Новини / Клімат     18 травня 2020 17:10

Погодні умови продовжують завдавати збитків аграріям по всій Україні – ВАР

Одещина, Донецька, Херсонська і Миколаївська області потерпають від аномальної посухи, а врожайність культур у Західному регіоні буде нижчою за норму після травневих заморозків

Дощі, які минулого тижня пройшли Україною, трохи покращили ситуацію із озимими культурами, однак, далеко не у всіх регіонах. Як зазначають аграрії, через нестачу вологи спочатку у період посіву, а потім і вегетації рослин, урожай у деяких регіонах буде знижений. Про повідомили у Всеукраїнській аграрній раді (ВАР)

Так, на Одещині, яка постраждала від посухи найбільше, дощі ситуацію не врятували. Ще два тижні тому аграрії розповідали про втрату на півдні регіону 70% озимих: пшениці, ячменю, ріпаку. Ще 11%-12% озимини міг би врятувати дощ. Однак, як розповідає  керівник фермерського господарства «Стоянова, А.А.» з Ізмаїльського району Одещини Алла Стоянова, ці площі наразі теж втрачено.

«Вчора зробили нові акти про втрату посівів, урожай  на тих площах, на які ще була надія, теж пропав. У нашому господарстві і з 2,8 тис. га озимих залишились лише 110 га рапсу. Щодо ярих культур, то посіяли частину соняшнику та кукурудзи, але з середини квітня ми не можемо вийти в поле: дуже суха земля», – розповіла вона.

На нестачу вологи нарікає і керівник СТОВ агрофірма «НИВА» Павло Тахтаров з Донеччини. Розповідає, що із посіяних 1 000 га озимих, лише 300 га мають задовільний стан. Що ж до ярових, то соняшник довелось сіяти у суху землю, тому опади у регіоні дуже потрібні. Якщо дощу не буде до початку червня, частину сходів буде втрачено.

Читайте: Тарас Висоцький: у Бессарабії загинуло 80-100% озимини, пересівати сенсу немає 

Непроста ситуація з озимими і в інших регіонах України.

Як розповів керівник ПП «Макарів-Агробуд» Ігор Чумак: «у нашого господарства землі є у Київській, Житомирській та Миколаївській областях. То якщо на півночі все добре, то на Миколаївщині ситуація не радує. Через нестачу вологи після зими, озимі культури відстають по вегетації. У нас посіви не втрачені, але прогнозуємо, що урожайність буде на відсотків 30 нижча, ніж минулого року».

Водночас, західні регіони потерпають від заморозків: ріпак та пшениця втратили частину пагонів, що призведе до меншої урожайності. Так, керівник ТОВ «Фелікс-Агро» Павло Давидюк із Волині розповідає, що через такі погодні умови урожай у господарстві буде нижчим на 20-25%.

На Івано-Франківщині через заморозки деяким господарствам соняшник, кукурудзу, сою взагалі доведеться пересівати. За словами керівника агрофірми «Вільхівці» Івана Приймака, ситуація приблизно однакова по всій Івано-Франківській області.  Від 10% до 15% посівів кукурудзи, соняшнику, сої потрібно буде підсівати або пересівати

У ВАР наголосили, що держава має впровадити механізм компенсації збитків за втрачений через несприятливі погодні умови урожай. Зробити це можна переглянувши суми та напрямки виділеної аграріям у 2020 році держдопомоги.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв, що держава не зможе допомогти аграріям Одещини, які втратили врожай через посуху.

Читайте також