Новини / Фінанси     05 лютого 2024 13:01

На Тернопільщині агрокооператив збільшує потужності щодо заморозки ягід


Кооператив “Файна поляна”, що спеціалізується на ягідному виробництві та розташований у 7 територіальних громадах Тернопільської області (Україна), отримав грант на розвиток в розмірі 20 тис. євро в межах Impact Business після участі в акселераційній програмі.

Згідно зі звітом AgroTimes та “Дія.Бізнес”, кооператив, що налічує близько 500 учасників, вже у 2021 році зібрав понад 400 тонн ягід. Після початку повномасштабного російського вторгнення, кооператив активно включився в підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО), залучаючи їх до збору врожаю та вже зібравши та реалізувавши понад 1200 тонн ягід за два роки війни.

Отриманий грант планується витратити на розширення пропускної здатності сортувального цеху і збільшення потужностей заморозки до 20 тонн/добу. Крім того, планується проведення освітньої роботи з представниками місцевих домогосподарств для впровадження сучасних агротехнологій, диверсифікації вирощування різноманітних маржинальних плодово-ягідних культур та принципів міжнародної кооперації.

Василь Мартюк, співзасновник кооперативу “Файна поляна”, додав, що завдяки цьому гранту їхня компанія має намір швидко розширити виробничі потужності з перероблювання ягід та сприяти економічному розвитку більше кількості сільських родин.

Основними пріоритетами для кооперативу, окрім бізнес-цілей, є розширення можливостей для мешканців сільських територій заробляти на своїй землі, зменшення еміграції та зміцнення українського середнього класу, він наголосив на розвитку сімейного ягідного фермерства та кооперації.

Довідка. На порталі “Дія.Бізнес” зазначено, що ягідний кооператив “Файна поляна” розпочав свою діяльність у 2015 році за ініціативою Василя Мартюка, ветерана АТО та засновника фермерського господарства ФАМА. Метою створення об’єднання сільськогосподарських виробників було сприяння у вирощуванні та продажі малини, але відразу стало зрозуміло, що проєкт “Файна поляна” має більш широкі завдання, розв’язуючи проблеми українських сіл.

Засновники кооперативу, який діє у семи ОТГ Тернопільської області, усвідомлюють проблеми сільських територій: відсутність сучасного агротехнічного досвіду, нестача переробних потужностей та трудова міграція. “Файна поляна” стала проєктом, який сприяє заробітку на своїй землі, поліпшенню громад та зменшенню міграції. Головним напрямком діяльності стало не лише вирощування ягід, але й заморозка, обробка та реалізація різноманітної ягідної продукції.

Новини за темою:  Спалювати не можна: як швидко зробити компост з опалого листя

У 2021 році кооператив налічував близько 500 учасників, які зібрали понад 400 тонн ягід. Зрозуміло, що для розвитку справи важливо створити стимул та системний заробіток. Кооператив приділяє значну увагу навчанню технології вирощування ягід та розширює асортимент щороку.

З початком повномасштабного вторгнення, кооператив активно долучився до інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Учасники кооперативу залучають до збору врожаю близько тисячі осіб, включаючи частину внутрішньо переміщених осіб. За 2 роки війни було зібрано та реалізовано понад 1 200 тонн ягід, і кількість учасників зросла до 70 осіб.

Також, налагоджено співпрацю з понад 500 домогосподарствами, поповнивши їхні бюджети на суму більше ніж 110 млн грн з моменту створення кооперативу.

Члени кооперативу паралельно розвиваються із самим кооперативом, створюючи фермерські господарства та реєструючись як ФОПи. Кількість працівників кооперативу постійно збільшується, а розвиваються й інші напрямки. У 2023 році у сезон кооператив співпрацював із 9 водіями з власним транспортом, що забезпечували логістику сировини для членів кооперативу.

Нагадаємо, малим підприємствам Вінницької, Одеської та Чернігівської областей пропонують грантову підтримку, зазначено у повідомленні Мінреінтеграції.

Держава та приватний бізнес третій рік поспіль розвивають освітньо-грантову програму TalentA. Мінагрополітики та міжнародна сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience оголосили про співпрацю над відновленням та зміцненням жіночого фермерства в умовах війни.

ГС “Бізнес Мережа Сільських Жінок” пропонує стати учасницями унікальної програми, спрямованої на підтримку підприємництва сільських жінок.

На цукрових заводах Тернопільщини вироблено 250 тис. тонн цукру, що на 45% більше, ніж минулого року, передає пресслужба Тернопільської ОВА.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також