
Україна та Польща продовжать обговорення питання щодо обмеження імпорту українського цукру та малини.
Про це в інтервʼю для Forbes.ua розповів міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.
“Щодо цукру — це те, що хвилює поляків найближчі два місяці. Ми домовились окремо про це поговорити наступного тижня саме між цукровиками. Щодо малини зустріч буде 5 квітня. Щодо меду асоціації погодили між собою роботу та прямо на зустрічі визначили об’єми торгівлі. Також із важливого — знято питання щодо експорту з України курятини і яєць”, — зазначив Сольський.
Голова “Всеукраїнської Аграрної Ради” Андрій Дикун повідомив, що 5 квітня у Вільнюсі зустрінеться тристороння робоча група Україна — Литва — Польща. Це група за участю глав та членів економічного та аграрного комітетів Сейму, а також голів профільних асоціацій.
“Наразі декілька загальних тез щодо поточного етапу перемовин: питання транзиту через Польщу залишається невирішеним, а отже й питання блокади; наступного тижня відбудеться онлайн зустріч представників цукрових асоціацій України і Польщі; по експорту малини продовжимо обговорення вже у Литві; стосовно меду — оскільки польський ринок не перенасичений нашим медом, то питання по ньому поки що не стоїть”, — зауважив Дикун.
Як повідомлялося раніше, посли Європейського Союзу домовились щодо оновлення та продовження дії угоди про безмитну торгівлю з Україною. Згідно з оновленою угодою, до товарів, щодо яких можуть застосовуватися “автоматичні” захисні заходи, пропонується включити також овес, кукурудзу, крупи й мед. При цьому термін активації таких захисних заходів пропонується зменшити з 21 до 14 днів.
Нагадаємо, більшість агропродукції з України експортується морем, обходячи Польщу, але є товари, які не можна транспортувати морським шляхом. Хоча 86% агропродукції експортується морем через порти Одеси та Дунайського регіону, але є товари, які не можуть бути доставлені морським шляхом, і на них є попит, наприклад, у німецьких споживачів, які не можуть отримати цукор та вівсянку з Чернігівщини через порт у Гамбурзі. Це призводить до значних логістичних витрат.
Блокування кордону призводить до збитків в обох країнах. Щодо постачання харчових продуктів логістика стає дорожчою, але це майже не впливає на ціну товарів. Однак через підвищення цін на логістику можливо, що торгові мережі відмовляться від раніше запланованих знижок на товари.
На українсько-польському кордоні виникла складна ситуація, яка створює виклики як для колишнього, так і для нового уряду Польщі, обладнаного різноманітними інструментами. Посол Польщі в Україні, Ярослав Гузи, в інтерв’ю DW висловив думку, що ситуація з протестами на кордоні – лише частина більш загальної проблеми, яка не обмежується польсько-українським конфліктом, але має європейський характер. За його словами, проблеми сільськогосподарських фермерів в Польщі не були вирішені через виборчий період та зміну влади.
Валерія Пепеля