Фітофаги продовжують масово пошкоджувати посіви озимого ріпаку в Україні. Найбільше страждають Вінницька, Черкаська, Житомирська та Кіровоградська області, де шкідники вже пошкодили до 17% рослин.
Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгопкультур.
Які шкідники атакують ріпак і де ситуація найгостріша?
За останніми даними моніторингу, на посівах озимого ріпаку активізувалися прихованохоботники (капустяний стебловий, великий ріпаковий та насіннєвий), хрестоцвіті блішки та ріпаковий квіткоїд.
- Прихованохоботники виявлені у кількості 1-3 особини на рослину, пошкодження сягають 2-10%, а в Вінницькій та Черкаській областях – до 17% рослин.
- Ріпаковий квіткоїд найактивніший у Вінницькій, Житомирській, Тернопільській та Чернівецькій областях, де заселено 2-12% рослин із щільністю 1-4 жуки на рослину. Пошкодження бутонів поки незначні – до 2%.
- Хрестоцвіті блішки найбільше шкодять у Вінницькій, Кіровоградській та Херсонській областях, де їх чисельність сягає 0,2-5 особин на кв.м, а пошкодження рослин – 2-10%.
Інші загрози: оленка, білан, капустяна міль
У Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській, Полтавській та Черкаській областях на крайових смугах полів активні оленка волохата, піщаний мідляк, капустяна попелиця та білокрилка, які вже пошкодили 1-3% рослин.
Окрему небезпеку становлять метелики капустяного та ріпакового біланів, які зараз масово літають над полями. Зафіксовано 1-3 метеликів за 10 хвилин спостережень на 8% обстежених площ. Також почався літ капустяної молі, чиї гусениці вже з’явилися у кількості 0,2-0,5 на рослину.
Коли фермерам варто вживати заходів?
Держпродспоживслужба нагадує, що при перевищенні економічного порогу шкідливості (ЕПШ) необхідно проводити крайові або суцільні обприскування інсектицидами.
Критичні рівні
Ріпаковий квіткоїд:
- період утворення бутонів – 1-2 жуки на рослину,
- збільшення бутонів – 2-3 жуки,
- початок цвітіння – 5-6 жуків.
Стебловий капустяний прихованохоботник:
- 2 жуки на 40 рослин або 20 жуків на жовту чашку за 3 дні.
Нагадаємо, що минулого року масове поширення шкідників також спостерігалося в центральних та західних областях, що призвело до зниження врожайності ріпаку на окремих ділянках. Фахівці рекомендують регулярно моніторити поля та вчасно реагувати на появу комах, щоб уникнути значних втрат.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!