Новини / Клімат     15 травня 2020 11:50

Тарас Висоцький: у Бессарабії загинуло 80-100% озимини, пересівати сенсу немає

Загалом у Одеській області заактовано 30,5% втрат озимих, на півночі регіону врожай можна буде зібрати з третини посівів

Катастрофічна ситуація склалась з посівами озимих культур у Бессарабії. У цьому регіоні посуха фактично триває з минулого року, внаслідок чого мінімум 80% озимини вже загинуло. У багатьох господарствах цей показник доходить до 100%. Про це на своїй сторінці facеbook повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький за результатами своєї вчорашньої робочої поїздки на Одещину.

За його словами, перспективи пересіву полів повністю відсутні, оскільки вологи у ґрунті немає вщент. Аграріям доведеться чекати посіву озимини у серпні вересні, сподіваючись, що посуха, яка триває з минулого року припиниться.

У інших районах Одещини посіви виглядають дещо краще з огляду на ситуацію у Бессарабії.

«Аграрії Одеської області найбільше постраждали від цьогорічної посухи. Вчора ми відвідали 6 районів Одещини, провели зустрічі в полях з керівниками малих та середніх підприємств і представниками органів місцевого самоврядування. У північній частині області 1/3 посівів повністю загинули, розвиток ще третини посівів залежить від того, чи будуть дощі у наступні два тижні і ще з третини можна зібрати врожай», – пише Тарас Висоцький.

Читайте: У Івано-Франківській області розігралася пилова буря 

За словами політика, фермери зараз хвилюються не так за свої прибутки, як про можливість виплатити орендну плату за паї, за рахунок яких живе більшість селян та забезпечити регіон продовольством. Критичним для аграріїв є наявність коштів на наступний сезон, щоб продовжувати роботу.

«Найголовніше, що в регіоні всі готові працювати та відновлювати свої ресурси, але без підтримки держави аграрії просто не впораються», – зауважив він.

Наразі, як робить висновок Тарас Висоцький, є декілька шляхів вирішення питання втрат врожаю.

Треба негайно прийняті зміни до постанов КМУ, які дозволяють аграрним виробникам без прив’язки до обороту, отримати компенсацію відсотків по кредитам. Вже в червні вони можуть подати документи і отримати компенсацію. Крім того, спільно з ДПС міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства готує роз’яснення щодо механізму списання посівів, внаслідок якого не буде нараховуватися ПДВ на цю операцію.

Міністерство буде пропонувати комітету ВР з аграрних та земельних питань розглянути можливість дотації виробникам сільськогосподарської продукції на одиницю оброблюваних площ. Наразі аналізується розмір такої підтримку, за попередніми оцінками це сума до 5 тис грн на га.

Тарас Висоцький пояснив, що процедура отримання допомоги буде максимально спрощена. Для цього потрібно буде зібрати мінімальний пакет документів, який засвідчить втрати та підтвердить факт стихійного лиха.

Заступник міністра пообіцяв лобіювати розгляд питань виділення субвенції місцевим бюджетам і можливості введення пільг на оплату електроенергії або повну компенсацію сплати по рахункам при запровадженні зрошення (питання внесення змін до законів вже було підтримано комітетом ВР).

«Оскільки для Одеської області важливим є виноградарства, ми будемо активно стимулювати розвиток садівництва. Зараз є відповідні програми державної підтримки на 2020 рік», – окреслив перспективу Тарас Висоцький.

Окремо він зазначає, що втрати озимих на Одещині не є критичними у масштабах України. За його словами, цього року буде зібрано 65-68 млн тон зернових, чому сприяла дощова погода в останні дні. Загальні втрати до сукупної виручки від реалізації озимих культур по всій Україні складають до 2%.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що у держави наразі відсутні кошти на допомогу фермерам Одеської області.

Читайте також