Новини / Клімат     10 червня 2019 16:44

Погодні аномалії й протистояння їм: розроблено нову кліматичну модель

Погодні аномалії все частіше дошкуляють аграріям, тож кліматологи перебувають у постійному пошуку методів протистояння несприятливим тенденціям в атмосфері. Вчені Німеччини розробили кліматичну модель, яка може використовуватися для формування точних прогнозів.

Про це повідомляє Forbes.

Кліматологи з Інституту Альфреда Вегенера та інших наукових установ Німеччини розробили кліматичну модель, яка здатна правильно передбачати хвилеподібну траєкторію струминної течії – потужного повітряного потоку, що проходить із заходу на схід у помірних широтах Північної півкулі.

Читайте: Ні посадити, ні пересіяти: американські фермери пересаджують кукурудзу під проливним дощем

Ця робота безпосередньо пов’язана з прогнозом аномальних погодних явищ – наприклад, незвичайної погоди нинішньої весни. Вона є одним із перших прикладів використання штучного інтелекту для кліматичного моделювання. У результаті створено модель, яка більш реалістично описує спостережувані погодні явища.

Ці можливості, ймовірно, будуть широко використані в моделюванні земного клімату, що може привести до точніших прогнозів, а в майбутньому – до розроблення методів кліматичної інженерії, здатних протистояти несприятливим для людства тенденціям у розвитку кліматичної системи.

Суть нової кліматичної моделі

Струминна течія (джет) пролягає на висоті 10 км і більше, а її швидкість може досягати 500 км/год. Вона бере участь у перенесенні тепла в меридіональному напрямку. Тобто, якщо розглядати Європу, то ця течія допомагає доносити тепло Гольфстріму далі на схід. Однак її траєкторія нерідко відхиляється від напрямку захід – схід: джет викривляється, приймаючи форму синусоїди.

З такими вигинами часто пов’язані аномальні погодні явища – наприклад, вторгнення арктичних холодів у низькі широти, як це відбувалося минулої зими в США, або формування антициклонів, через які вологі повітряні маси Атлантики не просуваються на схід, а в Східній Європі надовго встановлюється суха і спекотна погода.

У новій моделі вперше було взято до уваги поведінку озонового шару (висота близько 20–25 км). Згідно з моделлю озонова хімія підсилює ефект нагрівання стратосфери в полярних широтах, що впливає на траєкторію і потужність джета.

Дослідження показало, що зміни в поведінці джета частково викликані втратою арктичного крижаного покриву. Кліматологи вважають: якщо крижаний щит продовжить зменшуватися, то частота й інтенсивність екстремальних погодних явищ у помірних широтах збільшаться.

Також встановлено, що почастішання зимових холодних періодів у США, Європі та Азії не суперечить глобальному потеплінню – навпаки, «це частина антропогенних кліматичних змін».

Landlord раніше повідомляв про те, що аби захистити майбутній урожай від заморозків, які охопили Європу у квітні, французькі винороби розпалили тисячі вогнищ на своїх виноградниках.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також