Новини    05 вересня 2023 09:13

Уряд оскаржуватиме заборону на експорт українського зерна після 15 вересня


Україна оскаржуватиме будь-яке продовження заборони на імпорт зерна п’ятьма країнами Європейського Союзу, оскільки вона прагне покласти край запровадженим обмеженням.

Про це заявив заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква в інтерв’ю Bloomberg, пише УНН.

Жовква заявив, що уряд спробує оскаржити обмеження в арбітражній комісії, якщо ЄС продовжить заборону після крайнього терміну, встановленого 15 вересня.

“Якщо Єврокомісія продовжить своє рішення щодо імпорту зерна в Україну, ми будемо скаржитися в арбітражну комісію за нашою Угодою”, – заявив Жовква.

Заступник керівника ОП, як зазначено, виокремив Польщу, яка разом з Угорщиною попередила, що введе односторонні обмеження, якщо заходи ЄС не буде продовжено.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Якщо цього місяця Варшава почне діяти самостійно, комісія повинна буде вжити правових заходів проти порушень єдиного ринку ЄС, сказав чиновник.

“Комісія повинна відреагувати”, – зазначив Жовква.

Обмеження стосуються імпорту, дозволяючи транзит через п’ять країн ЄС у блок. Але, що стосується Польщі, Жовква поскаржився, що заходи уповільнюють рух.

“Польща блокує транзит не де-юре, а де-факто – були протести, збільшують час перевірки наших продуктів на кордоні, – сказав Жовква. – Де-факто це блокада”.

Нагадаємо, заборона на імпорт була введена навесні Польщею, а потім послідували заходи чотирьох інших країн ЄС – Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії. Єврокомісія, намагаючись пом’якшити їх, ухвалила рішення на рівні ЄК, щоб скасувати односторонні заходи. При цьому транзит через п’ять цих країн ЄС не підпадає під обмеження.

Комісар ЄС із питань сільського господарства Януш Войцеховський, який представляє Польщу, 31 серпня підтримав продовження тимчасової заборони на імпорт українського зерна в п’ятьох країн Євросоюзу до кінця 2023 року і запропонував надати субсидії для українських експортерів зерна.

Читайте також: У Єврокомісії поки немає рішення щодо обмежувальних заходів з імпорту українського зерна після 15 вересня

Якщо рішення не буде знайдено до 15 вересня, існує ймовірність, що такі країни, як Польща, можуть продовжити заборону в односторонньому порядку – подібно до того, як це сталося в квітні.

Очікується, що наступне засідання Спільної координаційної платформи, яка збирає представників Єврокомісії, України та п’яти країн ЄС, відбудеться наступного вівторка 5 вересня

Як Єврокомісія підтримує країни ЄС

Європейська комісія заборонила імпорт чотирьох українських агропродуктів до п’яти держав ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Заборона на імпорт стосується чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Вона спрямована на “усунення логістичних проблем”, пов’язаних із цими товарами в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

Заходи набули чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року. У цей період товари можуть імпортуватись у всі держави ЄС, окрім згаданих п’яти. Водночас через їхню територію може здійснюватись транзит української продукції.

Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина пообіцяли скасувати свої односторонні заходи щодо української агропродукції.

Окрім того, виконавчий орган ЄС підтвердив надання фінансової підтримки європейських фермерів, рішення щодо якої буде ухвалене пізніше. Також будуть ухвалені заходи для полегшення транзиту українського зерна через “шляхи солідарності” до інших держав-членів ЄС та третіх країн.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...