Новини / Думки     12 квітня 2018 14:43

Будівництво нового сучасного елеватора окупиться швидше за реконструкцію старого


Будівництво нового сучасного елеватора окупиться швидше, ніж реконструкція старого, вважає Олександр Петров, керівник проектно-технологічного відділу ТОВ «ТД «Югэлеватор».

В останні роки на вітчизняному аграрному ринку закріпилася тенденція до збільшення врожайності зернових. Однак основне завдання власників аграрного бізнесу — не лише зібрати високий врожай, а й правильно його зберегти та отримати максимальний прибуток. А для цього необхідно використовувати елеваторні потужності.

Звичайно, рентабельність та плановий прибуток кожен господар прораховує самостійно, сам вирішує, збудувати нову сучасну «банку» чи реконструювати звичайне складське приміщення підлогового типу зберігання. Що вигідніше і чому? Обираючи між модернізацією старого та будівництвом нового елеватора, потрібно враховувати не лише вартість робіт із реконструкції чи будівництва, а й вартість експлуатації та термін користування потужностями.

Зерносховища старого зразка бувають двох типів: із підлоговим зберіганням та силосні залізобетонні конструкції. На реконструкцію перших не знадобляться значні кошти. Але й очікувати від них можливостей сучасних елеваторів не варто, як і розраховувати на скорочення обслуговуючого персоналу та збільшення потужності в майбутньому. Серед плюсів складів підлогового типу зберігання те, що їх можна поділити перегородками на кілька зон для зберігання різних видів культур. При цьому чим більше зерносховище, тим більше землі воно займає, що створює господарю певні незручності в обслуговуванні, піднімає питання раціонального використання території.

У силосі може зберігатися лише одна культура. Тому на стадії проектування нового елеватора його власник має запланувати кількість «банок» та їх ємність залежно від кількості культур, які планує зберігати. Логістика потоку зерна на складах підлогового типу зберігання відрізняється енергозатратністю, до того ж тут складно контролювати такі важливі показники, як температура, вологість тощо. Реконструювати та автоматизувати такі об’єкти є сенс, якщо не планується будівництво нового елеватора. Однак, як показує практика, інвестування коштів у реконструкцію такого зерносховища нерентабельне і не має практичного сенсу. Залізобетонні силоси піддаються реконструкції та модернізації. Але часто сума витрат на ці роботи наближається до розміру інвестицій у будівництво нової металевої «банки» або перебільшує їх. Інколи порахувати суму заздалегідь буває досить складно, оскільки залежить це від багатьох факторів — від стану самого приміщення та робіт, які потрібно виконати, до вартості та переліку обладнання, що доведеться придбати та встановити. Але основна проблема при модернізації бетонних елеваторів полягає у тому, що в рамках існуючих конструкторських рішень неможливо застосувати чимало технологій. У бетонному зерноелеваторі багато дорогих кабелів, які треба замінити, а встановлення датчиків автоматизації призведе до великих витрат.

Якщо ж розглядати варіант економії завдяки заміні лише частини обладнання, то тут одразу треба бути готовим до наслідків. Так, елеватор ризикує бути менш продуктивним, ніж новозбудований, через те що не вдасться досягнути повної механізації, об’єкт обслуговуватиме велика кількість людей, а застаріле обладнання споживатиме більше електроенергії, ніж сучасне. Вартість енергоносіїв має великий вплив на вартість переробки та зберігання зерна, збільшення енергоспоживання призведе до збільшення вартості послуг на елеваторі. Таким чином, рентабельність елеваторів не зросте. Натомість нові технології дозволять знизити споживання газу та енергії на 10–40%. Реконструкція елеватора має сенс, якщо термін його експлуатації становитиме не менше 10 років. Лише в такому випадку можна говорити про окупність витрат на ремонт і модернізацію, зниження втрат товарного зерна і, відповідно, собівартості зберігання.

Вкладаючи кошти в будівництво сучасного елеватора, ви інвестуєте у високотехнологічний виробничий комплекс, який включає цілісну логічну, повністю автоматизовану структуру інженерних і технологічних систем. Елеваторний комплекс начинений енергозберігаючим обладнанням, яке має високий ступінь зношуваності та експлуатації, має невелику сумарну площу забудови з великою місткістю всередині.

Таке підприємство управляється з центрального пульта й здатне ефективно впоратися із завданнями якісного, дбайливого тривалого зберігання і переробки зерна, забезпечуючи високі конкурентні переваги на ринку. Термін експлуатації елеваторів нашої компанії становить не менше 20 років, а при дбайливому догляді, регулярних перевірках та своєчасних професійних ремонтних роботах він буде збільшуватися. Окупається такий елеватор за 3,5–4 роки.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також