У січні-лютому 2025 року в Україні було вироблено 0,9 млн тонн молока — це на 3,5% менше, ніж за аналогічний період 2024 року. Причини — скорочення поголів’я корів, зниження закупівельних цін та падіння маржі. Водночас аналітики прогнозують стабілізацію ринку вже у квітні через зростання попиту й активізацію експорту.
Про це повідомило галузеве інформаційно-аналітичне агентство “Інфагро”.
Попри загальне падіння, у лютому сільськогосподарські підприємства змогли продемонструвати позитивний результат: виробництво зросло на 1,7% порівняно з лютим 2024 року. Якщо врахувати, що 2024 рік був високосним, то реальний ріст у лютому сягнув 5,3%.
Однак ситуація із поголів’ям корів залишається тривожною. Станом на 1 березня в Україні налічувалося 1,15 млн корів — на 8,4% менше, ніж рік тому. Водночас у сільгосппідприємствах скорочення було мінімальним — лише 0,1% за рік.
У березні 2025 року закупівельні ціни на сире молоко продовжили знижуватись. Так, середня вартість молока у сільгосппідприємствах становила 16,6 грн/кг без ПДВ, що на 5,1% менше, ніж у лютому, але на 15% більше, ніж у березні 2024 року. Вартість сировини від населення — 10,5 грн/кг без ПДВ, що на 4,1% нижче, ніж у лютому, але також на 14% вище у річному вимірі.
У кінці березня діапазон закупівельних цін був таким: від сільгосппідприємств — 15,8–17,0 грн/кг, від населення — 9,5–11,0 грн/кг, обидва значення вказані без ПДВ.
“У березні корекція цін відбувалась вже складніше, ніж у лютому, але ринок почав оживати. Зростає конкуренція за сировину, повертається активність на внутрішньому ринку через акції, а також збільшується попит з боку європейських країн, передусім на українське вершкове масло”, – зазначили в “Інфагро”.
Позитивним фактором, за словами експертів, є запуск нових виробничих потужностей у молочній галузі, що поступово збільшує пропозицію сировини на внутрішньому ринку. Однак це також створює додатковий тиск на ціни.
Не менш тривожною є ситуація з операційною маржею виробництва. У березні середній рівень операційної маржі становив 15%, що на 7 відсоткових пунктів нижче, ніж у лютому, і на 29 пунктів нижче порівняно з березнем 2024 року. Така тенденція свідчить про суттєве погіршення прибутковості в галузі.
“У квітні можна очікувати стабілізації ринку молока за рахунок зростання загального попиту. Це означає, що темпи зниження закупівельних цін сповільняться, а перегляди цін набудуть точкового характеру”, – прогнозують аналітики.
Попри негативні сигнали на старті року, галузь має шанс на поступове відновлення, якщо збережеться зовнішній попит і внутрішній ринок демонструватиме активність.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!