Новини / Аналітика     27 вересня 2017 16:59

Молоко дорожчатиме до кінця року


Падіння цін на молоко на світовому ринку в середині 2016 року досягло свого дна, «потягнувши» за собою й Україну. Перша половина 2016 року характеризувалася досить низькими цінами на молоко в країні. Цьому посприяла криза світового молочного ринку, і як наслідок, відсутність експорту українських молочних продуктів. Також відіграли свою роль втрата російського ринку збуту й пошук нових ринків.

«Однак із серпня ситуація на глобальному молочному ринку почала поліпшуватися, в Україні ціни також почали зростати», — зазначає аналітик Асоціації виробників молока Яна Музиченка.

На початку серпня 2016‑го кілограм молока ґатунку екстра коштував 5,83 грн (із ПДВ), що практично відповідало ціні 2015 року за значної девальвації гривні й зростання собівартості виробництва. До кінця року ціна на молоко зросла майже до 9,50 грн і перебувала під впливом загальних світових тенденцій.

Однак уже в лютому 2017‑го для цін на молоко знову настав період падіння. «Зазвичай це відбувається тільки з початку квітня, коли пропозиція сирого молока на ринку починає тиснути на ціну (починається сезон «великого молока»). Крім того, ціни на молоко у світі у цей період і далі росли або були стабільними. За лютий‑квітень ціна на молоко знизилася на 13,4%. І тільки після тривалих переговорів із переробниками падіння вдалося зупинити», — констатує Музиченко.

Як зазначає економіст інвестиційного відділу ФАО Андрій Ярмак, перший квартал 2017 року був негативним, оскільки світове виробництво не встигло знизитися для того, щоб ліквідувати надлишки молока на ринку. Проте попит і далі зростав, як і ціни на жирні продукти, такі як сир і масло.

Нині ж динаміка зростання світових цін на всі основні молочні продукти відновилася й, за оцінками експертів FAO, триватиме до кінця року.

Станом на середину вересня середньозважена ціна по ринку на екстра ґатунок склала 9,40 грн/кг (з урахуванням ПДВ) , свідчать дані АВМ. Найвищий ціновий діапазон спостерігається у Північному регіоні — 8,50-9,65 грн/кг.

Вищий ґатунок останнім часом подорожчав до 8,40-8,50 грн/кг. Центральний регіон отримує найвищу ціну — 8,94-9 грн/кг.

За перший ґатунок в середньому платять 8,16, що на 18 коп. вище початку місяця. Східний регіон показує максимальні ціни — 7,70-8,22 грн/кг.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!