Новини / Думки     17 серпня 2018 10:10

На що звернути увагу при будівництві елеватора, аби уникнути збитків


Профілактика помилок: На що звернути увагу при будівництві елеватора, аби уникнути збитків

Дмитро Заставленко,  Головний інженер ТОВ «ТД «Югелеватор»

Елеватор може стати для його власника джерелом доходів, а може — проблемним об’єктом, який тягне бізнес донизу. Чимало причин майбутніх невдач закладаються ще на етапі проектування елеваторного комплексу. Серед них, зокрема, неякісне геологічне дослідження, наслідком якого може стати неправильний вибір майданчика для спорудження елеватора, використання невідповідних будівельних технологій. Часто інвестори досить поверхнево роблять дослідження маркетингового середовища і профілю елеватора. Також до збитків призводять прорахунки у запланованих витратах на будівництво, поверхневий аналіз окупності.

Типові помилки трапляються і на етапах проектування та вибору обладнання. Бажано, щоб при виборі проектувальної компанії та виробника устаткування питання вартості відходили на другий план. Слід вивчити досьє компаній-партнерів, зокрема реалізовані ними аграрні об’єкти та їх подальшу долю, досвід робіт з бетоном, металевими конструкціями. Важливо, щоб компанія застосовувала індивідуальний підхід до кожного об’єкта.

Варто заглибитися у питання вибору устаткування елеваторного комплексу, бо саме від нього залежить ефективність усього виробництва. Треба розібратися, за рахунок чого складається певна вартість обладнання — матеріали та комплектуючі, з яких воно вироблене, конструктивні особливості, витрати на виробництво тощо. Непоодинокі випадки, коли з Європи, Туреччини чи США до України надходить обладнання, дешевше за те, що виготовлене вітчизняними виробниками. Фермери його купують, особливо не вникаючи у причини низької вартості. У результаті отримують устаткування, яке поступається місцевому по запасу міцності, металоємності, погано підходить для роботи у нашій кліматичній зоні. Крім того, монтаж іноземного обладнання не завжди можна якісно проконтролювати через відсутність відповідних фахівців. Натомість монтажники устаткування українського походження пройшли навчання і здатні забезпечити ретельний контроль на всіх етапах, якісний сервіс під час експлуатації. До того ж за придбання вітчизняного обладнання можна отримати відшкодування 25% вартості. У цій держпрограмі бере участь також «Югелеватор». Поширеною помилкою є гонитва за продуктивністю обладнання. Наприклад, використання високопродуктивних та високотехнологічних сушарок дозволяє досягти найнижчої собівартості вологопониження. Але у реальних умовах для окремих елеваторів вони можуть виявитися неекономічними через те, що власник елеватора не зможе забезпечити їх відповідним потоком зерна, чи матиме зерно у достатній кількості, але із суттєво різною вологістю. У другому випадку, враховуючи витрати на тимчасове зберігання та досушування зерна, використання високопродуктивної сушарки може виявитися набагато дорожчим за експлуатацію менш продуктивної.

Щоб отримати максимальний економічний ефект, при виборі обладнання важливо враховувати технічні умови об’єкта, культури, з якими працюватимуть, та безліч інших аспектів. Їх незнання або ігнорування може стати причиною того, що обладнання не витримає навантажень, скоротиться термін його експлуатації, постійно відбуватимуться поломки. Або ж взагалі можливі аварії зі значними руйнуваннями об’єкта, матеріальними втратами, травмуванням працівників.

У більшості випадків до падіння силосів призводять помилки при монтажі, у деяких — неготовність конструкції до екстремальних погодних умов і неправильна експлуатація. У їх основі — непрофесіоналізм фахівців, залучених до роботи на різних етапах, відсутність організації контролю за якістю та надійністю конструкцій. Дуже часто гонитва за низькою вартістю обумовлює і низьку якість роботи. Натомість залучення до роботи професіоналів, здатних якісно виконати монтаж, дозволить заощадити гроші та час на будівництво елеваторного комплексу.

Виключити помилки допоможуть і послуги професійного консультанта. Це потребуватиме певних витрат, але грамотний фахівець допоможе зекономити там, де це можна зробити. Бо найоптимальніший спосіб економії — правильні технологія, інженерія та планування. Для порівняння витрат варто зробити кілька варіантів передпроектних рішень і вибрати оптимальний за функціоналом та вартістю. Компетентний проектант, наприклад, може запропонувати менш вартісний варіант фундаменту, який не програє у міцності та надійності більш витратному.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!