Новини / Ринок землі     23 жовтня 2019 10:22

Можливі маніпуляції при купівлі землі та як їм запобігти – Олександр Ручко

У цей час, коли триває підготовка закону про обіг земель в Україні, юристи пильно слідкують за всіма пропозиціями, що вносяться в документ, і попереджають про можливі ризики при відкритті земельного ринку.

Про те, як працюватиме ринок землі та які підводні камені при цьому можуть виникнути, розповів юрист компанії Alexandrov & Partners Олександр Ручко під час круглого столу «Кривавий ринок землі», організованого Спілкою українських підприємців 15 жовтня в Києві.

Допустима площа земельних ділянок, яку можна придбати у власність

У проєкті закону Кабмін пропонує обмежити продаж землі лімітом 210 тис. га на одну компанію, не більше 0,5% землі в межах країни, не більше 15% у межах області. Також є альтернативна пропозиція від депутатів із фракції «Слуга народу»: обмеження щодо концентрації землі в одні руки – 8% на рівні області та 35% на рівні ОТГ.

Читайте: Ринок землі: аграрний комітет підтримав альтернативний законопроєкт Сольського

Олександр Ручко наголошує: проблема не стільки в тому, які обмеження ввести, а в тому, як потім їх контролювати. Тобто як реально це буде перевірятися. Юрист попереджає, що в українських реаліях є маса способів обійти це обмеження, зокрема можна зареєструвати юридичну особу, номінально з не пов’язану з реальним суб’єктом, котрий купує землю.

Як з цим боротися? В уряді хочуть об’єднати дані Держгеодастру і Держреєстру речових прав на нерухоме майно. В момент купівлі земельної ділянки нотаріус, який реєструватиме угоду, має перевірити юридичну особу та її зв’язки, з’ясувати кількість і площу земельних ділянок, якими володіє група.

Технічно це буде зробити складно, оскільки, за словами юриста, на сьогодні «не можуть вирішити проблему з накладенням ділянки на ділянку».

Ціна на землю

Як відзначає Олександр Ручко, ціна на землю в Україні буде визначатися суб’єктами оцінної діяльності та фіксуватиметься в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно в той момент, коли укладатиметься угода. І тут, за словами юриста, існує широке поле для корупції та маніпуляцій.

Люди зазвичай при купівлі нерухомості прагнуть зекономити і платити менше податків, що і є джерелом для різних маніпуляцій. Суб’єкт, що здійснює оцінку, бере за основу ціну із Держреєстра на подібне майно в регіоні, пояснює експерт.

«Хотілося б передбачити певні обмежувачі, щоб люди не могли зловживати в цій частині», – говорить Олександр Ручко.

Проте, за словами юриста, як показав ринок нерухомості, всі ці ризики неминуче перенесуться і на ринок землі.

Оренда землі

Олександр Ручко відзначає, що компанії, які сьогодні орендують 150–200 га землі сільгосппризначення, навряд чи при відкритті землі зможуть і захочуть відразу купити ці угіддя. Тож вони вже сьогодні переживають за свій земельний банк.

З огляду на це експерт озвучив таку пропозицію:

«Потрібно зробити права оренди на земельні ділянки ходовим товаром зі зрозумілими умовами продажу і внесенням в уставний капітал».

Таке рішення, на думку юриста, дасть змогу врегулювати це питання, що суттєво б заспокоїло багатьох гравців на ринку.

Landlord раніше повідомляв про особливості нового законопроєкту про обіг земель.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також