для зберігання зерна. Диверсифікуючи свій бізнес, фермер з 1000 га землі вирощує три-чотири основні культури. Це можуть бути озимі пшениця і ячмінь, а також соняшник і кукурудза в сівозміні. Такому господарству варто встановити хоча би три ємності на 3000–3500 т, або дві ємності по 1000 т і дві по 4000 т, усе залежить від структури посівів. Хоча, навіть елеватор невеликою місткістю на 1000 т можна кілька разів завантажити і вивантажити, заробивши на обороті.

У будь-якому випадку елеватор збільшує вартість бізнесу фермера. Сьогодні підвищений попит на корпоративні права по обробці землі, а елеватор капіталізує господарство фермера. За умови правильного вибору розміру елеватор стане вигідною інвестицією в бізнес.

Текст: Дмитро Ніколаєв, керівник відділу продажів ТОВ «Торговий дім «Югелеватор»

 

 

Читайте також