Новини / Фінанси     31 березня 2024 19:48

НБУ: Євро може стати основною валютою в Україні

Станом на сьогодні долар є основною курсоутворюючою валютою, однак, частка угод в євро постійно зростає, особливо в операціях банків з клієнтами

У Національному банку розглядають можливість відмови від долара як основної валюти курсової прив’язки, враховуючи зростаючу роль євро в розрахунках в країні. Так, згідно з даними НБУ, Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків провела перший періодичний огляд індикаторів валютного ринку.

За результатами огляду встановлено, що долар є основною курсоутворюючою валютою, однак, частка угод в євро постійно зростає, особливо в операціях банків з клієнтами. За даними, частка угод в євро упритул наблизилася до 50%.

Експерти пояснили, що продовження цієї тенденції може спровокувати перехід до євро як основної валюти курсової прив’язки. Проте наразі члени Ради відзначають, що учасники ринку вже відчувають потребу в розрахунку курсу гривні до євро.

Тож Національний банк розглядає доцільність переходу до єдиного (щоденного) переліку валют для встановлення офіційного курсу гривні та додаткової інформації щодо курсу гривні до євро.

Зауважимо, за 2023 рік сума готівки, що перебувала в обігу в Україні, збільшилася на 6,7% (або на 48,3 млрд грн) та на 1 січня цього року становила 764,4 млрд грн. Своєю чергою, темпи зростання готівки в обігу в 2023 році виявилися вдвічі меншими, ніж у 2022 році, інформує пресслужба Нацбанку.

Станом на 1 січня у готівковому обігу перебувало 2,7 млрд банкнот на загальну суму 757,5 млрд грн, а також 14,5 млрд монет (без пам’ятних та інвестиційних) на суму 6,7 млрд грн.

На одного жителя України на початок цього року припадало: 66 банкнот і 177 платіжних розмінних та обігових монет (на 1 січня 2023 року – 71 та 169 шт. відповідно).

Найбільше в обігу перебуває банкнот номіналом 500 гривень, монет – номіналом 10 копійок (28,3% та 28,2% від загальної кількості в обігу відповідно). Найменше в готівковому обігу банкнот номіналом 50 гривень, а монет – номіналом 10 гривень (4,6% та 1,4% від загальної кількості в обігу відповідно).

Новини за темою:  Ціни на пальне 5 травня 2025: на скільки подорожчали бензин, дизель і газ на заправках

Динаміка обсягів монет в обігу свідчить, що найбільший темп приросту у 2023 році припадає на монети номіналом 10 гривень. Їх кількість в обігу зросла на 54,2% порівняно з початком 2023 року. Також значно зросла кількість обігових монет номіналами 5, 2 та 1 гривня – на 42,5%, 15,5% та 8,4% відповідно.

Відповідна тенденція пояснюється тим, що НБУ здійснює поступове вилучення з обігу банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень, замінюючи їх на відповідні монети, здатні перебувати в обігу значно довший час.

Найбільше ж за минулий рік у готівковому обігу скоротилася кількість монет номіналом 25 копійок, їх стало менше на 0,5% порівняно з початком 2023 року, що зумовлено вилученням цих неплатіжних монет з обігу.

Серед банкнот за 2023 рік найбільший приріст продемонстрували банкноти номіналом 1000 гривень, їх кількість зросла на 62,3%, якщо порівнювати з початком минулого року.

Водночас серед банкнот, якими підкріплюється готівковий обіг, найбільше скорочення кількості припадає на банкноти номіналом 100 та 200 гривень, кількість яких в обігу торік зменшилася на 26,4% та 25,7% відповідно (внаслідок активного заміщення їх банкнотами  номіналом 1000 грн). Також суттєво зменшилася кількість банкнот номіналами 10 і 5 гривень (на 21% та 15,1% відповідно).

Нагадаємо, в Україні до мінімуму з початку 2021 року сповільнилося зростання цін. За прогнозами, поступово покращувалися інфляційні очікування.

В Україні прогнозують зниження цін на овочі навесні шляхом надання грантів на закладку садів, ягідників, виноградників та будівництво теплиць тощо. Українські аграрії отримали близько 500 млн грн від держави.

Національний банк прогнозує, що інфляція помірно пришвидшиться у 2024 році, але вже наступного року увійде до цільового діапазону, знизившись до 5,8%, а у 2026 році – до 5%.

Новини за темою:  Данський фонд IFU інвестуватиме в агросектор України: у фокусі – переробка, зрошення та біоенергетика

У соціальних мережах поширюється недостовірна інформація, що громадяни не зможуть робити перекази чи платити готівкою за послуги, чи товари ФОПів і інших юридичних осіб. Натомість у пресслужбі НБУ акцентували, що Національний банк запропонував посилити прозорість операцій з переказу коштів готівкою.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також