Новини / Політика     16 грудня 2019 10:04

На яких умовах Трамп оголосив торговельне перемир’я з Китаєм

У Трампа говорять про те, що Пекін зобов'язався на $200 млрд у найближчі 2 роки збільшити закупівлю американських товарів у порівнянні з 2017 роком (до торговельної війни).  Китай на це скромно мовчить.

Про нову проміжну угоду щодо перемир’я у торговельній війні та його умови повідомляє BBC. Але це поки що домовленість – її оголосили, але підписання планується у січні. Тож наразі усе ще може зірватися, як зривалося не раз, підкреслює видання.

Про конкретні умови перемир’я (а саме – про те, що Китай має збільшити закупівлю  товарів та послуг у США на $200 млрд) повідомляє лише американська сторона. Зі свого боку, США обіцяє знизитить деякі мита на китайський імпорт і відмовиться від нових з 15 грудня. Крім того, США пообіцяли знизити вдвічі 15-відсоткові мита на 120 млрд китайських товарів.

Доналд Трамп повідомив, що із загального обсягу збільшення закупівель на суму $200 млрд Китай витратить половину (по $50 млрд на рік) на сільськогосподарськe продукцію США. Таким чином Трамп сподівається здобути прихильність в американських фермерів, котрі дружно голосують за нього на виборах. (А на другий термін він піде у 2020 році.) Він визнає, що фермери більше за інших потерпають від китайських мит у торговельній війні. І навіть субсидії з бюджету США не рятують ситуацію, бо сільгоспвиробники втрачають ринки збуту.

Міні-угода Дональда Трампа має повернути американську кукурудзу на китайський ринок

У Китаї підтвердили, що готові збільшити закупівлю пшениці, рису і кукурудзи. Проте дали зрозуміти, що не збираються переплачувати порівняно зі світовими цінами. Тож якщо знайдуть продукцію дешевше, ніж американська – візьмуть її. Жодних твердих зобов’язань щодо контрактів з США Китай на себе не бере. Китайська сторона скромно мовчить – і не називає жодних цифр щодо умов перемир’я.

Читайте: Трамп посміявся над 16-річною кліматичною активісткою Гретою Тунберг

Перемога чи капітуляція США?

Отже, Трамп вважає проміжну міні-угоду тріумфом, його противники – капітуляцією.

«Ми домовилися про дуже велику Першу Фазу Угоди з Китаєм, – написав Дональд Трамп. – Ми почнемо переговори щодо Другої Фази Угоди негайно, не чекаючи на вибори 2020 року. Це чудова угода для всіх. Дякую!»

Однак, навіть підлеглі Трампа визнають, що президент надто оптимістичний. Торговельний представник США Роберт Лайтхайзер порахував, що Китай витратить на сільгосппродукцію у кращому випадку $45 млрд щороку, але не 50.

До початку торговельної війни Китай купував у США сільськогосподарської продукції на 24 млрд доларів на рік. У рамках домовленої наразі «першої фази» торговельної угоди він погодився збільшити закупівлі на 16 млрд доларів на рік у порівнянні з цією цифрою, сказав, якого цитує Reuters.

Виходить по 40 млрд на рік. Пан Лайтхайзер, один з ідеологів жорсткої торгової політики США, додав, що Китай пообіцяв, що буде намагатися витратити ще 5 млрд на рік. Отже, за найкращих умов виходить 45 млрд. Ніяк не 50.

Він прогнозує, що другий етап перемовин, необхідний для підписання угоди, буде дуже важким, бо попередні домовленості хиткі.

Сенатор-демократ Кріс Мерфі назвав проміжну угоду між Китаєм та США «беззаперечною капітуляцією» Він зазначає, що США лише компенсують частину втрат від торговельної війни, але не наблизяться до головної мети – отримати вигоду. Він зазначає, що Америка втратила 300 тис. робочих місць через торговельну війну, натомість Китай практично дає «нуль»  обіцянок.

Критики Трампа вважають, що напруженість між США і Китаєм навряд чи спаде, і перемир’я може не відбутися.

Як повідомляв Landlord раніше, Україна потіснила США в експорті кукурудзи до Китаю.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також