Ексголову аграрного комітету Верховної Ради – чинного міністра агрополітики Миколу Сольського викрито на заволодінні державною землею на 291 млн грн та спробі заволодіння землею ще на 190 млн грн.
Про це повідомляє НАБУ та Офіс генпрокурора.
До складу злочинної групи на чолі з топпосадовцем входили службові особи органів Держгеокадастру, а також особи, які контролювали діяльність цих органів, так звані куратори.
Учасники схеми забезпечили знищення документів, на підставі яких два держпідприємства на Сумщині мали право постійного користування землею. Через їх відсутність обласний Держгеокадастр склав акт про самовільне зайняття цих ділянок.
Надалі за допомогою підконтрольних посадовців обласного Держгеокадастру ділянки передали у власність заздалегідь визначеним громадянам під виглядом реалізації їх права на безкоштовну землю. При цьому умовою отримання землі у власність було підписання договору про її передачу в оренду приватному агрохолдингу ще до моменту отримання.
Унаслідок реалізації оборудки у 2017-2021 рр. учасники схеми заволоділи 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких на момент вчинення злочину становила понад 291 млн грн. Вони також здійснили спробу заволодіти 3282 га землі вартістю близько 190 млн грн, однак їм завадили детективи НАБУ та прокурори САП, які провели обшуки та наклали на ділянки арешт.
У межах досудового розслідування встановлено, що у 2017 році власник низки сільгосподарських компаній, який згодом став народним депутатом України IX скликання та очолив аграрний комітет ВРУ, у змові з головою Держгеокадастру України та кураторами органів Держгеокадастру вирішив заволодіти землею, яка перебувала у користуванні двох держпідприємств на Сумщині.
Задля реалізації схеми, її учасники спочатку забезпечили знищення документів, на підставі яких держпідприємства мали право постійного користування землею. Що у подальшому стало підставою для складення обласним Держгеокадастром акту про самовільне зайняття цих ділянок державними підприємствами.
Аби унеможливити передачу землі стороннім особам її включили до переліку на аукціон з права оренди, однак жодних торгів так і не було проведено.
Згодом ці землі за допомогою підконтрольних посадовців обласного Держгеокадастру передали у приватну власність. При цьому землі передавались наперед визначеним громадянам під виглядом реалізації їх права на безкоштовну землю, а умовою отримання землі було підписання договору про її передачу в оренду агрохолдингу ще до моменту отримання.
Реалізація цієї схеми у 2017-2021 роках призвела до заволодіння 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких на момент вчинення злочину становила понад 291 млн грн.
Наразі про підозру повідомили організатору схему, чинному міністру, двом кураторам органів Держгеокадастру та особі, яка сприяли вчиненню злочину.
Триває вручення підозр іншим учасникам злочинної схеми.
Нагадаємо, торік підозру за махінації з харчами отримав і перший заступник Сольського Тарас Висоцький. 24 серпня НАБУ і САП викрили зловживання на суму 62,5 млн грн при закупівлі АТ “Укрзалізниця” харчових продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану.
Про підозру наразі повідомили двом особам, а саме:
- першому заступнику міністра аграрної політики та продовольства – ч. 2 ст. 364 КК України;
- ексзаступнику міністра економіки ч. 5 ст.27, ч. 2 ст. 364 КК України.
У Міністерстві аграрної політики відкинули звинувачення, висунуті Висоцькому. Там заявили, що слідство не враховує, що Держстат за березень-травень 2022 року надає ціни по макаронах з твердих сортів пшениці за 500 грамів, а здійснювалась закупівля 1 кг, тому ціна становила понад 72 грн за кг, що виключає збитки.
У Мінагрополітики заявили, що ця “важлива арифметична помилка” має бути слідством врахована та виправлена.
31 серпня ВАКС обрав Висоцькому запобіжний захід у вигляді застави розміром 805 тисяч гривень.
Нагадаємо, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський у 2023 році отримав 22,38 млн грн доходів, зокрема 21,35 млн грн дивідендів від свого аграрного бізнесу.
Зокрема, заробітна плата міністра минулого року становила 971,52 тис. грн, страхові виплати — 61,37 тис. грн. Крім того, Сольський задекларував 16,63 млн грн дивідендів від СТОВ “Агро-Лучки” та 4,72 млн грн — від ТОВ “Наташа-Агро”.
За даними у декларації, Сольському належить 9% у компанії “Агро-Лучки”, а також по 18,73% — у “Наташа-Агро”, ТОВ “Малодівицьке хлібоприймальне підприємство”, ТОВ “Рожнівка-Агро”. Він також вказав себе бенефіціаром цих підприємств, уточнивши, що всі свої частки передав в управління.
Водночас дружина міністра задекларувала за 2023 рік 80,4 тис. грн соціальних виплат. Згідно з декларацією, вона разом із дітьми мешкає у Португалії, де отримала статус тимчасового захисту, ще один син Сольського вчиться у Швейцарії.
Читайте також: Син глави Мінагрополітики Сольського навчається у швейцарській школі, яка коштує його батькові 5 мільйонів гривень
Крім того, міністр задекларував 56,3 тис. грн, $4,3 тис. та 1 євро на банківських рахунках, 5,5 млн грн, $296,5 тис. та 226 тис. євро готівкою, а його дружина та діти — 61,7 тис. грн і 4 євро на банківських рахунках, а також 107 тис. грн готівкою.
Згідно з декларацією, Сольський володіє квартирою (164,9 кв. м) та нежитловим приміщенням (140 кв. м) у Києві, а дружина — 25% квартири (60,8 кв. м) у Києві та трьома земельними ділянками (496 кв. м, 504 кв. м та 3 135 кв. м) у Київській області.
Також міністр володіє автомобілем Land Rover Range Rover 2018 року випуску, а дружина чотирма автомобілями: Land Rover Range Rover 2019 року випуску, Land Rover Range Rover 2013 року випуску, Suzuki Grand Vitara 2006 року випуску та Lexus RX350 2007 року випуску (викрадений у 2009 році).
У 2022 році Сольський задекларував 37,07 млн грн доходів, зокрема 36,19 млн грн дивідендів.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!