Новини / Рослинництво     5 години тому

Аграрії б’ють на сполох: через посуху, втрати врожаю та обмеження ЄС просять Шмигаля про термінову допомогу


Понад двадцять профільних аграрних асоціацій звернулися до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із закликом вжити термінових заходів для порятунку агросектору. Через аномальну посуху, весняні заморозки, знищену зрошувальну систему та нові експортні обмеження з боку ЄС фермери втратили врожаї на десятках тисяч гектарів. В агроспільноті наголошують: ситуація критична та загрожує продовольчій безпеці країни.

Про це повідомляє пресслужба Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР).

Найбільших втрат зазнали аграрії південних та східних регіонів. На Херсонщині загинуло понад 55 тисяч гектарів посівів, а втрати врожаю пшениці сягають від 50% до 100%. У Дніпропетровській області ситуація подібна. За попередніми оцінками, збитки перевищили мільярд гривень.

Однак проблема ще глибша: більшість цих посівів не була застрахована. Через війну агрострахування фактично не функціонує, а господарства не мають ресурсів, щоб самостійно покривати ризики природних катаклізмів.

“Ми втрачаємо обсяги виробництва через стихію і водночас стикаємось із ціновим тиском через політичні рішення”, — йдеться у зверненні аграріїв.

6 червня 2025 року Євросоюз запровадив так звані “запобіжники” — обмеження на імпорт української аграрної продукції. Це серйозно звузило експортні можливості вітчизняних виробників, які тепер змушені реалізовувати продукцію на внутрішньому ринку за значно нижчими цінами.

“Такий збіг чинників — катастрофічні погодні умови, відсутність страхування, а тепер ще й торговельні бар’єри — ставить фермерів у безвихідне становище”, — наголошує агроспільнота.

Через кризу аграрії прогнозують подальше скорочення площ посівів пшениці у наступному сезоні, що може спричинити зменшення експорту та зростання цін на хліб в Україні.

Площі під зерновими в Україні вже зменшились на 21% порівняно з 2021 роком, а валовий збір знизився на 27%. Прогнози на 2025 рік невтішні — виробництво пшениці очікується на рівні 20–23 млн тонн, що майже на 10 млн тонн менше, ніж у 2021-му.

Новини за темою:  Українські фермери нарощують виробництво спаржі: попит перевищує пропозицію, а ринок залишається вільним

У зверненні до прем’єра аграрні об’єднання просять:

  • терміново розробити механізм прямої державної дотації на кожен гектар втраченої площі;
  • закласти у держбюджет-2026 фінансування держпрограми агрострахування, згідно із законом “Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою”.

“Без втручання уряду галузь ризикує опинитися у точці неповернення. А це вже не лише питання економіки, а й соціальної стабільності”, — йдеться у зверненні.

За оцінками Міністерства аграрної політики, загальний урожай зернових у 2025 році зменшиться на 10% — до 51 млн тонн, проти 56,7 млн тонн у 2024 році.

Очікується:

  • кукурудза — 26 млн тонн
  • ячмінь — 4,5 млн тонн
  • дрібні зернові — 1,5 млн тонн
  • насіння соняшнику — 11,5 млн тонн
  • цукровий буряк — 11 млн тонн

Загальний урожай олійних культур може знизитись до 20,16 млн тонн, зокрема через падіння врожаю ріпаку на 600 тис. тонн.

Нагадаємо, після підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року Україна втратила більшість зрошувальних систем на півдні, що критично вдарило по сільському господарству Херсонської, Запорізької та частини Дніпропетровської областей. Зрошення, яке забезпечувало врожайність у десятки разів вище середньої, припинило функціонувати. Відновлення цієї інфраструктури потребує мільярдних інвестицій і тривалого часу, якого українські фермери сьогодні не мають.

Читайте також