Новини / Аналітика     28 грудня 2018 13:35

Неврожай, падіння цін на агро і ще топ-3 ризики для України у 2019 році

У 2019 році Україна може зіштовхнутися з низкою зовнішніх і внутрішніх ризиків, які вплинуть на темпи економічного зростання та на швидкість проведення реформ. Головними чинниками, які загрожують українській економіці, є військово-політична дестабілізація, глобальна рецесія, неврожай, різке зниження цін на сировинних ринках.

Про це повідомляє capital.ua.

Член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран провів ретельний аналіз зовнішньої і внутрішньої ситуації для України, визначивши ТОП-5 найбільш небезпечних для нашої економіки ризиків.

Падіння цін на сировинних ринках

Через зниження ділової активності в КНР ціна на сировину знизилася на 3–5 %, а збільшення ставки ФРС привело до зростання ставки на ринках позик. Тому країни, що розвиваються, вважають за краще не позичати під 5–10 %, а нарощувати експорт сировини, що в результаті призводить до нового падіння цін.

Якщо така ситуація триватиме більше 3–6 місяців, то негативні цінові тренди можуть позначитися і на українському експорті пшениці та сталі.

Проте у 2018 р. український агроекспорт був непогано диверсифікованим. Падіння цін на кукурудзу і соняшникову олію було компенсовано сприятливою ціновою динамікою щодо пшениці і ячменю.

Неврожай

Немає гарантій, що у 2019 р. українські аграрії зможуть побити рекорд урожаю 2018 р. Управляти погодними та кліматичнми ризиками в Україні неможливо, більшість господарств не охоплена страхуванням. Поки що вдавалося уникати неприємних ситуацій, оскільки агробізнес постійно збільшував посівні площі.

У 2019 р. основний акцент аграрії робитимуть на пшеницю і ячмінь – ціни на ці культури зараз найвищі за останні 3–4 роки. А ось посівні площі під кукурудзу впадуть на 10–15 % – вона виявилася менш вигідною. Проте немає жодних гарантій повторення у 2019 р. динаміки цін 2018-го.

Читайте: Неврожай зерна в анексованому Криму – названа причина

Ціна на пшеницю до кінця 2018 р. зросла за рахунок посухи в Австралії, і невідомо, як довго такий рівень цін протримається. Також невідомо, якими будуть кліматичні умови в Україні у 2019 р. Єдина можливість скоротити кліматичні та погодні ризики – утримувати частку аграріїв в економіці й експорті на відносно сталому рівні і не давати цій частці суттєво зростати.

Військово-політична дестабілізація в регіоні

Події в Керченській протоці показали, наскільки вразливими є українські порти. Відкритий доступ комерційного флоту до порту Маріуполя – це фактор, який може впливати на частину українського експорту. Блокування Маріупольського порту може відняти в України від 1,2 до 3,2 млрд доларів українського експорту, оскільки невідомо, чи готова Укрзалізниця та інші українські порти взяти на себе маріупольський вантажопотік.

  • Позитивний момент – зберігається обсяг фінансування від ЄІБ, який можна скерувати на організацію резервних потужностей у портах і на залізниці, щоб протистояти цьому ризику.
  • Негативний момент – несхвальні настрої населення, яке сприйняло воєнний стан досить гостро.

Глобальна рецесія

Рецесія на фондовому ринку дуже швидко може перетворитися на несприятливу статистику щодо зайнятості та інфляції.

Тривалі торгові переговори КНР з США, на тлі охолодження зростання ВВП Китаю при зростанні вартості кредитів у доларах, цілком можуть призвести до зниження обсягів інвестицій. Економічні проблеми в КНР можуть відразу вдарити по цінах на металургійний експорт України.

Внутрішньополітичні ризики

2019-й для України – це рік виборів, що завжди є стресовим чинником для економіки, яка розвивається. Логічно очікувати зменшення іноземних інвестицій і доходів від приватизації.

Landlord раніше повідомляв про те, що Bloomberg прогнозує у 2019 р. катастрофічний неврожай зернових, викликаний змінами клімату, подальший голод і натовпи біженців до багатих країн.

Фото: Getty Images

Читайте також