Новини / Політика     23 липня 2019 08:29

Президент підписав указ про заходи щодо протидії рейдерству

Президент України підписав указ «Про заходи щодо протидії рейдерству», який визначає набір інструментів для належного захисту власників бізнесу і протидії позбавленню їх майнових прав.

Про це повідомляє Економічна правда.

Згідно з інформацією, яку озвучив заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук, за останні 6 років в Україні відбулося понад 3000 рейдерських захоплень бізнесу.

«Зазвичай це зміна власника через підробку документів, через реєстраторів, яких не існує, або “дірки” у реєстрі», – відзначив Олексій Гончарук.

Читайте: Які зміни чекають на Мінагрополітики та що буде з ринком землі – Давид Арахамія

У підписанні нового указу в ОП вбачають реальний крок до викорінення проблеми рейдерства. Згідно з указом найближчим часом буде розроблено та ухвалено законопроект, спрямований на усунення прогалин у законодавстві, які дають змогу рейдерам нищити бізнес і відбирати нерухомість.

Серед запланованих заходів щодо протидії рейдерству:

 • внесення змін до програмного забезпечення держреєстрів, що дозволить зменшити ризики та частоту рейдерства;
 • автоматичний моніторинг ризикових транзакцій із подальшим підтвердженням/зупинкою реєстраційних дій;
 • створення бек-офісу, що переглядатиме транзакції з підвищеним ризиком, фото- та відеофіксація учасників транзакцій;
 • введення додаткового підтвердження здійснення реєстраційних операцій (наприклад, SMS-пароль або MobileID) та додаткової авторизації учасників транзакції (наприклад, ЕЦП).

Landlord раніше повідомляв про те, що у 2019 році в Україні скоротилися випадки аграрного рейдерства. За перші три з половиною місяці року до антирейдерських штабів у областях надійшло 564 скарги від представників агробізнесу, тоді як за весь 2018-й  – 3718, а за 2017-й – 4794.

Рейдерство        1 годину тому

Для захисту від рейдерства бізнесу пропонують ЕЦП

Як один із механізмів захисту бізнесу від рейдерства в Україні планують восени запустити проект з використання електронно-цифрового підпису.

Про це повідомляє Економічна правда.

Згідно з інформацією, яку оприлюднив співзасновник Monobank Дмитро Дубілет, який є членом Робочої групи з боротьби з рейдерством, бізнес отримає можливість «доповнювати свій статут простим положенням: реєстраційні дії, пов’язані з цим бізнесом, повинні супроводжуватися додатковим електронним документом, на які накладено ЕЦП осіб, які визначить бізнес».

Читайте: Трудова міграція, брак інвестицій та рейдерство: Олег Устенко розповів, що гальмує економіку України

Підприємці будуть самостійно визначати, достатньо ЕЦП директора чи потрібні ЕЦП усіх власників.

Нововведення зобов’яже всіх реєстраторів перед виконанням реєстраційної дії перевіряти наявність у бізнесу цього додаткового захисту, і якщо він є, то вимагати відповідні ЕЦП.

«Таким чином, бізнес зможе реально захиститися. Адже крадіжка або злом ЕЦП – це набагато рідкісніші кейси, ніж, умовно, підкуп реєстратора», – наголосив Дмитро Дубілет.

Landlord раніше повідомляв про те, що Робоча група з боротьби з рейдерством планує створити систему, яка безкоштовно повідомлятиме громадянам про перехід їхньої нерухомості або бізнесу до іншого власника.

Поділися

Політика        2 години тому

Трудова міграція, брак інвестицій та рейдерство: Олег Устенко розповів, що гальмує економіку України ВІДЕО

Трудова міграція з країни може швидко призвести до занепаду української економіки. При цьому зменшити відтік робочої сили неможливо лише підняттям зарплат на підприємствах – бізнесу потрібні інвестиції для збільшення продуктивності праці та надійний захист від рейдерства.

Про це розповів радник президента України, економіст Олег Устенко в інтерв’ю Радіо НВ.

За словами Олега Устенка, трудова міграція – це колосальний виклик, що стоїть перед Україною, оскільки українська економіка дуже залежить від праці.

«Це означає, що чим більша в нас буде міграція робочої сили, тим більше буде незадоволених громадян, які залишатимуть нашу територію, тим меншими спочатку в нас будуть темпи економічного зростання і тим гірші в нас будуть справи з економікою загалом», – говорить радник президента.

Президент України Володимир Зеленський декларує, що Україна має здійснити стрибок-прорив і показати 5-відсоткове зростання економіки за рік. Але якщо не зупинити відтік трудового капіталу, то цієї мети досягти не вдасться, – відзначає Олег Устенко.

Читайте: Зеленський очікує на тісну співпрацю в агросекторі з Ізраїлем

Експерт наголошує, що зменшити трудову міграцію неможливо самим підняттям зарплат, оскільки це дуже швидко вдарить по рентабельності бізнесу.

Підприємствам потрібно насамперед підняти продуктивність праці, а це можливо лише завдяки інвестиціям у новітні технології. Своєю чергою інвестувати у виробництво може лише той, хто має гарантії, що його підприємство завтра належатиме йому, а не буде «з’їдене бюрократичною машиною, різноманітними корупційними каналами-схемами» або внаслідок рейдерства.

Повне інтерв’ю з Олегом Устенком можна побачити на відео:

Як повідомляв Landlord, Олег Устенко вважає, що обмеження, які були введені в Україні на поставки російських товарів, зіграли позитивну роль для українського бізнесу, оскільки це стало поштовхом для розвитку вітчизняного виробництва мінеральних добрив.

Поділися

Рейдерство        12 серпня 2019 13:48

Боротьба з рейдерством: в Україні з’явиться система повідомлень про зміну власника майна

Робоча група з боротьби з рейдерством планує створити систему, яка безкоштовно повідомлятиме громадянам про перехід їхньої нерухомості або бізнесу до іншого власника.

Про це повідомляє НВ Бізнес.

Із заходами, які розробляє в Україні робоча група з боротьби з рейдерством, частково ознайомив громадськість один із її членів – співзасновник мобільного банку monobank Дмитро Дубілет.

Читайте: В Україні запрацював онлайн-сервіс для аудиту земельних ділянок

За його словами, систему повідомлень про зміну власника майна запускатимуть у дію в три етапи:

 • На першому – громадяни зможуть безкоштовно підписуватися на повідомлення про зміну власника їхнього майна.
 • На другому – громадянам повідомлятимуть про зміну власника їх майна, навіть якщо вони не підписалися на повідомлення.
 • На третьому – громадянам надходитимуть повідомлення на етапі підготовки угоди про зміну власника їхнього майна.

Дмитро Дубілет відзначив, що сьогодні аналогічна система існує, але користування нею платне, а інформація, яку вона надає, стосується тільки нерухомості, і то не всієї.

«Наша мета – зробити сервіс безкоштовним, що охоплює всі типи майна і є доступним через різних провайдерів», – наголосив Дмитро Дубілет.

Щоб отримати контактні дані більшості громадян, яким потрібна така інформація, робоча група планує співпрацювати з бюро кредитних історій.

Landlord раніше повідомляв про 6 ключових пропозицій для подолання рейдерства, з якими голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар звернулася до Володимира Зеленського.

Поділися

Рейдерство        10 серпня 2019 11:32

Три випадки рейдерства на Одещині: використовуються підроблені договори

Рейдери переоформили три фермерських підприємства на інших власників, підробивши підпис нотаріуса на посвідчених договорах. Та підроблення документів вчасно виявили.

Про три випадки рейдерства на Одещині, які виявили днями, повідомляє ВАР (Всеукраїнська аграрна рада).

Так, один із власників фермерських господарств – ФГ «Гіперіон», ФГ «Гранат», ФГ «Алекс», раптом дізнався, що вони йому вже не належать.  Як з’ясувалося. рейдери переоформили с/г підприємства, використовуючи підроблені договори купівлі-продажу частки у статутному капіталі.

Юрист ВАР із земельних питань Вікторія Кіпріянова наголосила, що підпис  на такій угоді нотаріально не посвідчується, отже його легко підробити. У той же час, чинне законодавство не передбачає механізму продажу частки у статутному капіталі фермерського господарства. Купити таке сільгосппідприємство можна лише як цілісний майновий комплекс, підкреслює юрист. Проте рейдери знехтували вимогами законодавства.

«Не було враховано навіть той факт, що один із ніби продавців господарства помер ще декілька років тому, відповідно, фізично не міг продати господарство та підписати відповідні документи», – прокоментувала Вікторія Кіпріянова.

Змінивши власників та керівництво, зловмисники вирішили перереєструвати фермерські господарства за новим місцезнаходженням: у Мелітополі, Маріуполі та Лисичанську. А потім розраховували повторно переоформити на інших людей, щоб заплутати сліди. Це класична схема.

Документи нібито посвідчила приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, проте сама вона пояснила, що не вчиняла ці реєстраційні дії, і печатка та підпис на документах їй не належать. Нотаріус, дізнавшись про підроблення, звернулася до місцевої поліції із заявою про злочин. Та правоохоронці відмовили їй  у внесенні інформації до Єдиного держреєстру досудових розслідувань.

Читайте: 6 ключових пропозицій для подолання рейдерства: Ірина Паламар звернулася до Зеленського

Реєстраційні дії щодо «нових власників» здійснив державний реєстратор комунального підприємства, яке й до цього неодноразово було фігурантом сумнівних реєстраційних дій, каже Вікторія Кіпріянова. Проте схема дала збій, коли державний реєстратор КП зателефонував нотаріусу, який начебто посвідчив документи.

«Отримавши відповідь, що нотаріус вперше чує про таких людей та ніколи не посвідчувала їхні підписи державний реєстратор анулювала реєстраційні дії», – розповіла юрист ВАР.

При цьому самі власники й гадки не мали про спробу рейдерства. Вони дізналися про нього лише згодом, бо через податкову базу  пройшли зміни щодо місцезнаходження господарств.

Як повідомляв нещодавно Landlord, на Харківщині молодики з дубинками намагалися захопити агрофірму, використовуючи при цьому підроблені документи про зміну власника.

Поділися

Політика        27 липня 2019 09:59

6 ключових пропозицій для подолання рейдерства: Ірина Паламар звернулася до Зеленського

Голова АТУ Ірина Паламар звернулася до Володимира Зеленського з проханням залучити представників Асоціації до робочої групи з підготовки проекту закону щодо протидії рейдерству і розповіла, що треба змінити в законодавстві для посилення прав власників бізнесу.

Про це повідомляє Agropolit.

Підписаний Володимиром Зеленським Указ «Про заходи щодо протидії рейдерству» передбачає розроблення та ухвалення законопроекту для усунення прогалин у законодавстві, які дають змогу рейдерам знищувати бізнес і відбирати нерухомість.

Читайте: На Харківщині рейдери намагалися захопити агрофірму

У зв’язку з цим голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар надіслала Президенту пропозиції щодо внесення правок до низки чинних законів для посилення гарантій захисту прав власників бізнесу.

Основні пропозиції АТУ щодо змін у законодавстві наведено на сайті Асоціації:

 • держреєстрація змін до відомостей про юрособу має здійснюватися за її місцем знаходження (у чинному законі: незалежно від місця знаходження);
 • обов’язкова перевірка нотаріусами та держреєстраторами дійсності та змісту нотаріальних довіреностей через Єдиний реєстр довіреностей (у чинному законі: реєстратор перевіряє лише дійсність довіреності);
 • скорочення строку розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері держреєстрації;
 • скорочення строку доведення до відома скаржнику про прийняте рішення за результатами розгляду скарги з боку Міністерства юстиції України;
 • обов’язкове нотаріальне посвідчення документів щодо переходу права власності корпоративних прав юридичних осіб (договорів купівлі-продажу, дарування тощо);
 • посилення кримінальної та адміністративної відповідальності у сфері держреєстрації.

Як повідомляв Landlord, 22 липня Президент України підписав указ «Про заходи щодо протидії рейдерству», котрий визначає набір інструментів для належного захисту власників бізнесу і протидії позбавленню їх майнових прав.

 

Поділися
Показати ще