Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт щодо поширення в Україні сортів бавовника. Ця рослина потрібна, зокрема, для виробництва пороху, повідомляється на сайті парламенту.
Мовиться про законопроєкт №10427-1, що передбачає спрощення процедур ввезення та обігу сортів бавовника на території України на період воєнного стану та протягом двох років з дня його завершення або скасування.
Законопроєкт передбачає спрощення процедур ввезення та обігу на території України сортів бавовника та встановлення можливості на період воєнного стану та протягом двох років з дня його завершення або скасування:
- спрощеної процедури державної реєстрації сортів та державної реєстрації прав на сорти бавовника без проведення кваліфікаційної експертизи;
- ведення в обіг насіння сортів бавовника та його використання без проведення сертифікації насіннєвого матеріалу.
У пояснювальній записці мовиться, що станом на 2024 рік у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, містяться відомості лише щодо двох сортів бавовника.
Зауважимо, в Одеському державному аграрному університеті пройшов семінар з питань вирощування нішевих культур за участі представників ВРУ, Мінагрополітики, Мінстратегпрому, Держпродспоживслужби, Держрибагентства, Одеської ОВА, УІЕСР, ІКОСГ, СГІ-НЦНС, ОДАУ, міжнародних партнерів, керівників аграрних підприємств та асоціацій. Особливу увагу приділили технології вирощування бавовнику та можливість забезпечення насіннєвим матеріалом потенційних суб’єктів господарювання, інформує Департамент аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.
Станом на сьогодні ідеальні природно-кліматичні умови для цієї сільськогосподарської культури склалися в Бессарабії. А зважаючи на те, що бавовняна целюлоза використовується для виробництва пороху, її вирощування на полях Одещини, не лише матиме економічний ефект, але й допоможе оборонному сектору, який потребує 10 тис. тонн бавовняної целюлози.
Так, аби отримати цей обсяг сировини, необхідно мати площу посівів близько 30 тис. га. Причому площа посівів може зменшитися вдвічі, якщо бавовну висадити на зрошуваних землях. Хоча цю сільськогосподарську культуру можна вирощувати на землях без поливу.
З початку 2024 року парламентський комітет з питань аграрної та земельної політики проголосував та рекомендував до розгляду в парламенті законопроєкти, що дозволять зареєструвати права на сорти бавовнику, в тому числі генетично модифіковані, протягом місяця після підписання закону. Зараз реєстрація не генетично модифікованого бавовнику займає 2-3 роки, а реєстрація ГМО бавовнику взагалі заборонена. Окрім цього, зміни у законодавстві дадуть можливість захистити інтелектуальні права власників насіння і здійснювати контроль за сортами.
Довідка. Річна потреба оборонного сектору України (для виготовлення пороху) в целюлозі становить 10 тисяч тонн. Бавовняне волокно на 75 – 85 % – найчистіша природна целюлоза. Посіви бавовнику на площі близько 30 тисяч гектарів можуть забезпечити необхідну кількість сировини, для виготовлення відповідного об’єму целюлози. В разі забезпечення посівів зрошенням площа посівів може бути зменшена вдвічі.
Окрім того, бавовна, з якої отримують нітроцелюлозу, потрібна військовій промисловості для виготовлення пороху.
Нагадаємо, в Україні вивели два сорти бавовнику, один — для неполивних умов. Успішному впровадженню бавовництва в агропромислове виробництво південного регіону сприятиме використання нових скоростиглих сортів, створених в Інституті кліматично орієнтованого сільського господарства НААН: для неполивних умов — сорт бавовнику Підозерський 4, для умов зрошення — Дніпровський 5.
В Одеському державному аграрному університеті пройшов семінар з питань вирощування нішевих культур за участі представників ВРУ, Мінагрополітики, Мінстратегпрому, Держпродспоживслужби, Держрибагентства, Одеської ОВА, УІЕСР, ІКОСГ, СГІ-НЦНС, ОДАУ, міжнародних партнерів, керівників аграрних підприємств та асоціацій. Особливу увагу приділили технології вирощування бавовнику та можливість забезпечення насіннєвим матеріалом потенційних суб’єктів господарювання, інформує Департамент аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.
Організація водокористувачів (ОВК) “Вода життя” отримала першу партію обладнання для покращення насосних станцій Суворовської зрошувальної системи в рамках Програми USAID АГРО.
Нині в Україні слово “бавовна”, і квіти бавовни мають особливе значення. Науковці вважають, що ця рослинна культура має великий потенціал як окрема сільгоспкультура.
Бавовник — це культура з практично безвідходним виробництвом. Після джинування сирцю отримуємо волокно, вихід якого становить 37-38%. Більша частина врожаю складається з насіння (вихід — 60%), яке має великий вміст олії та білка.
Під час перероблення цієї продукції отримується продовольча екологічно чиста та технічна олія (29% від маси насіння), високоякісна макуха для тваринництва (вихід — 77-78% із вмістом 1,7-1,8 кормових одиниць), що забезпечує додатковий прибуток для товаровиробників (40-60% від вартості волокна).
У США залишилося 100 останніх бавовняних фабрик, після короткого перепочинку, спричиненого пандемією, багато з решти текстильних фабрик, які перетворюють бавовняні волокна на пряжу та тканину, закриваються, повідомляє Bloomberg.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!