Новини / Ринок землі     14 травня 2021 09:25

На Київщині триває історія захисту від незаконного дерибану державних земель

ПАТ «Обухівське» звернулось до МінАП з проханням зареєструвати майже 5 000 га державних земель в Державному земельному кадастрі

Приватне акціонерне товариство «Обухівське», що на Київщині, звернулось до Міністерства аграрної політики та продовольства України з проханням сприяти погодженню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель в територіальному органі Держгеокадастру та зареєструвати сформовані на підставі цієї технічної документації земельні ділянки в Державному земельному кадастрі. Процедури здійснюються екстериторіально, а документи подаються розробником документації із землеустрою у відповідній електронній формі.

В квітні 2021 року розробником було подано на погодження три технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які перебувають у постійному користуванні ПАТ «Обухівське».

Ця справа має давню історію — ще у 1996 році працівники колишнього державного підприємства (наразі — ПАТ «Обухівське») отримали державні акти на право постійного користування близько 5000 га землі. Були створені ферми для великої рогатої худоби, земля розпланована під забезпечення кормами тварин та рослинництва. Із 2010 по 2012 рік колектив намагався оформити землю, у підприємстві розробили проєкт і віддали його на погодження до Держгеокадастру.

Але тоді з’ясувалося, що всередині масиву землі «Обухівського» частина ділянок вже приватизована представниками товариства з обмеженою відповідальністю «Роза Л».

Тобто ситуація залишається у повітрі вже понад 10 років, не дивлячись на те, що постановою Верховного Суду України від 11 квітня 2018 року було встановлено, що «Обухівське» є законним користувачем земельних ділянок площею 5 179 га, розташований у межах двох сільських рад Обухівського району Київської області, так як підставою для припинення користування ділянками може бути лише ліквідація юридичної особи.

23 січня 2019 року Верховний Суд вчергове підтвердив факт належності ПАТ «Обухівське» на праві постійного користування 5 179 га земель державної власності. Але, не зважаючи на це, в межах цих земель було незаконно виведено із державної власності  більше 2 000 га земельних ділянок.

Багаторічна боротьба за повернення у державну власність великого масиву сільгоспземель отримала надію на законне завершення із проголошенням міністром аграрної політики та продовольства України Романом Лещенком курсу на безумовну боротьбу із «дерибаном» та рейдерством у земельній сфері та на повернення незаконно відчужених державних земель.

Як зазначає керівник офісу міжфракційного депутатського об’єднання Верховної Ради України «Антирейдерська коаліція» Віталій Черепаха, «у праві постійного користування є тотожність із правом власності — це і податок на землю, і безстроковість користування, але користувач обмежений у розпорядженні земельною ділянкою. Це питання має вирішуватися на законодавчому рівні, і не можна перекладати проблему на плечі суддівського корпусу. ПАТ зверталося до колегії Міністерства юстиції, але там порушення прав не побачили. Між тим у державних актах були нанесені масиви землі, а по факту всередині самого масиву «виникали» нові ділянки, які продавалися, виникали інші майнові права. Це тривало аж поки суд не вказав, що цю скаргу треба розглянути. Тобто люди отримали результат, на який пішло багато років. Тому вкрай потрібне вдосконалення існуючого законодавства, і великі надії ми зараз покладаємо на нового міністра агрополітики Романа Лещенка. Саме він має ініціювати відповідні зміни до законів, на які чекають користувачі земель».

ЧитайтеПарламент законодавчо закріпив передачу державної землі громадам

Своєю чергою, перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) Анатолій Мірошниченко, розповів Landlord, що у випадку з ПАТ «Обухівське» має місце грубе порушення законодавства внаслідок якого близько 2 тис га землі, що знаходилась у користуванні підприємства, була оформлена іншим підприємством на фізичних осіб. Це значно ускладнює розгляд питання.

Ситуація має вирішення у правовій площині, але досягнення результату потребує багато часу та зусиль. ПАТ «Обухівське», навіть маючи на руках рішення судів, ще потрібно формалізувати своє право постійного користування земельною ділянкою, оскільки вона не внесена до електронної бази Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

«Наскільки мені відомо, головним управління Держгеокадастру у Київській області відповідне рішення щодо цих земельних ділянок ще не приймалось. Також не було звернення ПАТ до центрального апарату Держгеокадастру. Детально коментувати ситуацію до вивчення документації, яка подається разом із зверненням, я вважаю не коректним», –  зазначив Анатолій Мірошниченко.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, як Єланецький зповідний степ розорали під соняшник.

Фото: Укрінформ; Facebook

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також