Весняні заморозки можуть серйозно вплинути на виробництво яблук в Україні, як стверджує керівник компанії USPA Fruit, Володимир Гуржій, у статті для FreshPlaza. Він зазначає, що цього року в Україні спостерігалися незвичайні погодні умови: ранній настанок весни, тривале цвітіння, заморозки пізньої весни та низька активність запилення квітів через низькі температури.
Хоча ці явища не були загальними по всій країні, вони все ж призвели до негативного впливу на врожай та його обсяг. Фахівець зауважує, що у деяких садах були спостережені незвичайні події, такі як жаркий день, заморозки вночі, а також квіти та яблука на одному дереві, що має свої наслідки для врожаю.
Гуржій пояснює, що яблуні розпочали цвісти на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай, і заморозки пошкодили саме зав’язь, а не квіти, що може вплинути на кількість та якість плодів. Він також відзначає, що погодні умови були найбільш несприятливими саме для центральної України та Поділля, що призвело до найбільшого рівня ураження. Хоча не всі регіони постраждали однаково, загальний виробничий обсяг помітно зменшиться.
Заморозки спостерігалися не в усіх регіонах, і їхні наслідки були різними в різних областях. Найбільше ураження отримали сади в центральній Україні та на Поділлі, де прогнозуються втрати до 30-40%. Сади, що знаходяться на пагорбах на заході України, переживають сезон майже без втрат. Наразі є певна неоднорідність в оцінках врожаю, проте попередні дані вказують на зменшення його обсягу на 10-20% в порівнянні з попередніми роками.
Деякі сорти яблук постраждали більше, ніж інші, особливо ті, що мають проблеми зі шкіркою, і ці плоди, ймовірно, будуть використані у переробці, замість експорту.
З урахуванням інформації про заморозки в інших країнах, таких як Польща, Чехія та Німеччина, і очікуванням зменшення врожаю в Україні, прогнозуються підвищені світові ціни на яблука.
Нагадаємо, близький Схід імпортує з ЄС майже 200 тис. тонн яблук на рік, Північна Африка – до 300 тис. тонн Спека, посухи, повені та весняні заморозки знищують урожай фруктів. Разом з тим зростають витрати на виробництво, транспортування та переробку товару. Роздрібні ціни на свіжі фрукти в Німеччині в листопаді 2023 року були на 7,8% вищими, ніж у попередньому році, а порівняно з середніми показниками за останні п’ять років навіть зросли на 16%, повідомляє FruchtPortal.
Рішення Ірану щодо введення експортного мита на яблука з 20 березня 2024 року на термін трьох місяців подальше ускладнення ситуації на світовому ринку свіжих яблук і сприятиме експортерам з країн Південної півкулі, повідомляє EastFruit. За інформацією профільного міністерства, мито складатиме 35% від експортної вартості товару і діятиме три місяці, або до завершення сезону реалізації яблук врожаю 2023 року.
У останні місяці Ірак став ключовим ринком для українських яблучних садівників. За інформацією EastFruit, у лютому 2024 року Ірак посів четверте місце серед країн, що найбільше купують українські яблука, випереджений лише ОАЕ, Саудівською Аравією та Узбекистаном. Того місяця в Ірак було відправлено майже 500 тонн яблук, а з початку сезону 2023/24 років обсяги експорту досягли майже 2 тисяч тонн.
Прогнозують, що в Євросоюзі зменшиться споживання вина, але зросте споживання яблук і свіжих томатів дрібних розмірів як корисних продуктів. Такими є деякі висновки звіту про перспективи сільського господарства ЄС на 2023-35 роки, представленого Європейською Комісією на спеціалізованій конференції ЄС.
Перегляд законів про виміри у Великій Британії, оголошений на 2024 рік, означає, що виробники вина зможуть продавати негазовані та ігристі вина у пінтах, які колись любив лідер воєнного часу Вінстон Черчилль. Пропозиції про ширший перегляд британської системи вимірювання після Brexit були скасовані після того, як під час консультацій, результати яких були опубліковані в середу, 98,7% людей висловилися за збереження метричних одиниць при купівлі та продажу товарів.
Відповідно до аналітичного звіту “FreshApples, Grapes, and Pears: World Markets and Trade” USDA, очікується, що виробництво яблук у сезоні 2023/24 збільшиться на 175 тисяч тонн, досягнувши 83,1 мільйона тонн. Хоча це може здатися ознакою зростання, насправді додаткові 175 тисяч тонн становлять лише 0,002% збільшення, що є значно меншим за звичайну похибку таких прогнозів.
Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.
Експорт яблук у 2023/24 МР визначається декількома трендами. Володимир Гуржій, керівник компанії USPA Fruit, сказав, що згідно з його прогнозом, перш за все, немає передумов для зниження цін на експортні яблука – вони залишатимуться стабільними або навіть зростатимуть.
Прогноз на 2024 рік передбачає зростання виробництва яблук країнами Південної півкулі на 1%, до 4,8 млн тонн. Цю інформацію надала Українська асоціація аграрного експорту, посилаючись на дані Світової Асоціації виробників яблук і груш (WAPA).
Маргарита Юзяк