22 травня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт, яким передбачено продовження строку оформлення невитребуваних паїв до 2028 року, повідомив заступник голови комітету та народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк у Telegram.
Документ підтримали 243 народних депутати.
Законопроєкт передбачає:
- продовження (з 2025 року до 2028 року) строку оформлення незатребуваних земельних ділянок, здійснення розподілу земельних ділянок між власниками паїв та спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок;
- відновлення обов’язковості підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників;
- продовження до 2026 року пілотного проєкту із внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками;
- надання можливості використання коштів, які надійшли до відповідних бюджетів у порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва на розроблення робочих проєктів землеустрою та реалізацію заходів, які передбачені цими проєктами;
- встановлення, що кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського призначення, які залишились у місцевих бюджетах до скасування інституту втрат сільськогосподарського виробництва, витрачаються на охорону земель;
- встановлення правила, за яким термін дії договорів оренди земельних ділянок, сформованих із невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, які перейшли до комунальної власності, припиняється через 2 роки з дня державної реєстрації права комунальної власності на них;
- встановлення обов’язковості долучення до документації із землеустрою, яка розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовану земельну ділянку, копій документів, на підставі яких набуто право власності, користування такою земельною ділянкою (за наявності);
- відновлення можливості здійснення заходів з обміну правами користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення на підставі рішення суду.
Також проєктом пропонується передбачити особливості адміністративної процедури у сфері земельних відносин.
Нагадаємо, після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки мали бути визнані безгоспними. Їх планували передати у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.
Тоді заступник міністра агрополітики Денис Башлик уточнив, що для відстрочки кінцевої дати оформлення невитребуваних земельних паїв Верховна Рада має прийняти відповідний закон, котрий в майбутньому буде зареєстрований в парламенті.
Ризику не встигнути проголосувати його, як на мене, немає. Уряд та Верховна Рада мають однозначну позицію по цьому питанню, і відповідний закон буде ухвалено до 1 січня 2025 року, — повідомив заступник міністра.
Читайте також: Українці мають оформити права власності на землю до 2025 року
За словами Дениса Башлика, загальна площа невитребуваних паїв оцінюється в 400 тис. га. Це співставно з всіма площами сільгоспземель такої країни як Ізраїль.
Замміністра додав, що кількість громадян, котрі не оформили земельні паї належним чином, оцінюється приблизно в 65 тис.
Нагадаємо, за нинішнім законодавством, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, вони вважаються такими, що відмовилися від отримання земельної ділянки
В Україні з 1 січня стартував новий етап земельної реформи, згідно з яким ліміти на продаж сільськогосподарських земель збільшилися зі 100 до 10 тис. га. Малий та середній агробізнес опинився під загрозою, а разом з ним функціонування сільських територій.
З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!