Новини    03 березня 2024 18:33

Нова Зеландія відмовилась вводити заборону на продаж тютюну майбутнім поколінням

Закон мав набути чинності в липні цього року

Нова Зеландія скасувала закон, який забороняв продаж сигарет поколінню громадян, які народилися після 2008 року, інформує dpa.

Новий коаліційний уряд країни узгодив це у терміновому порядку.

Минулий уряд рухався до неперевіреного режиму, який ігнорував те, наскільки ефективно працюють ініціативи з відмови від куріння, потенційні недоліки заборонного підходу для курців, роздрібних торговців і злочинності, — заявила помічниця міністра охорони здоровʼя Кейсі Костелло.

Водночас запевнила, що уряд, як і раніше, прагне зробити країну “вільною від тютюнового диму”.

Закон мав набути чинності в липні цього року. Він передбачав заборону на продаж тютюнових виробів усім, хто народився після 1 січня 2008 року. Крім того, новий закон мав би скоротити вміст нікотину в тютюнових виробах і зменшити кількість роздрібних торговців тютюном на понад 90%.

Зауважимо, делегати з понад 180 країн, зокрема з України, 4 міжурядових та 18 неурядових організацій поділилися досягненнями своїх країн та затвердили п’ятирічний план впровадження Глобальної стратегії щодо прискорення боротьби з тютюнопалінням. Ці питання були обговорені під час 10 Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, як повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

На цьогорічній Конференції Сторін обговорювалась подальша стратегія щодо боротьби з тютюнопалінням у контексті досягнення Цілей сталого розвитку ООН. Це охоплювало обмеження транскордонної реклами та спонсорства тютюнових виробів, захист навколишнього середовища від наслідків вживання тютюну та маркування продуктів.

Читайте також: Як кинути курити – допоможе детальний план

Заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін підкреслив, що контроль продажу, обмеження реклами, створення послуг підтримки для курців у системі охорони здоров’я та законодавчі зміни, спрямовані на зменшення кількості потенційних курців, є пріоритетними завданнями для України та відповідають Глобальним цілям.

Глобальна боротьба з епідемією тютюнопаління на рівні кожної країни вимагає постійного моніторингу та швидкого реагування на виклики, пов’язані як з продажем та рекламою тютюну, так і з регулюванням інноваційних тютюнових продуктів, таких як електронні сигарети й тютюнові вироби для нагрівання, та впливом сигаретного диму на здоров’я людини. За даними ВООЗ, третьою за значущістю причиною смертності у світі є хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), найбільш уразливі до ХОЗЛ завзяті курці. Тому питання контролю продажу, рекламних обмежень, створення сервісів і послуг допомоги курцям в системі охорони здоров’я та законодавчі зміни, які сприятимуть зниженню кількості потенційних курців, — пріоритетні для нашої країни та збігаються з Глобальними цілями. У рамках співпраці з Офісом Бюро ВООЗ в Україні та міжнародними партнерами продовжуватиме посилювати боротьбу з тютюнопалінням задля захисту здоров’я українців, — зазначив заступник Міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін під час Конференції Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

За представленими звітами, щорічно у світі викидається 4,5 трильйона недопалків сигарет, що становить 1,69 мільярда фунтів токсичного сміття, що містить пластик. У певних умовах, таких як сонячне світло і вологість, сигаретні фільтри розпадаються на дрібні пластикові частинки, внаслідок чого з них виходять деякі з 7 тисяч хімічних речовин, що містяться в одній сигареті.

Новини за темою:  Грози, град та похолодання: яка погода чекає українців 3 травня – прогноз синоптиків

Рамкова конвенція ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) є міжнародним договором, укладеним у 2003 році з метою протидії епідемії тютюнокуріння у світі. Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ у 2006 році.

Нагадаємо, у 2023 році надходження до Держбюджету України від акцизів на тютюнові та нікотинові вироби склали рекордні 80,3 млрд грн, що на 21,3 млрд грн або 36% більше ніж у 2022 році (59 млрд грн) та на 26,5% більше ніж у 2021 (63,5 млрд грн), повідомляє Центр громадянського представництва “Життя”.

З 11 січня 2024 року набувають чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів. Це важливий етап імплементації директиви Єврокомісії 40/2014, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет.

Верховна Рада ухвалила закон, яким передбачається запровадження з 1 січня 2026 року електронної марки акцизного податку. Законопроєкт №8287 у другому читанні підтримали 252 депутата.

Нова фабрика Philip Morris в Україні вироблятиме менше сигарет, ніж харківська. Потреби в такій кількості сигарет уже немає. Про це розповів керівник українського представництва компанії Максим Барабаш.

13 січня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкти №8286 та №8287 щодо введення електронної акцизної марки на алкоголь та тютюнові вироби. Зокрема, законопроєкт №8286 передбачає запровадження електронної марки акцизного податку — QR-коду, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність виробництва, ввезення, зберігання, транспортування та реалізації таких товарів. Таким чином, можна ідентифікувати продукцію і відстежити її переміщення від виробника/імпортера до кінцевого продавця у роздрібній мережі, включаючи перевізників таких товарів. Зробити це можна буде в “Дії”. Саме Мінцифри розроблятиме та впроваджуватиме систему.

З 1 січня 2022 року акцизна ставка на алкоголь в Україні підвищилася в середньому на 5%. Змінено не лише ставку акцизного збору, а й саму систему її розрахунку. Підвищення передбачено законом щодо внесення змін до Податкового кодексу України (№5600).

Новини за темою:  Дощі та +26°С: яка погода чекає українців 28 травня

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...