На світовому ринку добрив спостерігаються дві основні тенденції: подорожчання фосфорних добрив та зростання цін на азотні добрива.
Про це повідомляє «Інфоіндустрія».
У Бразилії ціна на моноамонійфосфат (МАР) зросла до 580 $/т (CFR). Активні продажі МАР привели до закупівлі 40 тис. т російського продукту за ціною 575-580 $/т (CFR) з відвантаженням у червні та липні 2024 року. Верхня межа цього діапазону перевищує на 5 $/т максимальний рівень котирувань для бразильського ринку в середині тижня. Наразі продукт пропонується за 585 $/т, CFR.
«Зростанню цін сприяло сезонне підвищення попиту, обмежена пропозиція, а також менш активне постачання МАР у першому кварталі порівняно з попередніми сезонами», — уточнили аналітики.
Південна півкуля перейшла до активних закупівель добрив для внесення у вересні – жовтні, оскільки зараз там зима. Бразилія, Аргентина та Чилі закуповують сульфат амонію та карбамід. Ціна карбаміду на початку червня в Бразилії досягла 340 $/т (CFR).
Подібні ціни (340-345 $/т, CFR) спостерігаються в Румунії та Болгарії. Попит на добрива реагує на підвищення цін повільно, але продажі все ж є.
На Чорному морі ціна на карбамід зросла слідом за підвищенням цін в Єгипті. Це пов’язано зі зменшенням присутності іранського продукту в регіоні Середземномор’я.
Зростання цін на карбамід у Середземноморському регіоні відбивається на ринку країн ЄС, де попри міжсезоння закупівлі тривають на тлі зростання цін на газ.
Для України це означає, що ціни на імпортований карбамід не будуть очікуваними 18 тис. грн/т з ПДВ в порту, а радше становитимуть 19-20 тис. грн/т, бег, в порту.
«Слід зазначити, що імпорт з Болгарії значно ускладнився, адже після 18 червня багато водіїв не хочуть їхати в рейс. А з Болгарії майже всі постачання ведуться автотранспортом — або з самої країни, або з портових причалів.
Тому в Україні до загального тренду подорожчання добрив додалися проблеми з мобілізацією, що лише погіршили логістику добрив, збільшуючи її вартість та затримки», — підсумували фахівці.
Нагадаємо, в Україні перевіряють походження добрив з метою уникнення потрапляння поживних речовин виробництва рф та білорусі на український ринок. Щоб пришвидшити цей процес, було введено градацію добрив. Новий підхід до перевірки походження добрив працює перший тиждень й усі правоохоронні та митні органи зорієнтовані на нові правила.
Зараз забезпеченість сільгоспвиробників карбамідом для весняних польових робіт складає лише 65%, що є найнижчим показником серед азотних добрив. Трейдери та великі покупці активно шукають це добриво. Навіть при скороченні попиту, українські виробники азотних добрив вирощували селітру в грудні та січні. Виробництво селітри у листопаді становило менше 50 тис. т, у грудні зросло до 59 тис. т, а в січні може досягти 90 тис. т, враховуючи завантаження потужностей.
2024-й рік в Україні почався з дефіциту аміачної селітри. В грудні 2023 року українські заводи в Черкасах та Рівному виробили тільки 59 тис. т селітри. Фактично є дефіцит селітри, який викликаний низькою завантаженістю виробництва та вкрай слабкими обсягами імпорту.
У 2023 році Україна використала 4,35 мільйона тонн добрив. Незвичайно високий відсоток споживання азотних добрив в порівнянні з іншими видами склав безпрецедентні 3:1.
У першому кварталі 2024 року заводи азотного холдингу Ostchem виготовили 520,6 тис. т мінеральних добрив. Черкаський “Азот” виготовив 404,3 тис. т, а “Рівнеазот” — 128 тис. т. Структура виробництва досить стабільна: незмінним лідером залишається аміачна селітра (виготовлено 246 тис. т), друге місце — КАС (123,8 тис. т), третє — карбамід (123,5 тис. т). Обсяг виробництва ІАС трохи зріс порівняно з минулим роком, склавши 15,8 тис. т, аміаку — 9,08 тис. т.
У першому кварталі 2024 року заводи азотного холдингу Ostchem виготовили 520,6 тис. т мінеральних добрив. Черкаський “Азот” виготовив 404,3 тис. т, а “Рівнеазот” — 128 тис. т, передає agroportal.
Державне ПАТ “Сумихімпром”, яке перебуває в управлінні ФДМУ, відновило виробництво після тривалої паузи.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!