Новини    13 квітня 2024 19:22

Обсяг відмивання грошей завдяки агроекспорту перевищив сім мільярдів доларів – нардеп


В Україні виріс обсяг операцій з відмивання грошей за рахунок експорту аграрної продукції. Наразі їх сума перевищила $7 млрд, поділився своїми підрахунками народний депутат Марʼян Заблоцький у своєму Facebook.

“За моїми оцінками, валютний курс в Україні був би не більше 35 грн за долар, якби не шахрайські оборудки наших схемщиків. Регулярно збираю інформацію про їхню діяльність, і от вчергове направив низку звернень щодо такого «бізнесу» в правоохоронні органи”, — написав він.

Депутат звернувся до Бюро економічної безпеки з відповідним зверненням, в якому розповів про “значну активізацію, протягом лютого-березня 2024 року так званих компаній “чорних експортерів”.

За його даними, суть можливої схеми полягає в тому, що митне оформлення сільгосппродукції «чорними експортерами» здійснюється на підставі періодичних митних декларацій типу ЕК 10 РР, що оформляються на інших регіональних митницях, а саме: Миколаївській, Вінницькій, Рівненській, Дніпровській, Харківській. При цьому місцем постачання товару зазначають морські торговельні порти, які знаходяться в зоні діяльності Одеської митниці.

“З огляду на те, що періодичні митні декларації типу ЕК 10 РР подаються до інших регіональних митниць, вказані декларації та подані до митного оформлення документи Одеською митницею в межах наказу Nº19 до ГУ ДПС в Одеській області не надсилаються, та перевірка походження експортованого товару не здійснюється”, — стверджує нардеп.

Депутат опублікував перелік компаній, які можуть користуватись такою схемою та уникати таким чином сплати податків.

Нагадаємо, комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти у другому читанні проєкти законів N10168-2 та N10169-2 про внесення змін до ПКУ, МКУ та низки інших законів щодо запровадження режиму експортного забезпечення.

Законопроєктами пропонується запровадити механізми, які мінімізують можливості для зловживань при експорті аграрної продукції, що забезпечить більші валютні надходження до держави та позитивно впливатиме на стабільність національної валюти.

Новини за темою:  Грози та сильний вітер: яка погода чекає українців 19 травня – прогноз по областях

Національний банк України зменшив з 11 листопада 2023 року термін повернення валютної виручки для експортерів аграрної продукції у два рази – зі 180 до 90 днів.

Раніше голова НБУ Андрій Пишний повідомив, що експортери станом на 1 вересня 2023 року не повернули в Україну близько 8 млрд доларів валютної виручки.

В умовах війни аграрний сектор став основою українського експорту валютних надходжень від торгівлі. Чотири з топ-5 позицій товарів, що Україна продавала за кордон, посіли продовольчі та сільськогосподарські товари.

Заходи щодо повернення валютної виручки з-за кордону експортерами аграрної продукції призвело до того, що вона зросла на сотні мільйонів доларів на місяць.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...