Країни Євросоюзу вимагають від України пристосувати своє виробництво до європейських стандартів, але одночасно обмежують експорт і намагаються відновити систему квот. Цю позицію висловив Алекс Ліссітса, генеральний директор ІМК та президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», у коментарі для Politico.
Зазначається, що заходи з лібералізації торгівлі між Україною та ЄС мають завершитися у червні 2025 року, після чого сторони повернуться до умов 2016 року, передбачених торговельною угодою, що передбачає поступове знищення усіх залишених тарифів.
Харчова промисловість ЄС показує великий попит на продукцію з України, але європейські фермери, які становлять невелику частину економіки блоку, виступають головними опонентами. Проте відсутні будь-які докази, які б підтверджували, що фермери ЄС страждають від конкуренції з боку України.
Читайте також: Українська сторона сподівається знайти рішення з блокадою кордону поляками до кінця квітня
Алекс Ліссітса розповів, що протекціонізм не зможе врятувати сільськогосподарський сектор ЄС. Він зазначив, що фермерам з Польщі, що мають невеликі розміри, більше вигідно було б спеціалізуватися на вирощуванні квітів, фруктів та овочів, ніж конкурувати на світовому ринку з такими країнами, як Україна, Бразилія чи Росія.
«Протекціонізм не врятує сільськогосподарський сектор ЄС. Польські фермери надто малі, щоб бути реальними гравцями на світовому ринку зерна, де їм доводиться конкурувати з такими країнами, як Україна, Бразилія чи росія. Їм краще було б спеціалізуватися на виробництві квітів, фруктів чи овочів», — пояснює Алекс Ліссітса.
Нагадаємо, у 2023 році Європейський союз зменшив імпорт продукції гірничо-металургійного комплексу (ГМК) з Росії на 39,5% порівняно з попереднім роком, досягнувши обсягу 4,8 млн тонн, за даними Eurostat, які наводить GMK Center. Витрати на імпорт російської продукції ГМК зменшились на 38,5% у порівнянні з 2022 роком, склавши 2,4 млрд євро.
27 березня посли ЄС домовилися про угоду щодо безмитного імпорту сільськогосподарської продукції з України, пише Reuters.
Європейська комісія прийняла рішення, що частково скасовує обов’язок європейських фермерів зберігати землю під паром. У повідомленні Єврокомісії зазначається, що це рішення стосується періоду з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2024 року.
Українці можуть подарувати землю, що знаходиться в їхній власності, іншим особам. Одначе, дарування землі має певні обмеження. Власник може передати ділянку в дарунок не кожному, повідомили у Земельному фонді України. В Україні, відповідно до закону, земля може переходити у власність від одних осіб до інших.
7 лютого Європейський парламент прийняв свої зміни до правил, що стосуються використання нових геномних технологій (NGT).
Президентка Єврокомісії фон дер Ляєн оголосила про відкликання спірного законопроєкту, спрямованого на скорочення використання пестицидів у ЄС. Причиною стало те, що це спровокувало протести з боку аграрного сектору.
Україна розглядає можливість припинення надання субсидій у сфері сільського господарства в обмін на послаблення вимог, що встановлені Європейським зеленим курсом, під час переговорів щодо вступу до Європейського Союзу. Про це розповів український чиновник, виступаючи у ролі джерела агентству Reuters, підкресливши при цьому конфіденційність своїх висловлювань.
Для європейських фермерів незрозумілий початок другого етапу земельної реформи в Україні, який включає продаж до 10 тисяч гектарів землі одній особі. Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, Денис Марчук, за даними пресслужби ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада”.
Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.
В Україні відкрився ринок землі для юридичних осіб. А від початку другого етапу земельної реформи, з 1 січня 2024 року, подорожчали українські землі сільгосппризначення. Експерти розповіли виданню Фокус про процедуру купівлі землі і чи активно її купують агрохолдинги і фермерські господарства.
Європейська комісія (ЄК) висуває пропозицію на продовження та оновлення угоди про автомобільні перевезення з Україною. За даними ЄК, запропоновані зміни сприятимуть покращенню практичної реалізації угоди, зберігаючи її цілі та обсяг.