Новини / Аналітика     23 листопада 2019 15:02

Молоді італійці мріють стати фермерами: як в Італії вдається залучати молодь в агро

За працевлаштуванням молодих людей у  сільському господарстві Італія посідає перше місце в Європі. Основною перешкодою для молоді, яка розпочинає агробізнес з нуля, є необхідність у значних кредитах, оскільки, до прикладу, на Сардинії 1 га землі коштує 17 тис. євро, а в Лігурії – 108 тис. євро.

Про це повідомляє Euractiv.

Молоді італійці мріють стати фермерами, а не лише футболістами та топ-моделями. Цифри переконують: маючи понад 55 тис. господарств, які очолюють люди віком менше 35 років, Італія є лідером в Європі за працевлаштуванням молоді в агросекторі.

Читайте: Сімейні молочні ферми: на Житомирщині стартує аграрний проєкт

Молоді аграрії в Італії поділяються на дві категорії: перша – це діти фермерів, які успадкували сімейний бізнес, друга – молодь, яка взялася за фермерство з любові до природи, розпочинаючи агробізнес з нуля. Перша категорія більш чисельна.

Цікаві факти про італійських молодих фермерів

За даними головної італійської фермерської асоціації Coldiretti, молоді фермери:

 • знайомі з новими технологіями;
 • звикли подорожувати;
 • приділяють особливу увагу захисту довкілля та соціальному захисту;
 • кожен четвертий із них – це жінка, що має науковий ступінь.

Однак існує велика різниця між фермерами, які вирішили самостійно розпочати новий бізнес, і тими, хто успадковує землю від своєї родини. Перша група – це люди з неоднорідною кваліфікацією; у них є бізнес-план і чіткі ідеї.

Основна перешкода для них – доступ до кредитів. На Сардинії ціна 1 га землі становить близько 17 000 євро, а в Лігурії – 108 000 євро, це означає, що в такому місці, як Ланге, гектар винограднику може коштувати мільйони. Але кошти, надані ЄС та урядом Італії, часто роблять проблему менш непереборною.

Молодь у сільському господарстві ЄС

Загалом сільське господарство Євросоюзу стикається зі старінням населення. За даними Євростат, у 2016 році лише 11% керівників фермерських господарств в ЄС були молодими фермерами віком до 40 років.

Роль освіти

У 2017–2018 навчальному році 45 566 молодих людей вирішили пройти академічний курс із сільського господарства. Більшість молодих людей, які вивчають сільське господарство, є синами і дочками фермерів, які одного дня мають успадкувати сімейний бізнес.

Згідно з опитуванням, проведеним серед студентів освітньої програми AgroInnovation EDU, сучасним фермерам потрібні:

 • метеостанції (52,1%)
 • веб-додатки для управління польовими операціями (51,1%)
 • GPS (47 %)
 • датчики (45,1%)
 • пошукові системи для засобів захисту рослин та добрив (39,4%)
 • дрони (33,7%)
 • роботи (10,5%)

Однак завершити цю зміну поколінь непросто. Сьогодні в Італії молоді фермери, навіть якщо вони мають академічну освіту, дуже часто не в змозі самостійно змінити ситуацію в компанії. Врешті-решт, батько похилого віку вирішує ключові питання бізнесу, навіть якщо син є власником господарства на папері.

Landlord раніше повідомляв про те, що Європарламент розглядає цифрове землеробство як спосіб залучити молодь до роботи в сільському господарстві. Депутати наголошують на важливості впровадження інновацій в агросекторі, оскільки вони не лише підвищують ефективність виробництва, а й допомагають утримувати людей на селі.

Читайте також