Новини

Претензії не лише до України: польські фермери закликають до заборони імпорту ягід з Сербії, Туреччини та Молдови

Як інформує EastFruit, 24 січня 2024 року польські фермери провели акцію протесту проти політики Євросоюзу в аграрній сфері. Однією з головних вимог аграріїв Польщі був перегляд торговельних відносин і заборона або серйозне обмеження на імпорт плодоовочевої та іншої аграрної продукції з України, Сербії, Молдови та Туреччини. Також вони протестували проти політики “Європейського зеленого курсу” або Green Deal, яка, на думку садівників, ставить їх у нерівні умови з імпортною продукцією.

Нині польські фермери фактично вимагають того ж, чого вимагали фермери Німеччини, Франції та інших країн ЄС, коли Польща приєднувалася до Євросоюзу. Фермери цих країн вимагали, щоб польську продукцію не допускали на їхні ринки, і використовували абсолютно ті самі аргументи. Вони також, як і польські фермери зараз, були дуже налякані.

Однак, у результаті, відкриття взаємного доступу до ринку стало вигідним для обох сторін. Адже наразі Польща закуповує в Україні переважно сировину, а експортує в Україну продукцію з високою доданою вартістю. Фактично, на цей час, Україна допомагає польському агробізнесу більше заробляти та створювати більше робочих місць.

Щобільше, польські фермери не розуміють, що заборона на імпорт продукції з України, Молдови, Туреччини та Сербії не призведе до зростання цін на польські товари. Адже продукція з цих країн стане просто більш активно надходити на інші ринки й витісняти звідти польський експорт.

Зокрема яскравим прикладом є експорт малини з України до Польщі, яка є для польських садівників серйозним подразником. Однак тільки поставки замороженої малини з України дають змогу Польщі утримувати світове лідерство в цьому сегменті. Ба більше, у Польщі залишається до $100 млн доларів доданої до української малини вартості, яка взагалі жодним чином не конкурує з польською, а лише дає змогу заморозчикам і трейдерам підвищувати обсяг і асортимент експорту. Якщо ж заборонити ці поставки, то вплив польських компаній на світовому ринку різко знизиться, і водночас українські заморозчики різко підвищать рівень конкуренції з польською замороженою малиною на інших ринках ЄС, а також США і Канади. Додаткові $100 млн виручки в результаті замість польської малинової галузі, отримає українська ягідна галузь. І ці гроші будуть реінвестовані в розширення і площ, і потужностей з доопрацювання продукції, що прискорить вихід України у світові лідери цього сегмента бізнесу.

Українські ж виробники, бачачи ці протести, вважають, що їхніми призвідниками зараз є російські гроші. Адже до повномасштабного вторгнення настільки масових протестів фермерів не було. При цьому наївні польські фермери легко піддаються російським маніпуляціям, попри те, що пропагандисти кремля прямо заявляють про плани вторгнення в Польщу після України.

Нагадаємо, Єврокомісія планує торговельні заходи щодо України після того, як Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина у спільному листі до ЄК зажадали введення імпортних мит на українське зерно через нібито недобросовісну конкуренцію.

Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини подали спільний лист до Єврокомісії, в якому висловили вимогу про введення імпортних мит на українське зерно.

Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський опублікував позиційний документ щодо аграрних протестів, в якому закликав Євросоюз до спрощення та дебюрократизації спільної аграрної політики.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку