Новини / Аналітика     15 лютого 2024 17:56

НБУ: У січні українці зняли рекордну суму своїх заощаджень з банківських рахунків

Після рекордного зняття клієнтами своїх заощаджень, у банківській системі на рахунках українців залишилося 1,05 трильйон доларів

У січні 2024 року українці зняли зі своїх банківських рахунків 27 мільярдів гривень, що є найбільшим значенням від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, свідчать дані НБУ.

Згідно з даними регулятора, за місяць в Україні загальний обсяг депозитів за банківською системою знизився на 3,2%. Після рекордного зняття клієнтами своїх заощаджень, у банківській системі на рахунках українців залишилося 1,05 трильйон доларів.

Це найбільші темпи зняття готівки та обсяги скорочення депозитів у гривні з початку повномасштабної війни. Водночас вклади бізнесу скоротились на 3,5% (32,5 мільярда гривень), населення — на 2,6% (18,8 мільярда гривень).

Громадяни України також скоротили свої валютні вклади на 2,1%, тоді як бізнес збільшив їх на 3,2%.

Зауважується, що востаннє таке скорочення спостерігалося у травні 2023 року, одначе, зараз масштаб у 28 разів більший.

Стало відомо, що Національний банк напрацьовує рішення про обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу готівки через термінали самообслуговування, поінформувала заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова на конференції “Фінанси для бізнесу під час війни”, передає Інтерфакс-Україна.

З точки зору запровадження додаткових обмежень на операції фізичних осіб… обмежень щодо розпорядження… власними коштами, це дуже сенситивна тема. Ми це питання опрацьовуємо з усіх точок зору, – сказала вона.

Вона зауважила, що  проблема тіньових платежів справді актуальна. Це не стосується всієї країни, але при цьому зачіпає велику кількість компаній, які продовжують використовувати “найрізноманітніші механізми ухилення, зменшення оподаткування та інше”.

Тому, з урахуванням досвіду, який ми маємо, ми наразі опрацьовуємо це питання і далі вже радитимемось з нашими колегами з профільного комітету, як краще нам це зробити, щоб, з одного боку, не обмежити нормальний бізнес, нормальних людей, а з іншого – все-таки зменшити можливості маніпуляцій та обходу закону, – резюмувала заступниця голови НБУ.

Заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук заявив, що станом на сьогодні за кордоном українці щодня витрачають із банківських карток по $35 млн. Тож нині більше коштів виводять, ніж пересилають в Україну.

Новини за темою:  Україна експортувала майже 500 тис. тонн цукру у 2025 році: хто є головними імпортерами та яка динаміка зростання

Наразі розпочався процес генерації досить значного відпливу валюти з країни, що відображається у статті “подорожі” в імпорті послуг платіжного балансу.

3 жовтня 2023 року НБУ запровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу. Безготівковий ринок балансується внаслідок продажу валюти Нацбанком. До початку жовтня НБУ продавав долари за курсом, близьким до фіксованого офіційного, – 36,93 грн/долар (36,57 плюс 1%).

Тепер НБУ продає валюту за вільним курсом. Дані НБУ свідчать, що курс інтервенцій центробанку в листопаді знизився з 36,53 до 36,18 грн/долар. Курс коливався в межах 36,0-36,35 грн/долар.

Крім того, починаючи з першого грудня, Національний банк України анулював всі обмеження для банків та фінансових установ щодо продажу готівкової валюти населенню.

За 2022 рік відтік становив $20 млрд, у 2023 році — $18 млрд. Одначе, вже з квітня 2023 року з українських банківських карток за добу витрачається по $35 млн.

Нагадаємо, починаючи з першого грудня 2023 року, Національний банк України анулював всі обмеження для банків та фінансових установ щодо продажу готівкової валюти населенню.

Національний банк України залишає пріоритетним напрямком курсову стійкість, аби були відсутні значні коливання на ринку чи послаблення гривні. Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук заявив, що одним з механізмів формування стійких умов є привабливі ставки за гривневими інструментами.

Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 15% річних з 26 січня 2024 року. Таким чином, НБУ призупинив цикл зниження облікової ставки, розпочатий у липні минулого року.

Національний банк України припускає більш значні зміни курсу гривні до долара. Курс буде залежати від ситуації в економіці та стану міжнародних резервів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також