Новини / Аналітика     05 жовтня 2017 17:16

На ринку насіння загостюється конкуренція


Про наявність виробничих програм у сфері насінництва на 2017 рік в Україні заявили як мінімум 480 компаній (станом на 23.08.2017). Реєстр таких суб’єктів Міністерство аграрної політики та ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» активно формує вже протягом восьми місяців, згідно з нещодавньою постановою Кабміну від 30 листопада 2016 року №882. Підставою для внесення суб’єкта до Реєстру є заява юридичної особи або ФОП, яка здійснює виробництво насіння або садивного матеріалу.

Приблизно 60% офіційних суб’єктів насінництва в Україні мають програми з виробництва насіння озимої пшениці. Станом на 23 серпня нинішнього року про наявність таких програм заявили 288 учасників ринку. Виробляти насіння озимого ячменю мають намір 105 суб’єктів, озимого жита — 21, озимого тритикале — 17 й озимого ріпаку — 13. Наймасштабніші плани діяльності щодо озимих оприлюднили Селекційно-генетичний інститут, Інститут фізіології рослин і генетики, компанія «Селена», Інститут рослинництва ім. Юр’єва та компанія «Агропродсервіс». В їхніх програмах фігурує відповідно 65, 48, 38, 32 і 30 сортів озимих культур.

Позиції деяких галузевих інститутів на вітчизняному ринку насіння поки що непогані. Приміром, СГІ — НЦСС має в Реєстрі рослин на 2017 рік, за інформацією інституту, 63 сорти озимої м’якої пшениці. «Під ними у виробництві в останні роки від 38,6 до 42,4% загальної посівної площі пшениці в країні», — заявляє завідувач відділу селекції і насінництва пшениці СГІ — НЦСС, академік НААН, професор Микола Литвиненко.

«Оскільки через зміни клімату посухи посилюються не лише на півдні України, а й у лісостеповій зоні та Поліссі, сорти пшениці селекції СГІ — НЦНС проявляють свої переваги практично на всій території України», — каже заввідділу одеського інституту.

Однак конкуренція на ринку насіння загострюється. Все активнішими стають дочірні підприємства західних компаній, які вирощують насіння на території України. За інформацією Сюзанни Григоренко, виконавчого директора Насіннєвої асоціації України, з нинішніх 98 сортів озимої м’якої пшениці іноземного походження 70 зареєстровано для поширення в Україні в період із 2010-го по 2017 роки, а з 35 «закордонних» сортів озимого ячменю таких самих «молодих» — 29. Тільки за останній рік частка сортів озимої м’якої пшениці іноземної селекції в Реєстрі рослин збільшилася з 20 до 25%, а озимого ячменю — з 52 до 60% (виходячи з оцінювання Мінагрополітики за 2016 рік і нової інформації Насіннєвої асоціації України за 2017-й).

У планах дочірніх структур іноземних компаній — розвиток насіннєвого бізнесу в Україні. «Торік насінням гібридів озимого ріпаку DEKALB було засіяно близько 12% посівних площ під цією культурою в Україні, у 2017 році ми очікуємо показника у 15%. Компанія пропонує насіння 16 гібридів озимого ріпаку, два з яких представлено нинішнього року», — розповідає Костянтин Новіков, менеджер із маркетингу компанії «Монсанто Україна».

«Обсяги реалізації сертифікованого насіння озимої пшениці збільшилися. Триває активна робота з введення в експлуатацію власної селекційної станції, — каже Олександр Рощупкін, керівник відділу насіння компанії «Байєр». — Цього сезону пропонуємо два сорти озимої пшениці та дев’ять гібридів озимого ріпаку, серед яких чотири — нові».

Активність на ринку насіння проявляють і великі багатопрофільні агропромислові підприємства. Зокрема, компанія «Агропродсервіс» уже не перший рік виробляє насіння як для власних потреб, так і на реалізацію. З нинішнього року зросла активність і HarvEast Holding — він пропонує шість сортів озимої пшениці, а також озимі ячмінь і горох. Обсяг насіння пшениці — 21 тис. тонн, ячменю — 0,9 тис. тонн. У 2017 році HarvEast після вивчення продуктивних сортів озимої пшениці у своєму регіоні додав у сортову лінійку перспективний сорт для посушливої степової зони — Пилипівка, повідомляють у холдингу.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!