Новини    28 жовтня 2018 10:07

Перегляд прогнозів USDA щодо зернових вже призвів до зниження експортних цін


Вересневий звіт Департаменту сільського господарства США, на який з нетерпінням чекали світові трейдери, погіршив прогнози для експортерів українського зерна. Фактично під щомісячні звіти World Agricultural Supply and Demand Estimates (офіс USDA) вибудовується світова торгівля основними видами сільськогосподарської продукції. Тому вже зрозуміло, що принаймні до середини жовтня міжнародний ринок агропродукції буде турбулентним.

Але найбільша неприємність для українських експортерів полягає в тому, що в цілому тренди світового зернового ринку будуть різноспрямованими. Збільшення пропозиції експортної продукції очікується саме у країнах, які є традиційними конкурентами України на світовому ринку. Або збільшення валового збору зернових буде спостерігатися у регіонах, які імпортують українську аграрну продукцію, що природно зменшить попит на неї.

Натомість зменшення обсягів збору зернових або олійних, за висновками USDA, можна очікувати у регіонах, поставки з яких істотно не впливають на ціни короткострокових контрактів на українську продукцію восени (переважно це ПАР, Аргентина, Австралія, Бразилія). Латиноамериканські олійні та кукурудза, пшениця з Австралії тощо більше мають значення для вітчизняного агросектора з точки зору планування площ посівів тієї чи іншої культури на 2019/2020 МР.

ПШЕНИЦЯ

Так, за даними USDA, прогноз глобального постачання пшениці у 2018/2019 маркетинговому році у порівняні з попереднім (серпневим) звітом збільшений на 4,7 млн т. Трохи раніше, наприкінці серпня, оновила довгостроковий прогноз і Міжнародна рада по зерну (IGC). Фактично, два прогнози збігаються у загальних оцінках — IGC очікує збільшення глобального виробництва зерна на 4 млн т у порівнянні з попередніми прогнозами. Як зрозуміло з контексту доповіді Міжнародної ради по зерну, йдеться саме про продовольчу пшениці (інші види продовольчого зерна та рис оцінюються окремо).

І ось тут починається найцікавіше. Згідно з оцінками USDA загальне виробництво культури у 2018/2019 МР буде меншим за попередній маркетинговий рік на 25,3 млн т — на рівні 758,3 млн т. І взагалі, як зазначено у звіті, цей показник найнижчий за останні чотири роки.

За розрахунками американських фахівців, основою для збільшення вересневих прогнозів, про яке йшлося, став у першу чергу перегляд оцінок щодо кінцевих результатів жнив у пострадянських країнах. І якщо загальні цифри по глобальному ринку ще будуть коригуватися, то прогноз по європейському континенту, де жнива добігають кінця, можна вже вважати доконаним фактом.

Зокрема, на 3 млн т збільшений прогноз щодо російського врожаю пшениці за рахунок вдалого збору як озимої, так і ярої культури — до 71 млн т. Також чудові умови складаються для ярої пшениці у Казахстані, прогноз загальної пропозиції культури у країні збільшений на 0,5 млн т.

Крім того, за оновленими державними даними Індії, виробництво пшениці цього року сягне рекордних 99,7 млн т, що на 2,7 млн т більше, ніж прогнозувала влада країни влітку. На це накладається очікуване зменшення імпорту культури Індонезією (на 1 млн т) та Іраном (на 0,5 млн т).

Таким чином, прогноз для азійського ринку, який є основним для збуту української пшениці, для вітчизняних трейдерів можна вважати негативним — обсяги можливих постачань зменшуються, а тиск пропозиції пшениці з Росії зростає.

Наскільки це серйозно, можна оцінити хоча б з того, що Україна вже програє російській пшениці на єгипетському ринку — у вересні Державне агентство із закупівлі продовольства Єгипту (GASC) віддало перевагу у придбанні 235 000 т культури саме російського походження. А у серпні з 1010 тис. т пшениці, які закупало GASC, росіяни виграли тендери на 830 000 т, а трейдери української пшениці внесли партію лише у 60 000 т (зараз доля пшениці з РФ у єгипетському імпорті культури вже становить до 70%).

На такому загальному фоні навряд чи втішними є прогнози того, що вказане збільшення пропозиції буде частково компенсоване очікуванням падіння на 2 млн т збору пшениці в Австралії, на 1 млн т у Канаді.

В цілому ж прогнозується, що глобальний експорт культури у 2018/2019 МР буде меншим за минулорічний на 2,5 млн т. Але для української пшениці регіональна кон’юнктура буде несприятливою. Незначним підтримуючим фактором можна вважати хіба що прогнозоване збільшення попиту на пшеницю на ринку ЄС — на 1 млн т.

КУКУРУДЗА

Досить напруженим очікується 2018/2019 маркетинговий рік і на світовому ринку кукурудзи. Після негативних прогнозів, які USDA давав для європейського врожаю культури впродовж декількох місяців, почалися несподівані позитивні зміни оцінок. Загальне виробництво у 2018/2019 МР становитиме 1069 млн т, що на 7,95 млн т більше, ніж у попередньому прогнозі. Щоправда, для українських постачальників їх можна вважати позитивними вельми умовно.

Загалом, різке збільшення прогнозу обумовлено в першу чергу «стараннями» американських фермерів, які зберуть маїсу на 6,1 млн т більше, ніж очікувалося.

Але, як зазначено у черговому звіті USDA, офіс World Agricultural Supply and Demand Estimates покращив прогнози одразу для низки європейських країн — вони збільшені для Румунії, Угорщини, Болгарії та Франції (загалом на 1 млн т у порівнянні з серпневим прогнозом). При цьому для Болгарії та Румунії валовий збір кукурудзи буде взагалі рекордним. Це стало досить несподіваною новиною — адже різні провідні аналітичні агентства неодноразово підкреслювали несприятливість погодних умов для кукурудзи в ЄС. Зокрема, найбільше занепокоєння викликав стан посівів у Німеччині та Франції. Хоча в цілому ЄС залишиться великим імпортером кукурудзи і навіть, за прогнозом USDA, збільшить закупівлі культури на світовому ринку внаслідок зростання споживання на 1,5 млн т у порівнянні з попереднім маркетинговим роком. Також збільшить закупівлі кукурудзи Японія — на 0,5 млн т.

Обсяги експорту культури переглянуті у бік збільшення для України (до рекордних 25 млн т), Сербії та Парагваю, а зменшені — для Канади і Південної Африки.

УКРАЇНСЬКИЙ ПОГЛЯД

У свою чергу Мінагрополітики також провело коригування прогнозу валового збору й експорту зернових у 2018/2019 маркетинговому році. За попередньою оцінкою, загальне виробництво зерна очікується на рівні 63,1 млн т (до цього озвучувалася цифра у 60+ млн т). Це на 1,1 млн т більше попереднього маркетингового року і сталося насамперед завдяки рекордному врожаю кукурудзи. Також збільшений прогноз експорту зернових у поточному маркетинговому році — до 42 млн т.

Слід зауважити, що вихід звіту USDA одразу став причиною короткострокового ведмежого тренду як на американських, так і на європейських торговельних майданчиках — біржові ф’ючерси на пшеницю та кукурудзу одразу просіли на $5–10/т. Зараз йде поступове відновлення ринку, яке базується на невизначеності ситуації з врожайністю зернових у Сибіру, де останнім часом були несприятливі погодні умови.

Але експортні ціни на українську продовольчу пшеницю наприкінці другої декади вересня знизилися у порівнянні з початком місяця на $10/т — до $215/т FOB (пшениця з протеїном 12,5%), а ціни на кукурудзу просіли на $10–12/т — до $172/т FOB.

Текст: Михайло Дикаленко

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

21 годину тому

Як Україні збільшити агровиробництво: три ключові умови

Для того щоб українські аграрії могли наростити обсяги виробництва, вони мають приділити основну увагу зростанню якості вирощеного зерна, зниженню собівартості продукції та розвитку інфраструктури. Так вважає керівник аграрного напрямку «Епіцентру К» Василь Мороз.

Про це повідомляє Економічна правда.

Україна – одна з небагатьох країн світу, які ще мають можливість нарощувати агровиробництво та збільшувати експортний потенціал. Для інтенсивного розвитку сільськогосподарського сектора країни аграрії мають контролювати кілька ключових чинників.

Перший: валовий збір та якість вирощеного зерна

Щоб забезпечити належне виконання цієї умови, слід чітко дотримуватися агротехнологій та строків проведення сільгоспробіт.

Читайте: Фермери Черкащини втратили 60% урожаю абрикосів

«Від того, яким чином аграрії розподілятимуть площі між різними культурами напередодні сівби та скільки «центнерів на гектар» закладатимуть у плани показників врожайності, залежить дуже багато», – вважає Василь Мороз.

Другий: собівартість продукції

Щоб підвищувати ефективність виробництва і якість майбутнього врожаю, в компаніях використовують сучасні технології та вводять нові елементи з догляду за посівами озимих та ярих культур. При цьому слід аналізувати, як ці нововведення впливають на собівартість вирощуваної продукції.

За допомогою комплексного підходу їх слід оптимізувати, щоб у результаті зменшити собівартість продукції та збільшити прибуток із кожного оброблюваного гектара.

Один зі шляхів – використання більш рентабельних культур та сортів

За словами Василя Мороза, в посівах більшості українських компаній частка високоолеїнового соняшнику становить 5%, тоді як у Франції – 63-65%.

«Епіцентр К» у 2019 році вирішив змінити тактику: у цьому сезоні 62% від загальної площі під соняшником компанія відводить під високоолеїнові мононасичені гібриди.

Керівник пояснює, що таке рішення зумовлено зростанням ринкового попиту на високоолеїнове насіння серед підприємств кондитерської та фармацевтичної промисловості, «які готові сплачувати виробникам додаткову премію».

Третій: розвиток інфраструктури

Будівництво потужностей для промислового зберігання зерна та його якісної доробки стане внеском у запобігання ризикам на світовому ринку. Будівництво нових елеваторних комплексів поступово нівелюватиме високу залежність українських аграріїв від сезонного обвалу світових цін.

Landlord раніше повідомляв про те, що значне зміцнення гривні зумовлено низкою економічних чинників, одним із яких є рекордний експорт сільгосппродукції минулорічного врожаю.

Аналітика   

23 години тому

Джеймі Олівер збанкрутів через здорожчання імпорту продуктів у Великій Британії

Відомий англійський шеф-кухар і популяризатор здорового харчування Джеймі Олівер втратив всі свої ресторани у Великій Британії, за винятком трьох. Мережа його закладів передана в зовнішнє управління в рамках процедури банкрутства.

Про це повідомляє Економічна правда.

За інформацією, опублікованою у The Guardian, Джеймі Олівер через неплатоспроможність практично втратив свій ресторанний бізнес: 22 ресторани Jamie’s Italian, ресторани Barbecoa і Fifteen в Лондоні, а також закусочна в аеропорту Гетвік шукають нового власника. Очікується, що близько 1000 співробітників втратять роботу.

Читайте: Вперше у світі: Кернел керуватиме логістикою зерна за допомогою штучного інтелекту

Видання зазначає, що Brexit посилив кризу на ринку ресторанних послуг у Великій Британії. Зокрема, імпортовані з Італії харчові продукти, що використовувалися для приготування страв у Jamie’s Italian, значно подорожчали внаслідок  різкого зниження курсу фунта стерлінгів до євро.

Landlord раніше повідомляв про те, що кухарі стають агентами змін на шляху людства до здорового харчування.

Фінанси   

21 травня 2019 15:01

Кредити, лізинг та бонусні програми: де беруть гроші польські фермери

Landlord у партнерстві з АТ «Ощадбанк» запускає проект «Зарубіжний досвід успіху», в якому Іноземні фермери поділяться власним досвідом ведення ефективного бізнесу, розкажуть, які технології використовуються для підвищення врожайності, де фермери знаходять фінансування, як збувають продукцію тощо.

У рамках дебютної публікації з медіапроекту «Зарубіжний досвід успіху» Landlord запропонував поділитися своєю історією успіху Адама Ковальські, молодого польського фермера, який за 8 років побудував прибутковий бізнес і зміг збільшити господарство у 17 разів.

Навіть найуспішніший бізнес потребує підтримки. В Україні звикли, що підтримує або держава, або банківська сфера. У Польщі немає програм з компенсування затрат на вирощування, тому фермери фінансують усе самостійно.

Читайте: Як живе фермер у Польщі: 430 га землі, 30 працівників і приціл на ріпак 

За словами Адама Ковальські, вирощування 1 га озимої пшениці обходиться йому у 5 тис. злотих (≈35 тис. грн), а 1 га ріпака – 5,2 тис. злотих (≈36,5 тис. грн). У цю суму входить вартість зерна, посів, вирощування (ЗЗР, добрива), збір врожаю, вартість пального, оплата праці робітників, податки та амортизаційні відрахування.

«Тому допомога держави була би чудовою підтримкою для розвитку господарства», – говорить пан Ковальські.

Держкомпенсації на придбання техніки

В Україні держава компенсує до 40% вартості вітчизняної техніки. У Польщі подібні програми також є. Починаючи з минулого року в рамках проекту «Модернізація агрохолдингів» можна отримати одноразову субсидію в розмірі до 500 тис. злотих (≈3,5 млн грн) на купівлю техніки.

Адам Ковальські розповідає, що купував техніку у кредит під 4,2% річних, третину з яких погасило Агентство з розвитку та модернізації сільського господарства. За українською держпрограмою підтримки фермерства, фінансування у банку можна отримати під 1% річних.

Лізинг

У Польщі лізинг – це дороге задоволення. Хоча він має і свої переваги — виплати по лізингу можна вносити в затрати. За словами Адама Ковальські, він двічі скористався програмою від ЄС «Бонус для молодого фермера», отримавши 75 тис. злотих (≈534 тис. грн), та системою кредитування для фермерів на придбання техніки.

«Що добре у програмі «Бонус для молодого фермера», так це те, що на цю суму можна купити не тільки техніку, а й землю», – розповідає Адам.

Обмеження для підтримки

Призупинення продажу землі

Призупинення продажу землі та розвиток сімейних ферм призвели до блокування розвитку великих агрофірм. Такі рішення дають більше можливостей для розширення території дрібними фермерами, але землі для розширення немає. З іншого боку, хоча продаж землі припинився, але все ж таки Національний центр з підтримки сільського господарства (KOWR) за згодою міністра сільського господарства інколи організовує тендери на продаж великих площ землі.

Поправка до закону про водне право

Набуття чинності поправки до закону про водне право, яким запроваджено:

  • підпорядкування діяльності всіх господарств правилам OSN;
  • численні штрафи та заборони для фермерів (зокрема обмеження на використання азоту в рамках проекту захисту вод від забруднення нітратами із сільгоспугідь);
  • зобов’язання мати приміщення для зберігання твердого й рідкого гною тварин.

Таким чином, аграріям доведеться адаптувати ферми до нових вимог, що зумовить додаткові фінансові витрати.

Проте Адам Ковальські не зупиняється у розвитку свого бізнесу, плануючи розширювати площі ферми, купувати трактори, будувати зерновий склад та сарай для техніки.

Відзначимо, що в проекті «Зарубіжний досвід успіху», ви знайдете унікальні кейси агробізнесу й дізнаєтеся про закордонний досвід ведення ефективного підприємництва у сільському господарстві.

 

Як живе іноземний фермер   

21 травня 2019 08:09

Фермери Черкащини втратили 60% урожаю абрикосів

Через надмірно вологу погоду і низьку температуру повітря наприкінці квітні – на початку травня в Україні частково постраждали плодові дерева. Зокрема садівники Черкащини втратили 60% урожаю абрикосів.

Про це повідомляє Fruit-inform.

За словами співробітника ботанічного саду Ольги Куллаб, несприятливі погодні умови спричинили розмноження грибків, які пошкодили майбутній урожай абрикосів. Квіти на деревах засохли і не запилилися.

Читайте: 3/4 сільгоспкультур у світі залежать від запилення. 20 травня – Всесвітній день бджіл

«Вони дуже добре цвіли, але температура кілька днів була в районі 0 градусів, і сильний вітер. Вони повністю зникли», – розповіла Ольга Куллаб.

На додаток до несприятливих погодних умов, на цей момент активізувалися шкідники, серед яких – оленка волохата та бронзовка зелена.

Погода зашкодила саме абрикосам. Як відзначила Ольга Куллаб, вишні та інші культури є.

Landlord раніше повідомляв про те, що в західних областях через погодні умови фермери втратили до 40% урожаю суниці.

Садівництво   

20 травня 2019 17:25

Напередодні земельної реформи в Україні створюють Національне ґрунтове партнерство

23 травня в Україні створять унікальну платформу – Українське ґрунтове партнерство (УҐП), яка відкриє можливості для комунікації і співробітництва вітчизняних ґрунтознавців. Одне із ключових завдань УҐП – формування бази моніторингу українських ґрунтів.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

Українське ґрунтове партнерство засновують за підтримки ООН, Глобального ґрунтового партнерства, Мінагрополітики та Мінекології.

Читайте: Україна обігнала Польщу за рівнем технологій в агросекторі – Ольга Трофімцева

Передбачається, що УҐП стане платформою загальнонаціонального значення і відкриє можливості:

  • підтримки шкіл дослідження земельних ресурсів,
  • об’єднання наукових досягнень лабораторій, що вивчають ґрунти,
  • формування бази моніторингу українських ґрунтів.

База даних забезпечить поширення достовірної інформації про сучасний стан ґрунтів, що вкрай важливо напередодні впровадження земельної реформи в Україні.

Landlord раніше повідомляв про те, що одна з головних загроз для ґрунту – це ерозія, яка зачіпає виробництво майже 95% усього споживаного у світі продовольства. Якщо не почати вживати заходів просто зараз, то до 2050 року понад 90% ґрунтів планети стануть деградованими.

Рослинництво   

Показати ще